Nový mrakodrap by měl být dokončen v letech 2012 až 2014.

Nový mrakodrap by měl být dokončen v letech 2012 až 2014. | foto: Profimedia.cz

V Paříži vyroste mrakodrap ve tvaru pyramidy

  • 30
Francouzská metropole bude mít vlastní pyramidu. Proslulí švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron představili projekt pařížského mrakodrapu, který jako by svým tvarem a pozoruhodnými vlastnostmi vypadl ze starověkých bájí.
Pyramida, co nemá stín
Podle britského listu The Guardian bude tato 180 metrů vysoká stavba připomínat žraločí ploutev. Zpředu by měla mít tvar trojúhelníku, ale z profilu má být zase nezvykle úzká. Tento rafinovaný vzhled má svůj jasný účel: díky úzkoprofilové konstrukci nebude pyramida stínit domům v nejbližším okolí.

Paříž: mrakodrap ve tvaru pyramidy

Boční pohled na pařížskou pyramidu. Díky svému úzkému profilu nebude stínit domům v okolí.   


Architekti švýcarské firmy Herzog & de Meuron, jež navrhli třeba olympijský stadion v Pekingu, se tímto problémem zabývali dlouho. Většina výškových staveb, které mají vyrůst uprostřed starých západoevropských měst, totiž čelí řadě překážek - k těm nejobtížnějším v Paříži, stejně jako například v Londýně, patří to, že nové budovy nesmí vrhat stín na původní zástavbu. Jedna taková sto let stará anglická vyhláška praví, že každé okno, jež přijímalo sluneční světlo po dobu dvaceti let, má mít právo na slunce jednou provždy.

Jacques Herzog a Pierre de Meuron původně čelili i třicet let starému nařízení, podle kterého nešlo uprostřed francouzské metropole postavit budovu vyšší než 37 metrů, současné vedení pařížské radnice ale tuto vyhlášku odvolalo. Po odstínění tak už zřejmě výstavbě mrakodrapu nestojí nic v cestě.

Paříž: mrakodrap ve tvaru pyramidy

Povrch stavby má být rozčleněn na různorodou změť geometrických tvarů.


Paříž ve vzduchu
"Pyramida je koncipována jako kousek města, jenž bude stát svisle ve vzduchu," vyjádřili se architekti o svém návrhu. Padesátipatrová budova by totiž měla být plná různých zákoutí, která mají připomínat rušné pařížské bulváry.

Povrch stavby tím má být rozčleněn na různorodou změť geometrických tvarů. Pyramida tak bude podle designérů svým trojúhelníkovitým průčelím symbolizovat minulost, unikátními vlastnostmi budoucnost a svou inspirací velkoměstem současnost.

Nový mrakodrap má mít v přízemních částech luxusní obchody a restaurace, ve vyšších patrech pak kanceláře, konferenční centrum a hotel se čtyřmi sty pokoji.

Paříž: mrakodrap ve tvaru pyramidy

Švýcarský architekt Jacques Hercog.


Mrakodrap "Parisian Triangle" má být dokončen v letech 2012 až 2014 a má představovat třetí nejvyšší stavbu vnitřního pařížského centra - hned po Eiffelově věži a Tour Montparnasse.

Kritici "Parisian Triangle" jsou spokojeni s faktem, že budova nebude vrhat stín tam, kam nemá, nadále ale tvrdí, že trojúhelníková silueta esteticky naruší centrum Paříže.

Mrakodrap by totiž měl stát téměř v samotném srdci města, ve čtvrti Porte de Versailles, na pomezí patnáctého okrsku, Issy-les-Moulineaux a Vanves. Mnozí se proto ptají, zda je právě tato oblast, které odjakživa dominovala Eiffelovka, pro tak neobvyklou stavbu vhodná.

Paříž: mrakodrap ve tvaru pyramidy


Pražské mrakodrapy
Spory ohledně francouzské pyramidy možná lehce připomínají tahanice ohledně Kaplického Národní knihovny. Herzog a de Meuron tvrdí, že jejich budova symbolizuje rozchod se starými časy. Odpůrcům se ale nelíbí to, že bude v centru města působit jako pěst na oko a její výstřednost připisují hlavně senzacechtivosti švýcarských architektů.

Podobné disputace u nás probíhají i ohledně připravované výstavby mrakodrapů na pražské Pankráci. Tady se už od roku 2000 hovoří o výstavbě komplexu devíti výškových budov. Pražský magistrát a ministerstvo kultury sice vloni na podzim stavbu povolily, ale proti se tentokrát vyslovila Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, UNESCO.

Pracovníci z výboru UNESCO ocenili, že mrakodrapy nebudou roztroušeny libovolně po Praze, ale soustředěny na jednom místě, podobně jako je tomu třeba v Holandsku.

Dva plánované mrakodrapy na Pankráci mají měřit 80 a 104 metrů. UNESCO doporučuje stavby vysoké maximálně 70 metrů.

Dva plánované mrakodrapy na Pankráci mají měřit 80 a 104 metrů. UNESCO doporučuje stavby vysoké maximálně 70 metrů.


Zároveň však koncem letošního léta nařídili snížit jejich výšku, jinak prý poškodí jedno z nejzachovalejších historických panoramat v celé Evropě. Praze za nesplnění tohoto požadavku dokonce hrozí vyškrtnutí z prestižního seznamu světových památek. - čtěte Snižte plánované mrakodrapy, vyzývá UNESCO Prahu 

V Paříži dnes tyto problémy řešit nemusí. I když je sporné, zda pyramida do města zapadne, jejím tvůrcům se podařilo zdolat všechny překážky díky originalitě.

Možná by se tedy Čechům v budoucnu vyplatila spolupráce se švýcarskými architekty. Třeba by se jednou stavby tohoto typu daly nejen odstínit, nýbrž i částečně zneviditelnit.

Herzog & de Meuron
Jacques Herzog a Pierre de Meuron je dvojice známých architektů ze Švýcarska, kteří si v roce 1978 založili stejnojmennou firmu. Mají na kontě mnoho staveb; mimo jiné fotbalový stadion v Portsmouthu, De Young Memorial Museum v San Franciscu nebo olympijský stadion v Pekingu, nazvaný "Ptačí hnízdo". Za svou práci obdrželi mimo jiné prestižní cenu Pitzker Prize, u nás jsou známí především jako tvůrci Alianz Areny v Mnichově.