Pasivní dům v  Koberovech na Jablonecku

Pasivní dům v Koberovech na Jablonecku | foto: Atrea

V Českém ráji vyrostla vesnice domů, ve kterých protopíte tři tisíce ročně

  • 248
V Koberovech na Jablonecku vzniká vesnice z domů, které mají minimální spotřebu energie na vytápění či ohřev vody. Je jich tam už třináct. Koberovy jsou prvním místem v Česku, kde takzvaných pasivních domů stojí tolik pohromadě.

"Jedná se o unikátní pilotní projekt hromadné výstavby pasivních domů. Všechny domy, kromě jednoho vzorového a školícího střediska, jsou obsazené," říká koordinátor projektu Petr Dusil.

Pasivní domy nejsou navenek nijak zvlášť zajímavé. Jejich předností je ovšem to, že se jejich obyvatelé nemusí obávat vysokých plateb za energie.

Pasivní domy v Koberovech na Jablonecku

Podle Petra Dusila se náklady na vytápění ročně pohybují kolem tří tisíc korun. Přibližně stejná částka připadne na ohřev vody a na spotřebu elektřiny v domácnosti.

"Obecně je celková spotřeba elektrické energie včetně osvětlení a spotřebičů kolem třinácti až patnácti tisíc za rok," doplnil Dusil.

Kouzlo úspor: okna na jih, zateplení, rekuperace

Aby budova ušetřila teplo, musí být natočená okny k jihu. "Tak získáváme energii ze slunečního záření v zimním období. Zároveň musíme dát pozor, aby se v létě interiér nepřehříval," říká Dusil.

Pasivní dům musí mít dále kvalitně provedené zateplení, okna s trojsklem a v neposlední řadě dobře fungující větrání s rekuperací, při které se čerstvý vzduch přiváděný do budovy předehřívá teplým vzduchem odváděným ven.

Pasivní domy v Koberovech na Jablonecku

Pokud někomu nestačí teplo nasbírané během roku, může si v topné sezoně přitopit krbovými kamny s teplovodním výměníkem.Výhodou je také vysoká vlhkost vzduchu. Při dnešních cenách energií by se náklady měly do deseti až dvanácti let vrátit. I proto se pasivní domy stavějí již v celé České republice.

Kdo by chtěl vidět a odborně vysvětlit, jak fungují pasivní domy, má šanci tento víkend. V sobotu i v neděli probíhá v Koberovech od devíti hodin Den otevřených dveří.

"Návštěvníci se sami mohou zeptat obyvatel, jak se jim v ekologických domech bydlí," uzavřel Dusil.

Koberovy