Svítidlo Simple lze doplnit třeba o orchideje.

Svítidlo Simple lze doplnit třeba o orchideje.

V lustrech a lampách lze pěstovat i květiny. Další připomínají buchty

  • 7
České sklo, čeští skláři, české lustry. Tato kombinace začíná být doma, ale i ve světě stále úspěšnější. Vedle Preciosy a Lasvitu jsou typickým příkladem sklárny Janštejn a firma Brokis.

Sklářská huť v Janštejně funguje už od roku 1827 a ve svém oboru patří k největším v Evropě. Vycházejí z ní osvětlovací tělesa z třívrstvého opálového skla. "Je to jakýsi sendvič dvou vrstev, mezi něž se vkládá jedna vrstva opálu," vysvětluje Jan Rabell, ředitel sklárny v Janštejně.

Výroba rozhodně není jednoduchá, na druhé straně je však opálové sklo ideální pro skvělý rozptyl světla. To je důležité nejen pro lustry, ale třeba i pro svítidla v koupelně.

V Janštejně na Českomoravské vrchovině si proto foukané opálové sklo objednávají nejznámější výrobci designových svítidel, Artemide, Flos, Foscarini i další. Jen odborníci vědí, odkud vlastně pocházejí dokonalé, ručně foukané skleněné části jejich produktů, které se za nemalé částky nabízejí i na našem trhu.

Série svítidel inspirovaná francouzským pobytem designérky Lucie Koldové vznikla ve spolupráci s Danem Yeffetem. Svým tvaroslovím vychází z francouzských boulangeries a kombinuje dva přírodní materiály: dřevo a sklo.

Jako čerstvé buchtičky

Aby se české sklo prosadilo přímo, vznikla česká firma Brokis, která využívá nejlepší české a dokonce už i zahraniční designéry. Své návrhy realizuje právě v Janštejně. Dokonalá znalost technologie i možností sklárny dovoluje připravit každý rok hned několik nových kolekcí.

Také sázka na design se vyplatila. Jména jako Olgoj Chorchoj, Lucie Koldová, Dan Yeffet, Daniel Gonzales či Tomáš Varga přinášejí firmě ceny a úspěchy nejen na českých trzích, ale i v zahraničí.

Manzana ukazuje um českých sklářů.

V loňském roce získal Brokis Cenu šéfredaktorů na Designbloku, Lucie Koldová a Dan Yeffet byli za svítidla Muffins nominováni v soutěži Czech Grand Design na ocenění Designér roku. Teď sklízejí Muffins úspěchy i ve světě, zejména ve Francii, kde Lucie několik let pracovala ve studiu světově proslulého designéra Arika Lévyho. "Muffins, to je teplo samo, takové čerstvé buchtičky," popisuje Jan Rabell.

Velký ohlas už vzbudily také letošní novinky, designová svítidla Planta (design Barbara Manolo) a Simple, která dávají možnost využít svítidla i jako květníky či "svítící zahrádky". Zatímco pro živé květiny lze využít gelové kuličky, pro vánoční či velikonoční aranžmá potřebujete jen dobrý nápad a šikovné ruce. A pak stačí rozsvítit..

Svítidlo Planta funguje jako svítíci zahrada.

Posviťte si na design

Vyrobit designové svítidlo znamená přijít nejen s dobrým nápadem, ale také dřinu a dokonale zvládnuté řemeslo. Ve sklárně v Janštejně se pracuje ráno od pěti hodin, protože výheň z deseti sklářských pecí, které jsou zde momentálně v provozu, představuje pro skláře velmi náročné podmínky.

Při foukání dosahuje teplota v pecích kolem 1 150 °C,  v noci, kdy se sklovina taví a připravuje se pro denní výrobu, až 1 450 °C.  Pokud je horké léto, nelze pracovat v odpoledních hodinách, teplota uvnitř sklárny totiž stoupá hodně nad 50 stupňů Celsia.

I proto zde zavedl ředitel sklárny Jan Rabell nové technologie. "Takzvané foukání do děr provozuje Janštejn snad jako jediná sklárna v Česku." tvrdí designér Jan Froněk.

Svítldlo z kolekce Teo, která připomíná figurky z dětské hry Člověče, nezlob se.

Planta představuje jednu z posledních novinek značky Brokis

Čeští skláři převzali mnohé od italských kolegů. Zatímco česká škola využívá foukání vestoje a jiný typ píšťal, Italové "šetří" síly a po náběru skla pokračují v práci vsedě. Třeba pro Muffins je nutné provést během výroby až šest náběrů skla, což vyžaduje velkou zkušenost i cit pro tento materiál.

Vedle nových technologií se však Jan Rabell nezříká ani starých či zajímavých tvarů, kterých se ve sklárně za desetiletí nashromáždily. "Na půdě stále objevujeme nové a nové poklady, tady jsme našli i ´zubatou´ vázu, která oslovila Michala Froňka ze studia Olgoj Chorchoj. Tak vznikla nová kolekce svítidel a váz Zubatá," prozrazuje.

Lampy Trifid od Reného Šulce (Lucis)

Lustr Baubau (Darja Podboj) patří k nejoblíbenějším svítidlům v nabídce firmy Lucis.

Do Janštejna si proto pro sklo "muranského typu" jezdí i designéři navrhující pro Lucis, další velmi úspěšnou českou firmu. K jejím osvědčeným tvůrcům patří například přední designéři René Šulc nebo Darja Podboj .