Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V koupelně s českými celebritami

aktualizováno 
Každému podle jeho gusta. Toto rčení se výborně hodí i k českým celebritám, konkrétně k jejich koupelnám. Každému se totiž líbí něco jiného; co koupelna, to originál. Kdybyste se prošli koupelnami známých českých osobností, pravděpodobně byste nenašli dvě stejné. Tyto většinou nevelké místnosti jsou ukázkou vkusu a stylu svých majitelů.

Podle vybavení je na první pohled zřejmé, že již zdaleka nejsou využívány jen pro očistu těla. V mnoha případech slouží i pro relaxaci, načerpání nových sil. Někteří, jako například Milan Knížák, Petr Janda nebo Jan Kasl, si pořídili masážní vany, aby pocit odpočinku byl co nejsilnější.

Oblíbené barvy
Spousta známých lidí má ráda syté barvy a nebojí se je ve svých bytech použít. Mnozí z nich se takříkajíc barevně vyřádili právě v koupelnách.

Zatímco Michal Nesvadba si ji nechal udělat celou žlutou a ještě se zcela průhlednými dveřmi, Jan Saudek se rozhodl pro zelenou a Jan Přeučil dokonce pro černou. Moderátorka Marcela Augustová holduje modré v kombinaci s bílou.

Na podlaze v koupelně má místo dlažby takzvané marmoleum, což je přírodní materiál, který se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřice, dřevité moučky, vápence a juty. „To mi poradil architekt,“ podotýká. Stejná podlaha je i v kuchyni a v chodbě.

Mramorové obklady
Někomu keramické obklady nestačí. Sáhl proto po mramoru. To je případ zpěváka Petra Jandy, který má ve své vile nedaleko Jevan dvě koupelny. Koupelna v prvním patře má rohovou masážní vanu obloženou mramorem. Ten je i na podlaze.

V mramoru má svou koupelnu i ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. Při rekonstrukci, kdy spojoval dva byty v jeden, si nejvíce vyhrál právě s ní. „Za malinkou koupelničkou byl ještě pokojík pro služku. Ten jsem nechal vybourat, tím se koupelna několikanásobně zvětšila a získala i velké okno.“

Pro mramor, respektive jeho imitaci se rozhodla i hlasatelka Klára Doležalová. Ve své koupelně zvolila obdélníkové dlaždice v teplých odstínech oranžové a hnědé doplněné šedou a bílou.

„Nechtěla jsem nic extra barevného. Do našeho bytu by se to ani moc nehodilo. Líbí se mi čisté, světlé linie a jednoduchost,“ říká. Kromě toho si pořídila dvě umyvadla a sprchový kout. „Raději se sprchuji. A proč dvě umyvadla? Abychom se ráno s manželem v koupelně nepoprali,“ směje se.

Květinové motivy
Výraznou koupelnu hrající veselými barvami má herečka Jitka Asterová. Ve svém třípokojovém bytě nad pražským Václavským náměstím nechala koupelnu obložit výraznými kachlíčky se slunečnicí uprostřed. Stejné použila i v kuchyni. Obkládačky, které se jí tolik líbily, byly italské provenience, tudíž velmi drahé.

„A já nejsem Onassisová! Jenže hrozně jsem je chtěla.“ Nakonec dala na radu jedné známé a zvolila české kachlíčky jednobarevné, sem tam se některá částečně vyřízla a do ní zasadila o něco menší italská - se slunečnicí.

„To byl největší nervák,“ tvrdí Jitka Asterová. „Na těch pár kachlíčků s květinami jsem čekala skoro rok. Ale myslím, že výsledek je dobrý.“ Tvrdí, že kdyby ji někdo viděl, jak komunikuje při obkládání stěn koupelny s řemeslníky, myslel by si, že se zbláznila. „Já jsem totiž chodila a říkala, modrá, žlutá... Prostě, jak mě to zrovna napadlo. Vůbec jsem to neměla promyšlené.“

Japonská inspirace
V cizině, konkrétně v Asii, se inspiroval bývalý pražský primátor Jan Kasl. Bydlí v podkrovním bytě, který nechal zrekonstruovat ze staré půdy. Jako bývalý architekt má velký smysl pro detail. Koupelnu rozhodně nechtěl fádní. „Nejprve jsem si koupil originální umyvadlo se skříňkou. Bylo ale neúnosně drahé, a kdybych takhle pokračoval v celé koupelně, za chvíli bych se nedoplatil,“ říká primátor.

Nakonec si tedy pořídil obyčejnou vanu, avšak s masážními tryskami, a nechal ji obložit dřevem tak, aby ladila s umyvadlem. Přidal WC, dva žebříkové radiátory a úložné prostory. Pomocí detailů a doplňků dokázal to, co si předsevzal - koupelnu jako v Japonsku.

Relaxace při svíčkách
Kdo si představuje, že všechny známé osobnosti mají obrovské koupelny, mýlil by se. Například zpěvačka Eva Pilarová se v ní sotva otočí. Pro optické zvětšení ji obložila sklem. Menší koupelnu má i exmodelka Kateřina Kornová.

Vejde se jí sem jen vana, umyvadlo a pár poliček. I když má ráda barvy a v bytě se jich nebála využít, v koupelně na zeď zvolila nevýrazné světlé kachlíky pro optické zvětšení prostoru a na zem šachovnicovou dlažbu.

„Koupelnu mám moc ráda. Když si chci odpočinout, zapálím svíčky a vonné tyčinky, pustím si hudbu a vlezu do horké koupele,“ říká. Často si k ní na podlahu podél vany lehne i labrador Růžena.

Antik je to pravé
Moderně vybavená koupelna nemusí lákat každého. Například Světlana Nálepková zatoužila po koupelně v antickém stylu. Strašně si přála vanu na nožičkách, ale dlouho ji nemohla sehnat. Navštívila několik prodejen, hledala v mnoha katalozích... a našla.

„Ale ty ceny! Jedna stála sto padesát tisíc, druhá sto tisíc, třetí asi čtyřicet tisíc. A to mi přišlo dost,“ vzpomíná herečka. Nakonec našla prodejnu se starým stavebním materiálem. A tam stály tři staré vany.

„Jednu z nich jsem si vybrala a nechala zrestaurovat. Celkem mě to přišlo asi na šest tisíc.“ V podobném stylu má WC, ale to je nová věc udělaná ve stylu antik. A nechala si vyrobit starý dřevěný stolek se zapuštěným mramorovým umyvadlem a k tomu zrcadlo v dřevěném rámu.

Při vstupu hraje hudba
Asi největší raritou je fotograf Jan Saudek. Koupelen má ve svých ateliérech a bytech více, ale takřka je nepoužívá. Například na Vinohradech má luxusní koupelnu s antickými sloupy, laděnou do zelena.

Když do ní vstoupíte, začne hrát klasická hudba. Použil ji ale jen jednou, a to jen proto, aby udělal radost svému synovi, který mu ji nechal navrhnout. Nepoužívá ji, ani když se vrátí uřícený ze svých běhů podél řeky.

„Mám za to, že zdravý člověk se nepotřebuje mydlit a válet se ve vaně. Zdravý člověk má totiž sám o sobě příjemnou tělesnou vůni,“ vysvětluje Jan Saudek. A jak sám dodává, zatím si nestěžovala ani jedna z jeho několika slečen...

Kateřina Kornová ve své koupelně často relaxuje.

Zpěvák Petr Janda má v domě dvě koupelny. Tato je obložena mramorem a je v horním patře, kde jsou další čtyři pokoje pro pána domu a jeho rodinu.

Zrenovovaná stará vana na nožičkách, vodovodní baterie ve stylu retro, jednoduché nenápadné obložení stěn - to je koupelna Světlany Nálepkové.

Modrá je oblíbená barva Marcely Augustové. Rozhodla se pro ni i v koupelně.

Koupelna Michala Nesvadby působí velmi útulně. Díky střešnímu oknu je světlá a jasná.

Koupelnu v patře využívá především dcera Pepina. "Do koupelny jsem původně nechtěl žádné dveře, ale to by neprošlo. A tak jsem tam dal aspoň průsvitné skleněné," vysvětluje herec.

Koupelna Milana Knížáka je po kompletní rekonstrukci a kromě sprchového koutu v zadní části je tu i velká masážní vana.

Prostorná koupelna politika Jana Kasla je spojena přímo s ložnicí. Z praktických důvodů je zde kromě vany i sprchový kout.

Koupelna politika Jana Kasla. Umyvadlo se skříňkou v japonském duchu dalo základ celkovému stylu koupelny.

Koupelna Jana Saudka.

Koupelna Jana Saudka.

Martinu Zounarovi se splnil sen - dívat se z vany oknem do zeleně.

Autoři:
Nejčtenější

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Další z rubriky

Nemovitost Manor House je v Little Aston třetím nejdražším domem na prodej....
Luxusní dům ukrývá podzemní garáž pro 25 aut a speciální výtah

Výjimečný dům v anglické obci Little Aston je na prodej za v přepočtu 96 milionů korun. V suterénu má totiž obří garáž pro 25 aut, autosalon a speciální výtah,...  celý článek

Zastřešení terasy nejen umožňuje posedět venku i při lehkém dešti, ale má i...
Po čem Češi touží: vlastnit dům se zahradou a levným vytápěním

Dvě třetiny Čechů by chtěly bydlet ve vlastním domě se zahradou nebo blízko přírody. Jenže realita bývá jiná. I proto je v poslední takový zájem o byty s...  celý článek

Vila v ulici Na baště sv. Jiří na pražských Hradčanech. Okolí Písecké brány je...
Vilová čtvrť na hradebních baštách je nejluxusnější lokalitou v Praze

Někteří obyvatelé Prahy mají to privilegium, že jejich vila stojí přímo na hradbách. Jsou to ti šťastlivci, jejichž domovní adresa zní: Na baště sv. Jiří, sv....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.