Takzvané energeticky nulové domy lákají stále více lidí

Takzvané energeticky nulové domy lákají stále více lidí | foto: Atrea

V Českém ráji stojí dům, kde vytápění nestojí ani korunu

  • 44
Kdo by nechtěl topit zadarmo? Příklad energeticky nulového domu z Koberov ukazuje, že to jde. A nemusí to být ani extrémně drahé. Hlavní roli zde hraje energie ze slunce.

V Koberovech v Českém ráji stojí skupina pasivních dřevostaveb. Jsou tak dobře zateplené a chytře navržené, že se v nich téměř nemusí topit. Díky stejnému projektu jablonecké firmy Atrea vypadají téměř identicky.

Jedna z nich se však přece jen liší. Je o něco větší a velkou část střechy zabírají solární panely. Ty dokážou za rok vyrobit tolik elektřiny, že pokryjí spotřebu na vytápění, ohřev vody i veškerý provoz uvnitř. Teplo i provoz spotřebičů tak v domě nestojí ani korunu. Stavba přitom nebyla nijak drahá, stála asi 3,7 milionu korun.

Dům je dokonce značně ziskový. "Elektrické vytápění stojí ročně 3 900 korun, celková cena za spotřebovanou elektřinu je 16 320 korun. Prodej elektřiny vyrobené solárními panely do sítě přináší roční tržby kolem 93 tisíc korun," počítá Petr Morávek, spoluautor projektu a ředitel firmy Atrea. Z toho vychází roční zisk téměř 77 tisíc korun, více než čtyřnásobek spotřeby.

Má to jen jeden háček. V domě se nebydlí, funguje jako školicí středisko a experiment ČVUT. Za vytápění a ohřev vody se proto utratí méně než v rodinném domě. I kdyby se však uvnitř bydlelo, rozdíl by nebyl veliký.

Na pokrytí spotřeby energie na vytápění a ohřev vody by dokonce stačila menší plocha solárních panelů. Teď je jich na střeše 64. Pro čtyřčlennou rodinu, která by podle odhadu Petra Morávka utratila za vytápění a ohřev vody 10 až 12 tisíc korun ročně, by stačilo 34 panelů.

Morávek přitom počítá s tím, že by si rodina nechala postavit pasivní dům o ploše 135 m2 podle jeho standardního projektu, který v Česku v licenci firmy Atrea nabízí několik firem za ceny od 3,5 milionu korun na klíč. Za solární systém by si připlatili asi 380 tisíc korun. Celková cena energeticky soběstačného domu by se tedy vešla do čtyř milionů.

Dům v Koberovech je první svého druhu v Česku, v Evropě však není výjimkou. Takzvané energeticky nulové domy lákají stále více lidí, navzdory všeobecnému přesvědčení, že extrémně úsporné domy musejí být drahé a mohou stát jen v jižních krajích s dostatečným množstvím slunce. Zatím jsou to většinou experimenty, ale ukazují, že s nulovými náklady na vytápění se dá bydlet i v nepříznivých podmínkách.

Čtěte vE STŘEDU V MF DNES

Další příklady domů, kde se neplatí za vytápění, najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 19. května.

.