Soundbar je nejnovější typ domácího kina. Umí velmi dobře napodobit prostorový zvuk

Soundbar je nejnovější typ domácího kina. Umí velmi dobře napodobit prostorový zvuk | foto: Philips

V domácích kinech vedou Blu-ray přehrávače a futuristické „soundbary“

  • 13
DVD přehrávače nejspíš brzy zapadnou do historie. Pomalu je vytlačují univerzálnější přístroje nebo ty na Blu-ray disky, které slibují kvalitnější zážitek.

Filmy na DVD teď koupíte na každém rohu. A stojí třeba jen 20 korun. Přehrávače na DVD však už kupodivu nikdo nechce. Když už se lidé uchýlí k DVD, požadují přístroje, které umějí něco navíc.

Podle prodejců se spíše kupují rekordéry s pevným diskem, které umožňují i nahrávání z televize. Některé modely fungují dokonce i jako set-top-box, tedy převádějí digitální signál na starý analogový, takže na to není třeba mít speciální přístroj. Uchytily se i televizory s přímým přehráváním DVD.

Rychle však rostou prodeje Blu-ray přehrávačů. Nová technologie nabízí o hodně kvalitnější obraz než DVD - plné rozlišení Full HD. Blu-ray disky jsou však zatím drahé, stojí 600 až 800 korun.

novinka v domácích kinech

Nejnovějším typem domácího kina, jenž si rychle získává oblibu, jsou takzvané "soundbary". Tedy ploché panely futuristického střihu se zabudovanými reproduktory, které pověsíte na zeď pod televizi. K němu stačí připojit speciální reproduktor pro nízké tóny, takzvaný subwoofer.

Také přehrávače jsou o něco dražší než ty na DVD. Ceny začínají na třech tisících korunách. Kromě Blu-ray však na nich lze přehrát vše, co zvládne DVD přehrávač, tedy filmová DVD, hudební CD, hudbu v mp3 nebo wma, video ve formátu avi.

Pokud má přístroj USB vstup, lze přes něj přehrát film či hudbu uloženou na flash disku. Speciální konektor HDMI umožňuje propojení s moderními televizory, díky němuž bude mít video lepší obraz i zvuk.

"Dražší a vybavenější modely umožňují připojit přehrávač k internetu a využívat funkce BD-Live. Tedy vstup přímo z nabídkového menu filmového disku na stránky filmu a využívat on-line bonusy, které přímo na disku nejsou - třeba rozhovory s tvůrci, dokumenty z natáčení, ale třeba i jednoduché hry na téma filmu," vysvětluje Pavel Sláma z firmy Datart.

K přehrávači je ještě nutná soustava reproduktorů ve dvou variantách - 2+1 (dva postranní a jeden střední reproduktor pro hluboké tóny - subwoofer) nebo 5+1 (subwoofer, dva postranní a dva zadní reproduktory). Ta druhá umí předvést lepší prostorový zvuk, ale je dražší, náročná na nastavení a instalaci, proto se spíše prodávají soustavy 2+1.

Na mikrosystémech přehrajete i filmy

Dalším hitem jsou malé hi-fi věže zvané mikrosystémy, jaké dřív sloužily jen k pouštění hudby - dnes na nich přehrajete i filmy. "Prodeje klasických audio systémů stagnují již několik měsíců, nárůsty jsou patrné jen v kategorii mikrosystémů s DVD," potvrzuje Martin Matocha z Electro Worldu.

Některé zvládají dokonce příjem televize, kterou promítají na malou LCD obrazovku. Nevýhodou je však to, že chybí středový subwoofer, zvuk proto není opravdu prostorový.

Nejnovějším typem domácího kina, jenž si rychle získává oblibu, jsou takzvané "soundbary". Tedy ploché panely futuristického střihu se zabudovanými reproduktory, které pověsíte na zeď pod televizi. K němu stačí připojit speciální reproduktor pro nízké tóny, takzvaný subwoofer.

"Některé modely poskytují lepší zvuk než standardní domácí kino se systémem 2+1, většinou dokážou napodobit i prostorový zvuk," hodnotí Pavel Sláma.

Čtěte ve středu v MF DNES

Jaké jsou další trendy v domácí elektronice, si přečtěte v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 25. listopadu.

.