Novostavba Květinového domu si vyžádala stržení nárožního domu, dvorní...

Novostavba Květinového domu si vyžádala stržení nárožního domu, dvorní přístavby hotelu Jalta i torza bývalé Akciové tiskárny. | foto: Flow East

Květinový dům vyčistí Václavák od prostituce a drog, slibuje investor

  • 22
Společnost Flow East, která plánuje postavit na Václavském náměstí Květinový dům, se rozhodla svůj projekt představit Pražanům. V hotelu Jalta připravila instalaci, která se snaží vyvrátit mýty o problematickém zbourání současného historického domu.

"Naše plány s výstavbou Květinového domu obklopuje mnoho podivných myšlenek a dezinformací. Převládá dojem, že je nutné stávající budovu zachovat. To je omyl, a proto jsme se rozhodli uspořádat den otevřených dveří, abychom zájemcům ukázali jasná a nezkreslená fakta o tomto místě," řekl na tiskové konferenci James Woolf, předseda představenstva Flow East.

Dům na rohu Václaváku

Návštěvníci si mohou do 16:30 prohlédnout čtyři výstavní zóny, které popisují příběh budovy č. p. 47 od historie až po současnost. Rovněž se mohou seznámit s plány architekta Jana Pokorného z kanceláře Chapman Taylor. Jeho kombinace kovu a skla vytváří fasádu, která dala celému projektu jméno.

Zájemci mohou diskutovat se zástupci Flow East a Chapman Taylor o projektu a jeho designu.

Václavské náměstí zbavíme problémových osob

James Woolf je také zakladatelem Sdružení Nového Města pražského (SNMP). Což je veřejně prospěšná organizace, která si vzala za úkol zbavit Václavské náměstí problémových osob.

Woolf je přesvědčený, že prostředí ovlivňuje veřejnou toleranci trestné činnosti a tím naráží na rohovou budovu, kterou se chystá zbourat. "Nacházejí-li se na nejdůležitějším veřejném prostoru v Praze zaostalé a chátrající budovy, jako je naše budova v Opletalově ulici, není divu, že přitahuje nežádoucí osoby. Newyorský starosta Koch měl pravdu. Rozbitá okna zvou zločin. Pevně věřím, že Václavské náměstí si zaslouží něco lepšího a stejně tak i Pražané. Květinový dům vyšle jasný signál těmto lidem: nejste zde již více vítáni."

Část výstavy se věnuje plánům a činnosti SNMP. S Václavským náměstím má tyto plány:

  • žádní pouliční prodejci
  • žádné drogy či ilegální směna peněz
  • žádní kapsáři
  • žádná prostituce
  • žádní podvodníci
  • čisté a krásné náměstí, které bude prezentovat Prahu sedmnácti milionům návštěvníků ročně.

Plány s Květinovým domem

Na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí v Praze plánuje investor postavit nový Květinový dům. Původní stavbu by měl nahradit skleněný palác inspirovaný Štramberskou trúbou. O demolici historického domu však není definitivně rozhodnuto. Stále totiž pokračuje přezkumné řízení, zda dům je, či není kulturní památkou.

V roce 1994 koupila společnost Flow East budovu na adrese Václavské náměstí 47. V roce 2006 zakoupila pozemek na adrese Opletalova 3. Na těchto parcelách plánuje postavit moderní budovu s kancelářskými a administrativními prostory pojmenovanou Květinový dům.

Ministerstvo nerozhodlo

Ministryně kultury dne 8. 3. 2013 svým rozhodnutím zamítla rozklad a potvrdila usnesení, kterým bylo zahájeno přezkumné řízení ve věci rozhodnutí Ministerstva kultury, kterým nebyl za kulturní památku prohlášen dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze 1.

Když byl v roce 2011 záměr investora s demolicí rohového domu zveřejněn, vyvolal velký nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo. Proti stavbě nového domu byl i Václav Havel, který se obával, že na Václavském náměstí vyroste "obluda".

Investor je jiného názoru. Podle předsedy představenstva Flow East Jamese Woolfa splňuje plánovaná nová budova požadavky moderního života, je energeticky efektivní a přináší i "stále potřebnější kancelářské prostory kategorie A v Praze 1" a maloobchodní prostory. Projekt podle Woolfa zajistí nová pracovní místa. Stavba by měla vyjít přibližně na 1,2 miliardy korun.

Fasáda Květinového domu má podobu trojdimenzionální kuželovité křivky, jež propojuje vertikální křivky hotelu Jalta a také vertikální fasádu na budově ČTK v Opletalově ulici. Tento tvar se skládá z dvou systémů.

Květinový dům je navržený tak, aby maximálně využil nárožní polohu na Václavském náměstí.

"Jde o tzv. "Štramberskou trúbu", jež využívá komplexní geometrii na střeše věže štramberského hradu, spojenou s čtvrtinovým segmentem elipsovitého povrchu. Abychom podpořili tento jedinečný tvar, použijeme inovativní 3D fasádní systém, který byl v Evropě použit prozatím jen jednou. Povrch bude tvořen kombinací ohýbaného skla a fasetových panelů, kde každá část bude zcela jedinečná," říká architekt Jan Pokorný.

Vzhled stavby vychází z tradice funkcionalismu, který využíval prosklené části, jež redukují pevné povrchy a umožňují tak optimální průchodnost denního světla a maximální vizuální propojení mezi interiérem a exteriérem.

Původní vzhled rohové budovy na adrese Václavské náměstí 47

Rohová budova stojí na adrese Václavské náměstí 47 od roku 1880.

Historie domu na rohu Václavského náměstí

Stavební historie budovy sahá do let 1880 až 1881, kdy na tomto místě vznikla novostavba třípatrového domu pro manžele Benešovy. Po průběžných drobných opravách následovala v roce 1920 poměrně rozsáhlá úprava, kdy patrně změnou majitelů došlo k odstranění původní neorenesanční fasády, nástavbě dvou horních pater, upraveno bylo i průčelí.

V roce 1956 byl zřízen průjezd do sousedního objektu sloužícího hotelu Jalta, o tři roky později byly nově řešeny výkladce do Václavského náměstí. V devadesátých letech se průběžně opravovaly prodejní prostory a v letech 1995-1996 proběhla celková rekonstrukce domu v patrech.

Investor koupil budovu již v roce 1994. "Nakonec převládl názor, že bude dobré budovu nahradit kvalitní architekturou," uvádí ve svém vyjádření. "Na základě odborných posudků bylo zjištěno, že dům byl již mnohokrát opravován a nelze jej proto dále zatěžovat novou rekonstrukcí."

Líbí se vám Květinový dům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. května 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1739
NE
NE 858