V usedlosti Šafránka budou luxusní byty

Deset luxusních bytů, prostory pro podnikání a jedenatřicet stání pro auta má podle plánů vzniknout do roka v současné době ve zdevastované usedlosti Šafránka. Její historie se přitom datuje už od konce čtrnáctého století a objekt je zapsán na seznamu kulturních památek.

"Počet bytů vzešel z toho, že musíme dodržet předepsané normy pro počet garáží na byty a rozměry jednotlivých garážových stání. Kdybychom zde chtěli mít hodně malých bytů, potřebovali bychom tolik garážových stání, že by se nám jich podle norem tolik nevešlo. A nikdo by nám pak výstavbu nepovolil. Takže počet bytů vznikal paradoxně podle možností na parkování," řekl o počtu bytů architekt Václav Lukas ze společnosti 4Q, která už před dvěma lety vyhrála veřejnou soutěž na koupi usedlosti.

Celkovou investici do objektů odhadují zástupci společnosti na padesát milionů korun. Nyní čekají na stavební povolení.

V podmínkách, které kladl na nového majitele magistrát, je opravení budov a jejich příprava na následné využití. Usedlost se skládá ze dvou objektů určených k bydlení a čtyř hospodářských budov, uvnitř je prostorný dvůr. Taková zůstane i po rekonstrukci.

Jedna z budov však bude postavena v moderním stylu a úprav se dočká i zeleň vně i uvnitř areálu. Kromě oprav stávajících objektů přitom v prostoru statku přibude i obnovení budovy, která dříve byla kapličkou.

"Později se z ní stal holubník, který se rozpadl. My jsme ten domek chtěli umístit doprostřed dvora, ale památkáři chtějí, aby stál u některé z opěrných zdí," popsal Václav Lukas. Společnost také počítá s tím, že kvůli budování podzemních garáží se do objektu ještě před dělníky vypraví archeologové kvůli výzkumu.

Své připomínky k výstavbě měla i šestá městská část, na jejímž území zemědělská usedlost Šafránka stojí.

"Chtěli jsme, aby auta byla v krytých garážových stáních, ne na povrchu. Pak připravujeme jednání s plynárenskou společností, aby tento areál byl plynofikovaný. Šafránka a Šárecké údolí jsou jediná dvě místa, kde na Praze 6 není zemní plyn," uvedl radní Jiří Hermann.

Ještě předtím, než společnost Šafránku v soutěži získala, obývali ji squatteři. "Squatteři tam byli asi ještě čtrnáct dnů, ale když zjistili, že usedlost už nepatří magistrátu, tak ji opustili. Byla s nimi dobrá domluva," vzpomíná architekt Václav Lukas.

Nelegálně obsazený byl bývalý hospodářský statek od léta 2002. Squatteři si na ni dělali nárok, protože jim ji nabídl magistrát výměnou za bývalý statek Ladronka. Později je však vyzval, aby Šafránku kvůli havarijnímu stavu budov opustili. Squatteři začali naopak prostor okupovat, zabarikádovali se na půdě a na střeše jedné z budov.