V létě levně vytápíte bazén, v zimě ohříváte vodu

- Sluneční energii lze nejčastěji využít k ohřevu vody (sluneční kolektrory) nebo ji přeměnit na elektrickou energii (fotovoltaické moduly), která je schopna zajistit osvětlení, ale i pohon malých elektrospotřebičů.
K olektor je absorbér, jehož přední stranu kryje průhledný materiál, nejčastěji sklo. Zadní strana musí být izolována a toto zařízení se umístí a pečlivě utěsní do rámu nebo vany. Náplní kolektoru - takzvaným médiem pak může být voda, nemrznoucí kapaklina nebo vzduch. »Cena kolektoru o velikosti dva krát jeden metr, který vydá přibližně jeden a půl kilow attu tepla, se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Výkon však ovlivňuje nejen velikost absorbéru, množství slunečního záření, ale i natočení a sklon kolektoru,« říká Evžen Khol z firmy Ekomont Děčín. Například na vyhřívání bazénu o velikosti třicet kubických metrů potřebujete tři kolektory. Spolu s vedením, instalací a dalšími náležitostmi zaplatíte od padesáti tisíc korun více. Voda v bazénu se však ohřeje už při prvních teplejších dnech na začátku května. A sezonu můžete ukončit až v říjnu. Vzhledem k tomu, že ročně stojí vytápění bazénu klasickým způsobem průměrně osm tisíc korun, vrátí se náklady vložené do kolektoru zhruba za šest až sedm let. K olektory mohou ohřívat také vodu pro domácnost. »Kromě vlastních absorbérů pak potřebuje majitel ještě přídavnou nádrž podobnou bojleru. Ta přijde podle toho zda je od tuzemských nebo zahraničních výrobců - na deset, ale i padesát tisíc korun,« uvádí Evžen Khol. Možná je i varianta, kdy v létě vyhříváte bazén a vodu pro domácnost, v zimních měsících pak všechny kolektory ohřívají vodu pro dům, proto spotřebujete mnohem méně klasické energie na její ohřev. Tyto náležitosti, stejně jako nejvhodnější kolektory určí projekt. Než si ho necháte zpracovat, můžete navštívit některé z poradenských středisek, kde určí nejen nejvhodnější zdroj energie pro váš dům, ale i vypočtou náklady. Nejčastěji se kolektory umisťují na střechy domů. Mohou být i přímo u bazénu, čímž klesnou náklady na vedení tepla. V áha jednoho kolektoru je necelých padesát kilogramů, proto nezatíží ani střechu či jinou konstrukci. K vyhřívání vody v bazénu se hodí rovněž sluneční absorbery, díky kterým uspoříte až 85 procent energie. Nejčastěji se dnes používají plastové absorbery. Jeden metr čtvereční přijde přibližně na tři tisíce korun. Pokud máte bazén o objemu třicet metrů krychlových a na noc ho zakrýváte solární plachtou, stačí k jeho vyhřívání dvanáct metrů čtverečních absorberu. Slunce »umí« nejen vyhřívat vodu v bazénu, ale také pohánět elektrické čerpadlo. »Přeměnu sluneční energie v elektrickou pak zajišťují fotovoltaické moduly,« dodává Josef Šmerda z firmy T rimex - Tesla. Fotovoltaické články budou tématem příštího týdne.

Pokud na některé vaše dotazy nenajdete v článcích odpověď, můžete je poslat na adresu redakce nebo zavolat na eko-infolinku 0603/910451.

Kolik kolektorů dům potřebuje, určí nejen projekt, ale i každé poradenské středisko