Modernizovaná topidla Gamat se snadno obsluhují a mají i úspornější provoz.

Modernizovaná topidla Gamat se snadno obsluhují a mají i úspornější provoz. | foto: Karma

Jak ušetřit za topení. Vyplatí se vyměnit staré vafky za plynový kotel?

  • 28
Topení ve starších bytech v činžovních domech je velmi často řešeno starými vafkami. Mají své výhody a moderní topidla jsou dokonce úsporná. Přesto je mnozí obyvatelé mění za kotel na plyn.

Rodiny v činžovních domech hledají způsoby, jak vylepšovat vytápění tak, aby co nejvíce vzdorovalo rostoucím cenám energií a také obsluha byla co nejpohodlnější.

U starších bytů, zejména v historických částech Prahy, jde hlavně o modernizaci vytápění zemním plynem. Mnozí se rozhodují, zda zůstat u podokenních topidel WAV, známých jako vafky, nebo přejít na etážové topení a pořídit si plynový kotel. Vyplatí se tato změna?

Lokální topidla mají tradici

Lokální plynová topidla s odtahem spalin přes venkovní zeď mají čtyřicetiletou tradici a dodnes jimi topí tisíce rodin, zejména v činžovních domech. Pražská plynárenská podle tiskového mluvčího Mirka Vránka eviduje více než 82 000 odběrných míst a v provozu 136 000 těchto topidel různých značek a typů. "Jsou řešením tam, kde neexistuje možnost napojení plynového kotle na komínové těleso či instalovat plynový kotel v provedení turbo," uvádí Zdeněk Šafr z Autorizovaného plynoservisu Praha.

Kolik zaplatíte

Přechod z lokálního topení na etážové stojí 25 tisíc korun, pokud je možno nový kotel po tlakové zkoušce a kontrole revizním technikem napojit na dosavadní přívod plynu pro vafky. V této sumě není kotel.

Cesta k úspornějšímu topení a snadnější obsluze je v tomto případě usnadněna tím, že nejznámější výrobce (Karma Český Brod) uvedl na trh modernizovanou a úspornější řadu topidel Gamat, která úspěšně navazuje na dosavadní starší typy. Kromě své dobré pověsti mají snadnější obsluhu a úspornější provoz.

Například topidla o výkonu 4,6 kW, vhodná pro vytápění prostoru o velikosti cca 100 m³, mají dnes jmenovitou spotřebu 0,59 m³, zatímco u staršího typu to bylo 0,7 m³ za hodinu. "Výhodou je rovněž identické provedení přívodu plynu a odtahového systému, takže při výměně starých topidel Gamat za nová není nutné provádět žádné sekání či jiné stavební úpravy," informoval dále Zdeněk Šafr.

Mohlo by Vás zajímat

Hledáte ekonomičtější bydlení? Na Reality.iDNES.cz Vám nabízíme domy, byty, chaty i chalupy z celé ČR.

Pro modernizaci vytápění bytů lokálními plynovými topidly je možno si pořídit i topidla s odvodem spalin do komína. V nabídce jsou například ta s axiálním ventilátorem, která na rozdíl od klasických topidel vyhřejí místnost podstatně rychleji. Jiná, kromě sálavého tepla, imitují podobu hořícího krbu (Karma Beta Confort).

Speciální keramická hmota v ohništi dává plamenům romantický vzhled hořícího uhlí. K posledním novinkám patří i vafky typu Kvart s odtahem spalin přes zeď i s odtahem do komína. Hliníkový výměník zabezpečuje velmi dobrou tepelnou vodivost, což příznivě ovlivňuje spotřebu plynu: může při výkonu 4,7 kW klesnout až na 0,43 kubíku za hodinu provozu. Podle Eugena Cihláře z Plynoservisu Jílek vyjde pořízení nových vafek (včetně montáže) na 12 až 15 tisíc korun.

Místo vafek plynový kotel

Radikální změnou při vytápění činžovního bytu plynem je pořízení plynového kotle a s tím související rozvody teplovodního potrubí. Nejčastěji se tak stává v rámci celkové rekonstrukce bytu nebo v rámci nové přístavby, například v podkroví. Topnými tělesy jsou v tomto případě většinou radiátory, u kondenzačního kotle může být i podlahové topení.

Jak zjistit únik plynu

  • Bojíte se úniku plynu? Půjčte si ruční detektor, kterým je možné zkontrolovat netěsnosti na plynovém vedení i u plynových spotřebičů, tedy celého odběrného plynového zařízení. "Naši zákazníci si ho mohou zapůjčit zdarma," říká Tereza Špačková z Pražské plynárenské. Pouze je nutné složit zálohu ve výši 4 tisíc korun.
  • Detektor je velký zhruba jako klasická baterka a jeho ovládání je velmi jednoduché. Reaguje na zemní plyn i propan-butan.

Velkou výhodou je možnost současného ohřevu vody. V bytě už nemusí být karmy, takže odpadá věčný plamínek nebo jiné průtokové ohřívače. Přechod z lokálního topení na etážové je usnadněn tím, že nový kotel je možno po tlakové zkoušce a kontrole revizním technikem napojit na dosavadní přívod plynu pro vafky. Celkové náklady s tím spojené (bez kotle) vyjdou zhruba na 25 tisíc korun.

Složitější je situace, kdy byt dosud neměl žádné připojení na plyn, topilo se zde třeba elektřinou. V tom případě je pro přivedení plynu zapotřebí projekt topenáře, souhlas správce domu, plynáren i stavebního úřadu. Na závěr proběhne kolaudace a revize.

Kotel vybírejte na míru

Při volbě kotle je třeba bedlivě uvážit jeho vhodnost a účelnost. Rozhodující je v první řadě možnost odvodu spalin. Klasické kotle s atmosférickým hořákem jsou sice nejlacinější, musí však mít možnost připojení na komín, a ten musí být vyvložkován.

"Navíc od letošního prvního července vstoupila v platnost nová technická pravidla, která zpřísňují nároky na zajištění dostatečného přísunu spalovaného vzduchu, a to přímo z venkovního prostoru," upozorňují v Plynoservisu Jílek.

Levnější plyn

Porovnejte si dodavatele plynu na Energie DNES.

U turbokotle je vše vyřešeno tím, že spaliny jsou speciálním dvouplášťovým potrubím odváděny přes obvodovou stěnu nebo na střechu, což je ideální řešení právě pro činžovní byty jako náhrada za vafky. A to i proto, že odpadají možné problémy s malým prostorem při projektování místa na kotel. Nepotřebuje totiž normovaný prostor a přívod vzduchu, protože si vzduch saje odkouřením zvenku přímo do spalovací komory.

Ekonomicky nejvýhodnější jsou cenově dražší kondenzační kotle. Pracují v nízkoteplotním režimu a hodí se i pro podlahové vytápění. Zvolit můžeme kotel závěsný nebo stacionární, průtočný nebo se zásobníkem.

Kotle, které mají průtočný ohřev vody, jsou vhodné pro jednu vanu, umyvadlo a kuchyňský dřez. Ti, kteří mají pro teplou vodu více odběrných míst, potřebují kotel s vnitřním bojlerem nebo externím zásobníkem teplé vody umístěným pod plynovým kotlem. Záleží na prostoru, jaký je k dispozici.

"Přechod od lokálního na etážové plynové vytápění v činžovních bytech s větším počtem místností se vyplatí," je názor Eugena Cihláře. Představuje vyšší komfort bydlení a při provozování úsporného kotle (zejména kondenzačního) lze s využitím účinné regulace snížit náklady na vytápění až o třetinu," dodává.