Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V koupelně s českými celebritami

aktualizováno 
Každému podle jeho gusta. Toto rčení se výborně hodí i k českým celebritám, konkrétně k jejich koupelnám. Každému se totiž líbí něco jiného; co koupelna, to originál. Kdybyste se prošli koupelnami známých českých osobností, pravděpodobně byste nenašli dvě stejné. Tyto většinou nevelké místnosti jsou ukázkou vkusu a stylu svých majitelů.

Podle vybavení je na první pohled zřejmé, že již zdaleka nejsou využívány jen pro očistu těla. V mnoha případech slouží i pro relaxaci, načerpání nových sil. Někteří, jako například Milan Knížák, Petr Janda nebo Jan Kasl, si pořídili masážní vany, aby pocit odpočinku byl co nejsilnější.

Oblíbené barvy
Spousta známých lidí má ráda syté barvy a nebojí se je ve svých bytech použít. Mnozí z nich se takříkajíc barevně vyřádili právě v koupelnách.

Zatímco Michal Nesvadba si ji nechal udělat celou žlutou a ještě se zcela průhlednými dveřmi, Jan Saudek se rozhodl pro zelenou a Jan Přeučil dokonce pro černou. Moderátorka Marcela Augustová holduje modré v kombinaci s bílou.

Na podlaze v koupelně má místo dlažby takzvané marmoleum, což je přírodní materiál, který se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřice, dřevité moučky, vápence a juty. „To mi poradil architekt,“ podotýká. Stejná podlaha je i v kuchyni a v chodbě.

Mramorové obklady
Někomu keramické obklady nestačí. Sáhl proto po mramoru. To je případ zpěváka Petra Jandy, který má ve své vile nedaleko Jevan dvě koupelny. Koupelna v prvním patře má rohovou masážní vanu obloženou mramorem. Ten je i na podlaze.

V mramoru má svou koupelnu i ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. Při rekonstrukci, kdy spojoval dva byty v jeden, si nejvíce vyhrál právě s ní. „Za malinkou koupelničkou byl ještě pokojík pro služku. Ten jsem nechal vybourat, tím se koupelna několikanásobně zvětšila a získala i velké okno.“

Pro mramor, respektive jeho imitaci se rozhodla i hlasatelka Klára Doležalová. Ve své koupelně zvolila obdélníkové dlaždice v teplých odstínech oranžové a hnědé doplněné šedou a bílou.

„Nechtěla jsem nic extra barevného. Do našeho bytu by se to ani moc nehodilo. Líbí se mi čisté, světlé linie a jednoduchost,“ říká. Kromě toho si pořídila dvě umyvadla a sprchový kout. „Raději se sprchuji. A proč dvě umyvadla? Abychom se ráno s manželem v koupelně nepoprali,“ směje se.

Květinové motivy
Výraznou koupelnu hrající veselými barvami má herečka Jitka Asterová. Ve svém třípokojovém bytě nad pražským Václavským náměstím nechala koupelnu obložit výraznými kachlíčky se slunečnicí uprostřed. Stejné použila i v kuchyni. Obkládačky, které se jí tolik líbily, byly italské provenience, tudíž velmi drahé.

„A já nejsem Onassisová! Jenže hrozně jsem je chtěla.“ Nakonec dala na radu jedné známé a zvolila české kachlíčky jednobarevné, sem tam se některá částečně vyřízla a do ní zasadila o něco menší italská - se slunečnicí.

„To byl největší nervák,“ tvrdí Jitka Asterová. „Na těch pár kachlíčků s květinami jsem čekala skoro rok. Ale myslím, že výsledek je dobrý.“ Tvrdí, že kdyby ji někdo viděl, jak komunikuje při obkládání stěn koupelny s řemeslníky, myslel by si, že se zbláznila. „Já jsem totiž chodila a říkala, modrá, žlutá... Prostě, jak mě to zrovna napadlo. Vůbec jsem to neměla promyšlené.“

Japonská inspirace
V cizině, konkrétně v Asii, se inspiroval bývalý pražský primátor Jan Kasl. Bydlí v podkrovním bytě, který nechal zrekonstruovat ze staré půdy. Jako bývalý architekt má velký smysl pro detail. Koupelnu rozhodně nechtěl fádní. „Nejprve jsem si koupil originální umyvadlo se skříňkou. Bylo ale neúnosně drahé, a kdybych takhle pokračoval v celé koupelně, za chvíli bych se nedoplatil,“ říká primátor.

Nakonec si tedy pořídil obyčejnou vanu, avšak s masážními tryskami, a nechal ji obložit dřevem tak, aby ladila s umyvadlem. Přidal WC, dva žebříkové radiátory a úložné prostory. Pomocí detailů a doplňků dokázal to, co si předsevzal - koupelnu jako v Japonsku.

Relaxace při svíčkách
Kdo si představuje, že všechny známé osobnosti mají obrovské koupelny, mýlil by se. Například zpěvačka Eva Pilarová se v ní sotva otočí. Pro optické zvětšení ji obložila sklem. Menší koupelnu má i exmodelka Kateřina Kornová.

Vejde se jí sem jen vana, umyvadlo a pár poliček. I když má ráda barvy a v bytě se jich nebála využít, v koupelně na zeď zvolila nevýrazné světlé kachlíky pro optické zvětšení prostoru a na zem šachovnicovou dlažbu.

„Koupelnu mám moc ráda. Když si chci odpočinout, zapálím svíčky a vonné tyčinky, pustím si hudbu a vlezu do horké koupele,“ říká. Často si k ní na podlahu podél vany lehne i labrador Růžena.

Antik je to pravé
Moderně vybavená koupelna nemusí lákat každého. Například Světlana Nálepková zatoužila po koupelně v antickém stylu. Strašně si přála vanu na nožičkách, ale dlouho ji nemohla sehnat. Navštívila několik prodejen, hledala v mnoha katalozích... a našla.

„Ale ty ceny! Jedna stála sto padesát tisíc, druhá sto tisíc, třetí asi čtyřicet tisíc. A to mi přišlo dost,“ vzpomíná herečka. Nakonec našla prodejnu se starým stavebním materiálem. A tam stály tři staré vany.

„Jednu z nich jsem si vybrala a nechala zrestaurovat. Celkem mě to přišlo asi na šest tisíc.“ V podobném stylu má WC, ale to je nová věc udělaná ve stylu antik. A nechala si vyrobit starý dřevěný stolek se zapuštěným mramorovým umyvadlem a k tomu zrcadlo v dřevěném rámu.

Při vstupu hraje hudba
Asi největší raritou je fotograf Jan Saudek. Koupelen má ve svých ateliérech a bytech více, ale takřka je nepoužívá. Například na Vinohradech má luxusní koupelnu s antickými sloupy, laděnou do zelena.

Když do ní vstoupíte, začne hrát klasická hudba. Použil ji ale jen jednou, a to jen proto, aby udělal radost svému synovi, který mu ji nechal navrhnout. Nepoužívá ji, ani když se vrátí uřícený ze svých běhů podél řeky.

„Mám za to, že zdravý člověk se nepotřebuje mydlit a válet se ve vaně. Zdravý člověk má totiž sám o sobě příjemnou tělesnou vůni,“ vysvětluje Jan Saudek. A jak sám dodává, zatím si nestěžovala ani jedna z jeho několika slečen...

Kateřina Kornová ve své koupelně často relaxuje.

Zpěvák Petr Janda má v domě dvě koupelny. Tato je obložena mramorem a je v horním patře, kde jsou další čtyři pokoje pro pána domu a jeho rodinu.

Zrenovovaná stará vana na nožičkách, vodovodní baterie ve stylu retro, jednoduché nenápadné obložení stěn - to je koupelna Světlany Nálepkové.

Modrá je oblíbená barva Marcely Augustové. Rozhodla se pro ni i v koupelně.

Koupelna Michala Nesvadby působí velmi útulně. Díky střešnímu oknu je světlá a jasná.

Koupelnu v patře využívá především dcera Pepina. "Do koupelny jsem původně nechtěl žádné dveře, ale to by neprošlo. A tak jsem tam dal aspoň průsvitné skleněné," vysvětluje herec.

Koupelna Milana Knížáka je po kompletní rekonstrukci a kromě sprchového koutu v zadní části je tu i velká masážní vana.

Prostorná koupelna politika Jana Kasla je spojena přímo s ložnicí. Z praktických důvodů je zde kromě vany i sprchový kout.

Koupelna politika Jana Kasla. Umyvadlo se skříňkou v japonském duchu dalo základ celkovému stylu koupelny.

Koupelna Jana Saudka.

Koupelna Jana Saudka.

Martinu Zounarovi se splnil sen - dívat se z vany oknem do zeleně.

Autoři:
Nejčtenější

Směrem k jihu dům hledí velkou prosklenou plochou vstříc panoramatu...
Jak si vyzkoušet bydlení v moderní dřevostavbě na vlastní kůži

Ve vzorovém domě Domesi Concept House v obci Budíkov na Českomoravské vrchovině lze „na zkoušku“ strávit klidně i víkend a na vlastní kůži si vyzkoušet...  celý článek

Legionářské vlaky se používaly v letech 1918 - 1920 na transsibiřské magistrále...
Bydlí ve vagonu z legiovlaku. Stavba přišla na milion, vydrží 60 let

Michala, který rád cestuje, nelákalo klasické bydlení. Řešení však rozhodně neviděl v mobilheimu z plastu, na jehož výrobu se používá spousta chemie. Zvolil...  celý článek

Nová koupelna je mnohem světlejší a působí elegantně.
Za tři dny a čtyři tisíce korun proměnila starou koupelnu k nepoznání

Barbora se vrhla na proměnu koupelny, která byla celá obložena dlaždicemi zvanými kůže. Ty prostoru vládly téměř 30 let. Byly na podlaze, vaně i všech stěnách...  celý článek

Jde sice zatím jen o plány, ale jsou brány tak vážně, že prezident Le...
Jedinou stavbu Le Corbusiera v Moskvě ohrožuje 58 metrů vysoká věž

Budova Centrosojuzu v Moskvě je symbolem moderní architektury a první velkou veřejnou zakázkou, kterou získal Le Corbusier, jeden z nejznámějších architektů...  celý článek

Katedrála Nejsvětější Trojice je kostel polské pravoslavné církve v Hajnůvce v...
Lopaty a míchačky. Poláci za socialismu postavili sami tisíce kostelů

Výstava s názvem Architektura VII. dne v pražském Centru současného umění DOX ukazuje historii kostelů, které byly v Polsku postaveny mezi roky 1945 a 1989....  celý článek

Další z rubriky

Adina Mandlová
Kde bydlela Bohéma. Luxusní vily, krásné byty, ale i nuzné domky

Nejslavnější české filmové legendy si své luxusní vily stavěly v Praze na Barrandově a v Dejvicích. Kdo na opulentní sídla neměl, volil levnější bydlení v...  celý článek

Na jídelní pult a jeho okolí se použily keramické střepy. Gonzalo Duran s...
Tak barevný dům jinde neuvidíte. Majitelé spotřebovali tisíce střepů

Americké Benátky na pobřeží Pacifiku jsou místem, které přitahuje umělce a tvořivého ducha. Důkazem je dům plný mozaik, jaký jinde na světě nemá obdoby. Svými...  celý článek

Příjemný prvek v interiéru tvoří krbová kamna značky Jakon. Posezení okolo...
Luxusní horský apartmán má vířivku i vodní postel. Po lyžování ideální

Aby si vášnivá lyžařka mohla dopřávat adrenalinové radovánky na svazích Krkonoš společně se svým méně sportovně založeným manželem, souhlasila s víkendovým...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.