V bytě se začíná od podlahy

- Kuchaři mohou vést spory o tom, co bude nejlepší dát jako základ pod maso či do omáčky, architekti už dnes mají jasno. Na podlahu jako základ bytu je třeba položit krásnou podlahovou krytinu - dřevěnou nebo laminátovou - a tu pak už jen "okořenit" kusovým kobercem. U nás tak oblíbené celoplošné koberce se totiž stále více stávají pouze řešením pro veřejné interiéry, zejména hotely a restaurace.

Lednový mezinárodní veletrh koberců a podlahových krytin Domotex v Hannoveru pečlivě sledují výrobci i prodejci. Tato akce - mimochodem největší výstava tohoto druhu v Evropě, kam se letos sjelo téměř 1100 vystavovatelů - velmi jasně určuje trendy neboli co si v nejbližších letech budou lidé chtít dát v bytě na podlahu.
Letošní ročník byl ve znamení dvou velkých soupeřů, dřeva a laminátu. Ve sportovní terminologii by na body docela výrazně zvítězil ten druhý - laminát. I výrobci dřevěných klasických podlahových krytin dnes totiž nabízejí plovoucí laminátové podlahy, aby mohli konkurovat těm, kteří se je zvolili jako svůj hlavní výrobní program.
PROČ SE PROSAZUJE STÁLE VĺCE LAMINÁT
Důvodů výrazného prosazení laminátů lze uvést hned několik. Na výrobu kvalitních dřevěných podlahových krytin je potřeba kvalitní dřevo - a to dnes opravdu není laciné. U tropických nebo jiných zajímavých dřevin se pak cena většinou pohybuje kolem 1500 až 3500 korun za metr čtvereční, zatímco nejdražší laminát lze včetně pokládky pořídit do 1500 korun. Dřevo bývá také mnohem citlivější na vlhko nebo sucho. Lze jej samozřejmě i několikrát brousit a případně opravit, ale cena za tuto službu včetně nového laku se pohybuje kolem 500 až 700 korun za metr čtvereční. Výrobci laminátu dnes už nabízejí jak opravu povrchu, tak i výměnu poškozených lamel. Barevný rozdíl nebude žádný, protože laminát je odolný vůči slunečnímu záření.
"Lidem jde dnes také o čas. Položit plovoucí laminátovou podlahu je velmi rychlé a snadné, a to téměř na jakýkoli podklad, třeba i na PVC nebo jekor," vysvětluje Vladimír Baňdouch z firmy Banimpex, "tím odpadá pracné stěrkování, navíc jsou lamináty velmi odolné. Na poslední novinku z veletrhu Domotex - Pergo Select - dává výrobce záruku dokonce už dvacet let! Údržba je minimální, podlaze nevadí ani hrubé zacházení, neuškodí jí ani těžké kusy nábytku nebo oharek cigarety."
Výhodou laminátových podlah je i obrovská škála desénů. Nenabízejí se jen "jako dřevo", ale také jako kámen - módní je například travertin. Zatímco u dřevěných podlah může obliba vzácné dřeviny znamenat nebezpečí jejího enormního kácení, výrobci laminátu nechají jen potisknout papír, který pak překryjí ochrannou vrstvou, příslušným desénem. Lamináty se tak začínají stále více líbit ekologům, kteří zejména kácení tropických stromů chápou jako vraždění neviňátek.
ZÁJEM BÝVÁ HLAVNĚ O KVALITNĺ MATERIÁLY
Jakmile je podlaha položena, zbývá maličkost - vybrat vhodný koberec. Místo koberců ode zdi ke zdi přicházejí ke slovo hlavně kusové koberce, a to jak ručně vázané, tak strojově tkané. Jedno však mají společné - největší zájem je o výrobky z kvalitních přírodních materiálů, zejména vlny, juty a sisalu. Důraz na výraz "kvalitní" je určitě na místě. "Novozélandská vlna, kterou používá řada výrobců včetně nás, je sice o sto procent dražší než obyčejná naturální, ale koberec za pět tisíc korun z tohoto materiálu vydrží při běžné údržbě klidně třicet let," vysvětluje Jan Hejátko z firmy DOWO Náměšť. Ta z tohoto důvodu počítá i s výrazným prodloužením poskytované záruky na své výrobky.
Jenže pro tuzemské zákazníky bývá někdy cena důležitější než kvalita. "Jakmile jsem začínali nabízet hlavně vlněné koberce, přišli jsme o většinu domácích zákazníků, teď naše výrobky vyvážíme téměř výhradně do zahraničí," konstatovala na Domotexu Ivana Mišáková z libereckého Intexu, jehož výrobky tak tuzemský zákazník najde u nás spíš v nabídce IKEA než v domácích prodejnách.
Výrobky z polypropylénu nebo z Heat-setu, což je náhražka vlny, bývají samozřejmě levnější, ale v bytě vám ozdobu rozhodně nebudou dělat tak dlouho jako vlněné koberce. Drahomíra Hájková, designérka brněnského Bohemiatexu to ostatně vyjádřila velmi jasně: "Kdo chce ušetřit, musí nejdříve investovat."
BAREV I VZORŮ UBÝVÁ
Pokud jde o barvy a vzory, shodli se zástupci tuzemských výrobců v tom, že se používají stále více tlumené, zastřené barvy, je cítit ústup od ostrých, kyselých barev. Naopak se výrazně prosazují přírodní odstíny, šedé a béžové valéry. I pastelové tóny byly méně výrazné než v minulých letech. V nabídce se prosazuje určité konzervativní, jednoduché pojetí. "Je to vidět i ve vzorech, středy koberců zůstávají často volné, zdobné jsou pouze bordury," vysvětluje Drahomíra Hájková, "u nich se používají například etnické motivy, ale není to dogma. Do módy se dnes vracejí u nás dříve velmi oblíbené 'bukláky'. Například ve Spojených státech jsou teď tyto koberce velkou módou, protože opravdu hodně vydrží. Američanům se na nich líbí i naše tradiční vzory, které jsme tady předvedli."
Pokud jde o ručně vázané koberce, jejichž cena se může vyšplhat až do statisícových položek, jen těžko lze hovořit o výraznějších změnách v barvách či desénech. Vzácné kusy se tkají i deset let a samozřejmě se zde používají tradiční vzory, barvy i materiály. Vedle vlny je to hlavně hedvábí. Pomocí dobrého osvětlení získává hedvábný koberec neuvěřitelný lesk a barvy. Proto také prodejci doporučují - a ti dobří to také tak dělají - přivézt několik koberců do bytu zákazníka a přímo na místě vybrat ten nejlepší. Dopadající denní světlo i umělé osvětlení může konečný výběr výrazně ovlivnit.
MĚNĺ SE I KOREK
Samozřejmě nelze zapomenout na korek. Obliba korku v přírodních odstínech je však výrazně nižší než v předchozích letech. Výrobci našli jednoduché řešení - barvu a vzory. Dopřát si tak můžete snad jakékoliv odstíny, od žlutých, červených až po modré či zelené.  Z barevných dlaždic pak lze vyskládat jakékoliv vzory. Mění se ostatně i desény. Například v řadě Eco cork art předvedla firma Wicanders vzory připomínající mramor ve všech barevných odstínech. Pro zákazníka je ovšem důležité to, že posun v nových barvách a vzorech neznamená posun v cenách, tradiční přírodní i nové barevné provedení přijde průměrně na 600 až 900 korun za metr čtvereční. 

Položit plovoucí laminátovou podlahu je velmi rychlé a snadné, a to téměř na jakýkoli podklad, třeba i na PVC nebo jekor," vysvětluje Vladimír Baňdouch z firmy Banimpex, "tím odpadá pracné stěrkování, navíc jsou lamináty velmi odolné. Na poslední novinku z veletrhu Domotex - Pergo Select - dává výrobce záruku dokonce už dvacet let!