David Vávra starou správní budovu Spolchemie představil ve svém ústeckém díle

David Vávra starou správní budovu Spolchemie představil ve svém ústeckém díle seriálu o architektuře "šumných" měst. Za ním je vidět freska s alegorickým výjevem zachycujícím zakladatele podniku. Dílo Josefa Rainera zdobí vstupní schodiště. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V Ústí je na prodej stará správní budova chemičky známá ze Šumných měst

  • 7
V Ústí nad Labem je na prodej unikátní novogotický palác, který v letech 1895 až 1930 sloužil jako správní budova Spolku pro chemickou a hutní výrobu, dnešní Spolchemie. V historicky cenné budově naposledy sídlil Výzkumný ústav anorganické chemie. Nyní se stěhuje a prostřednictvím realitní kanceláře BSreality ho nabízí za 22 milionů korun.

"Je to cena, která odpovídá. Byla to ve své době jedna z nejhonosnějších budov ve městě. Velmi výrazně se zapsala do tváře Ústí nad Labem," přibližuje hodnotu stavby historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Spolchemie si nechala palác jako své sídlo postavit ke 40. výročí vzniku společnosti. Budovu vyprojektoval renomovaný německý architekt Robert Langs.

"Vedení Spolku lpělo na vizuální kvalitě svých reprezentačních budov, byla to součást jejich podnikového stylu," vypráví Krsek o budově.

Stará správní budova Spolchemie
Boční pohled na starous právní budovu Spolchemie. Za ní se vypíná nová.

Stará správní budova zepředu a z boku. Za ní se vypíná nová správní budova z roku 1930.

Vstupnímu schodišti dominuje freska od malíře Josefa Reinera, na které se v alegorickém výjevu nechali zpodobnit zakladatelé spolku. Zasedací místnost je obložená vyřezávaným dřevem, zdobená freskami a vykládaným stropem. Budovu si při natáčení cyklu o architektuře "Šumná města" vybral v Ústí i architekt David Vávra.

Budova si zachovala dodnes původní ráz

Výzkumný ústav anorganické chemie palác obývá od roku 1952. Nyní se chce stěhovat do modernějších prostor, protože budova z konce 19. století už nevyhovuje jeho technickým požadavkům. "Prioritou je ale zachování ústavu v rámci Ústí na Labem," sdělil mluvčí Unipetrolu, který ústav vlastní, Mikuláš Duda.

Pro realitní kancelář BSreality je to první zkušenost s prodejem takto historicky cenné budovy. "Velké a drahé nemovitosti už jsme prodávali, ale takovéhle ne. Vnímáme to jako prestižní záležitost," řekl společník firmy Tomáš Švestka.

Podobné objekty podle něj končí spíš v rukou firem než fyzických osob. Realitka očekává, že se vážných zájemců o koupi najde zhruba do patnácti. "Neříkám, že se prodej nemůže povést zítra nebo za 14 dní. Ale počítám s tím, že se protáhne na měsíce," očekává Švestka.

Novému vlastníkovi se dostane do rukou takřka nedotčená stavba. Přes částečnou rekonstrukci horních pater z let 2006 až 2007 si zatím nikdo nedovolil do podoby paláce jinak zasáhnout. "Nebyla to příliš citlivá oprava, ale i přes ni si budova zachovala prakticky původní ráz," říká historik Krsek.