V hlavní roli kuchyňský dřez

  • 7
Je pro vás práce v kuchyni nepříjemnou zátěží? Možná jste při jejím zařizování nevěnovali patřičnou pozornost výběru správného dřezu... Záleží jen a jen na vás, kterému z dřezů dáte přednost, jaký zvolíte tvar, materiál a cenu. Vybírejte také podle toho, jak velkou rodinu v kuchyni budete krmit, zda máte myčku a podle spousty dalších faktorů.

Velikost je důležitá
Dřez slouží nejen k umývání nádobí, ale i čištění a přípravě potravin. Měl by proto mít odpovídající velikost. Budete v něm denně umývat nádobí, nebo má sloužit jen k oplachování zeleniny a dalších potravin?

Ať se ale rozhodnete pro větší či menší, důležitá je i řada dalších parametrů – například hloubka. Abyste neměli postříkanou linku i podlahu pod ní, měla by se pohybovat mezi 19–25 centimetry. Nedejte se nachytat – u některých dřezů právě tento rozměr často nebývá uveden.

Pokud se stydíte zeptat, pomozte si zcela jednoduše, třeba tím, že si hloubku změříte obyčejným krejčovským metrem, který bez problému ukryjete v kapse nebo kabelce.

Přepad není luxus
Každý dřez by měl být vybaven také přepadem, který plní bezpečnostní funkci. Že jste ještě nikdy nevytopili nájemníky pod vámi? Nikde není psáno, že se vám to nestane třeba za týden. Stačí chvilka nepozornosti - a kalamita, která dokáže udělat pěkný průvan v peněžence, je na světě.

Lepší (a dražší) dřezy nabízejí mimo hlavního mycího prostoru také menší „vaničku“ sloužící k oplachování zeleniny. U moderních dřezů se také nesetkáte se špuntem – mívají standardní 3,5 palcové (cca 9 cm) odtoky se sítkovým uzávěrem, na které lze případně připojit drtič kuchyňských odpadků. Že jej zrovna neplánujete? Nevadí, třeba se pro drtič rozhodnete později.

Mycí centrum
Pokud nemusíte šetřit místem a navíc třeba ještě pořizujete úplně novou kuchyni, doporučujeme ponechat prostor pro multifunkční mycí centrum.

Zvolíte-li dřez do roviny s pracovní deskou, získáte ucelený „blok“ v absolutní rovině a bez rušivých přechodů. V tomto případě je třeba kuchyňskou desku nechat precizně vyříznout podle tvaru dřezu tak, aby jeho hrany přesně lícovaly s hranou dřezu. Údržba je více než jednoduchá.

Kuchyňské nečistoty a vodu prostě setřete přímo do dřezu, a protože zde neexistují žádné spáry a štěrbiny, ve kterých by se mohly držet, je perfektní hygiena mycího centra zajištěna. Kromě atraktivního vzhledu se můžete těšit i z větší pracovní plochy.

Další variantou jsou dřezy pod pracovní desku. Jejich okraj nezmenšuje pracovní plochu a z desky se opět snadno stírají nečistoty. Tyto modely se dají přímo ideálně kombinovat s pracovní deskou z kompozitních materiálů nebo kamene.

V lince pod dřezem potom můžete umístit systém pro třídění kuchyňského odpadu. Praktický plnovýsuv umožňuje snadnou manipulaci s modulem.


Další informace k tématu najdete v Living Kuchyně 4/2004
Více článků o bydlení: LIVING

Dřez slouží nejen k umývání nádobí, ale i čištění a přípravě potravin. Měl by proto mít odpovídající velikost.

Za 11 500 Kč (bez DPH) můžete pořídit dřez MIG 660, určený do skříňky od 60 cm (Franke).

Dřez Schock Focus D-150 má velice netradičně řešenou misku. Její kulatý tvar dodává dřezu a celé kuchyni zajímavý vzhled. Pořídíte jej za 15 671 Kč bez DPH.