Nové bytové domy, které developeři stavějí mezi paneláky, zbavují sídliště uniformity

Nové bytové domy, které developeři stavějí mezi paneláky, zbavují sídliště uniformity | foto: Palác Engel Estate

V čem jsou nové bytové domy lepší

  • 8
Novodobá sídliště se stavějí z cihel a železobetonu, nikoliv z panelů. V interiérech jsou plovoucí podlahy a zděné koupelny, v luxusnějších projektech nechybí celodenní ostraha.
Čtěte také: Z nových sídlišť noclehárny nebudou

Sídliště nezaniknou. Stavějí se nová. Ale nikdo už asi nikdy nepostaví nový panelák. Jako stavební materiál se na bytové domy, které vytvářejí buď nová, nebo doplňují stávající pražská sídliště, většinou používají cihly nebo železobetonový monolitický skelet.

Betonové panely už nikdo nikdy nepoužije. Vyrobit totiž panel v továrně, a pak ho převést na stavbu, je mnohem dražší než standardní postup, kdy se cihly nebo hotový beton přivezou na stavbu a dále se zpracují.

Ale nejde jen o stavební materiály. Nové bytové domy mají proti starším panelákům lepší tepelně izolační parametry, bezpečnější protipožární řešení. "A zejména nabízejí obrovský výběr z různých druhů dispozic jednotlivých bytů včetně balkonů a teras,“ vysvětluje Pavla Temrová, mluvčí Finepu.

Mezi další výhody patří bezpečnější řešení společných prostor či zábradlí na balkonech. A zatímco paneláky jsou vesměs závislé na dálkovém vytápění, které na trhu patří mezi nejdražší, nové domy mají leckdy vlastní výměníky, a pokud to jde, topí se v bytech plynem.

U nových bytových domů odpadají i starosti s parkováním. Každý musí nabídnout adekvátní počet parkovacích stání, především v podzemí domu.

Nechybí klimatizace, satelitní televize, ani ostraha objektu
Ve starém panelovém domě najdete často ještě původní umakartové jádro, linoleum na podlahách a nevzhledné tapety. Takže dalších pár set tisíc, pokud nejste extrémně šikovný kutil, spolkne rekonstrukce.

Pokud si kupujete nový byt, můžete si vybrat podlahu, vanu, sprchový kout i kachličky do koupelny, dveře i kliky ke dveřím.

A není tak úplně pravda, že ve standardu, tedy v nabídce zařízení, které odpovídá katalogové ceně bytu, nevyberete u developera podle své chuti. Konkurence je velká a výběr se proti době před třemi čtyřmi lety podstatně zlepšil.

Nové byty bývají také technicky vybavené. Nechybí moderní datové rozvody, klimatizace, zabezpečovací zařízení, kabelová či satelitní televize nebo kamerový systém.

A také služby, jako je ostraha objektu, recepce, u luxusnějších projektů třeba i hlídání dětí, venčení psů nebo pravidelný úklid. "Co bylo před pár lety luxusem, je dnes standardem,“ říká Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum.

Proč si tedy stále lidé kupují starší panelové byty? I když jsou v Praze předražené, pořád jsou mnohem levnější než byty nové. Zatímco za panelákový "třípokoják" zaplatíte do tří milionů korun, na ten nový vám mnohdy nebude stačit ani pět milionů.

"A kvalita bydlení v regenerovaném panelovém domě snese srovnání s bydlením v novém bytovém domě či kolonii řadových rodinných domů,“ tvrdí Miroslav Bezouška z Centra stavebního inženýrství.

Ale i starší byt může sloužit dobře
Přestavět interiér staršího bytu totiž není problém, zvlášť, když si připlatíte za služby architekta. Pokud chcete investovat do staršího paneláku, volte takový, který prošel komplexní rekonstrukcí.

Životnost prvně postavených byla totiž jen třicet až čtyřicet let. Dnes více než polovina z nich přesluhuje. "Provede-li se ale rekonstrukce důkladně, s rozmyslem a svým způsobem trochu velkoryse, pak lze životnost domů prodloužit o řadu desetiletí. A tyto domy poskytnou velmi dobrý standard bydlení odpovídající zvyšujícím se nárokům,“ potvrzuje ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner.