Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V bytě mám zlatou toaletu, buržoust ale nejsem, říká ostravský designér

  1:00aktualizováno  1:00
Ostravský bytový designér a divadelní scénograf Radomír Otýpka tvrdí, že design interiérů není to nejdůležitější. Přesto má ve svém čtyřpokojovém bytě zlatě vymalovaný záchod a koupelnu s poněkud dekadentním lustrem. S podobou bydlení si opravdu pohrál a dokázal využit každý decimetr čtvereční.

Koupelna byla úzká nudle, vešla se do ní jen vana a umyvadlo. Teď vypadá luxusně. Stěny zdobí černé obkládačky | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bytové domy na jednom z náměstí v Ostravě-Porubě se navzájem podobají jako vejce vejci. Podle instrukcí vcházíme do jednoho z vchodů. Když ve výtahu mačkáme tlačítko s číslicí pět, uvědomíme si, že tu něco nehraje. Výtah totiž vypadá na ostravské poměry podezřele hezky. Otvírá se z obou stran a stěny zdobí rostlinný motiv.

"V tomhle stylu by měly být vymalované i stěny chodeb v domě," prozrazuje nám Radomír Otýpka, který se podílel na proměně interiéru výtahu, zatímco vstupujeme do jeho bytu. Stejně jako se od sebe na první pohled neliší domy v okolí, nelišil se ještě před pár lety ani interiér tohoto bytu od stovek jiných. Teď je všechno jinak.

Před třemi lety, když se rodiče Radomírovy manželky Evy ze čtyřpokojového bytu odstěhovali do menšího, rozhodl se mladý pár prostory přestavět.

"Bydlela jsem tady s rodiči od narození. Když jsme tu začali žít s manželem, dala jsem mu velký úkol: změnit to tady tak, ať nemám pocit, že pořád žiju s rodiči v pořád stejném bytě," vysvětluje Eva Otýpková a obléká přitom dvouletou dceru Emu.

Oblá stěna je v předsíni a tvoří dominantu bytu

Oblá stěna je v předsíni a tvoří dominantu bytu

Vy jste ale buržousti

Proměnu bytu nechtěl Otýpka navrhovat zcela sám. Pozval si proto kolegu, architekta Oldřicha Bajgera. "Seděli jsme nad tím celý večer. Řešili to dlouhé hodiny. Nakonec z toho vzešla dnešní podoba bytu," usmívá se designér.

Cílem bylo maximálně využít každý decimetr čtvereční. Kvůli tomu také probourali například stěnu mezi úzkou chodbou, obývacím pokojem a kuchyní, čímž vznikla jedna velká místnost s kuchyňským koutem. Za dominantní prvek celé přestavby přitom určili zaoblenou, jakoby ubíhající stěnu, která je páteří bytu.

"Já obloučky moc nemám rád, ale zrovna v tomto případě se hodily. Místo klasického rohu, který by vadil, vznikla jakási dynamická křivka. Hlavní důvod, proč jsme se k němu přiklonili, byla potřeba zvětšit zdejší průchod, nic jiného," říká Otýpka.

Stěna byla dobrá volba. Nejen, že dodává interiéru punc originality, usnadňuje proudění světla, ale bez ostré hrany je bezpečnější pro děti, kterých Otýpkovi plánují hned několik.

RADOMÍR OTÝPKA

Vystudoval JAMU, obor scénografie. Pět let pracoval jako interiérový designér ateliéru Platforma Ostrava, letos založil vlastní firmu Otypka.

"Nahoře je podél stěny sádrokartonová kapsa a v ní zářivky. Je to systém, který se užíval před pár lety, dneska už by se tam umístily LED pásy, takže byste těleso zářivky neviděla. Navíc by to ve finále vypadalo elegantněji. Ono je ale vždycky všechno o penězích," přemítá jednatřicetiletý designér a vede nás do další, originálně pojaté místnosti, jejíž vzhled někteří návštěvníci komentují v legraci slovy: "Vy jste ale buržousti!" Jsme ve zlaté toaletě.

Její inspirací byl jeden z berlínských klubů, který byl celý natřený zlatě. "Byla to naprostá pecka. Zamiloval jsem se do toho," vzpomíná Otýpka. Přesto úplně spokojený není: "Podívejte se na ty dvě stěny. Vidíte ten rozdíl v podkladu? Jedna byla nově omítnutá, druhá ne a na zlaté všechno vynikne. Stačilo nechat tu druhou stěnu taky omítnout. Ale chtěli jsme šetřit." Lidem, kteří chystají rekonstrukci bytu, radí, ať zbytečně neškudlí tam, kde se to může nemile odrazit na výsledku.

Na nový vzhled koupelny je však patřičně pyšný. "Tady je původní nápad asi nejdotaženější," hodnotí místnost, která měla před rekonstrukcí tvar úzké nudle a vešla se do ní jen vana a malé umyvadlo.

Teď vypadá luxusně. Stěny zdobí černé kachličky kombinované se světle modrými dlaždičkami na podlaze, kromě bodovek ji osvětluje honosně působící lustr.

Oranžová kuchyně. Jednoduchá, praktická, přesto originální

Oranžová kuchyně. Jednoduchá, praktická, přesto originální

Zde naopak designér vyzdvihne precizně provedené detaily, třeba jak jsou kachličky přesně slícované tak, aby žádná ani o milimetr nevystupovala. "Byla s tím neskutečná dřina, řemeslníci řvali, když jsem na tom trval, ale výsledek stojí za to."

Koupelna se po rekonstrukci líbí i jeho manželce. "Zpočátku jsem se bála, že černé kachličky budou nepraktické. Ale výsledek je přesně opačný. Myslím, že jsou praktičtější než světlé. Kapky vody na nich nejsou tolik vidět."

Lustr jako pampeliška

Nově manželé vymalovali a vybavili i dětský pokoj a ložnici, ale na větší proměnu teprve čekají. Pokojíčku, kde vyrostla Eva Otýpková a kde má nyní postýlku dcera Ema, vévodí výrazný světlý lustr z IKEA připomínající obří pampelišku.

Něžný pampeliškový vzhled získaly i bledě modře vymalované stěny. Zdobí je totiž pampeliškové chmýří. Je to potisk, který tatínek na stěnách Emina pokojíčku vytvořil pomocí ručně vyrobených "razítek".

"Vzal jsem několik houbiček na nádobí, poslepoval je, vystřihl vzor a pak stěny razítkoval," přibližuje zvolený pracovní postup designér. U barev na stěnách dětských pokojů by podle něj vždy mělo platit pravidlo: čím víc neutrálnější a něžné, tím líp.

 Pokojíčku, kde vyrostla Eva Otýpková a kde má nyní postýlku dcera Ema, vévodí výrazný světlý lustr z IKEA připomínající obří pampelišku

Pokojíčku, kde vyrostla Eva Otýpková a kde má nyní postýlku dcera Ema, vévodí výrazný světlý lustr z IKEA připomínající obří pampelišku

Hračky a další dětské vybavení bývají většinou samy o sobě tak pestré, že ve spojení s pestrými stěnami je to pro dítě až příliš mnoho podnětů naráz. Vzhled pokojíčku by přitom naopak měl podle bytového designéra dítě uklidňovat.

S přítomností miminka Otýpkovi počítali i při zařizování koupelny. Pračka a koš na prádlo jsou elegantně ukryty pod vyvýšeným přebalovacím pultem ze světlého dřeva. Má stejný design jako koupelnové skříňky a kuchyňská linka, kterou si manželé nechali vyrobit na míru.

Přestože se Radomír Otýpka dnes věnuje hlavně bytovému designérství, jeho původním povoláním je divadelní scénografie. Tu vystudoval na JAMU v Brně, kde také navrhl scénu pro řadu inscenací. Divadelní kulisy byste u něj v bytě hledali marně.

"Divadelní estetika je na můj vkus přehnaná. Abych se přiznal, odděluji svou práci od bydlení. Nechci žít v divadle," vypráví designér, zatímco si na balkoně zapaluje cigaretu. Podzimní slunce praží a on se rozpovídá o nejčastějších chybách při zařizování bytů.

"Vždycky je nejdůležitější říct si, co je v bytě podstatné, a co ne. Vymyslet jednoduchý koncept a podle tohoto klíče interiéry postupně dolaďovat, skládat je jako puzzle. Nevadí, že hned třeba nejsou peníze, ale mustr máme a ve finále je to "ono". Problém je, když koncept chybí a jede se jenom na efekt. Člověk nakoupí kachličky za pět litrů metr, luxusní pohovku a říká si, jaká to bude bomba. Jenomže ve finále to žádná bomba není."

Proměnu bytu nechtěl Radomír Otýpka navrhovat zcela sám. Pozval si proto kolegu, architekta Oldřicha Bajgera

Proměnu bytu nechtěl Radomír Otýpka navrhovat zcela sám. Pozval si proto kolegu, architekta Oldřicha Bajgera

Když si Radomíra Otýpku najmete, aby navrhl přestavbu vašeho bytu či domu, možná vás zprvu překvapí sérií jednoduchých, ale zato zcela logických otázek: Jdete po probuzení nejdřív do koupelny a pak chystat jídlo? Budíte se několikrát v noci a chodíte se najíst do lednice? Schrupnete si občas po obědě?

"Odpovědi na tyto otázky jsou pro mě podstatné. Složím z nich provozní řetězec bytu. Nejdůležitější totiž je, aby byt byl pro své obyvatele plně funkční, aby se jim v něm dobře bydlelo. Až na druhém místě se řeší design nebo materiály," vysvětluje bytový designér.

Představy o budoucím vzhledu svého vlastního bytu si mladý podnikatel teprve postupně utváří. "Už mám nápad třeba na novou knihovnu v obýváku. Police budou připomínat hada, budou se různě proplétat. Je to záležitost asi čtyřiceti tisíc korun.

Samozřejmě, kdybych chtěl, můžu to hned udělat za polovic, ale nebylo by to ono. Kvalita, kterou konkrétní materiál ze sebe vyzařuje, se nedá ošidit," říká Radomír Otýpka. A tak je to u něj v bytě se vším. Netouží po tom, aby byl přestavěný hlavně rychle a levně. Chce kvalitní výsledek, i když si na něj třeba ještě pár let počká.

Nejčtenější

Výjimečnost přináší koncepce a materiálové provedení domu, který stojí ve...
Dvojvila v Kuvajtu má minimalistický interiér a garsonky pro řidiče

Dva bratři a jejich rodiny se rozhodli, že si postaví společný dvojdomek. Dům na předměstí hlavního města Kuvajtu ve čtvrti Al Yarmouk má dvacet koupelen,...  celý článek

Nový vhodný nábytek by si měli lidé pořizovat ještě před odchodem do důchodu.
Co změnit v bytě, aby se v něm dobře cítil padesátník i senior

Slovo senior nezní příliš populárně, ale starším pětašedesáti let se stane většina z nás. I bydlení ve stáří má svá specifika, která se postupem času ještě...  celý článek

Mírně svažitý pozemek při stavbě domu nebylo nutné nijak zvlášť modelovat.
Dřevo fasády svého domu čistí savem, o šedivou patinu nestojí

Rodina se dvěma dětmi hledala nemovitost v blízkosti Prahy skoro rok. Pak se od známých dozvěděli o příležitosti koupit pozemek v Mnichovicích a stejným...  celý článek

Rodinný dům, Praha. Třípodlažní dřevostavbu s malým objemem kotví v prudkém...
Skvělá architektura v Česku. Kvalitní stavby u nás rychle přibývají

V Čechách a na Moravě se opět urodilo. Není to zásluha přírody, ale především šikovných architektů, osvícených, někdy i odvážných investorů, kteří se pustili...  celý článek

Sousedova zídka se značně naklání.
Sousedova zídka se kácí na náš pozemek. Na opravu prý nemá peníze

Bydlíme v řadovce a bojujeme se sousedem a s jeho zídkou, která se nebezpečně naklání na náš pozemek. Soused tvrdí, že na opravu nemá peníze a že jsme špatný...  celý článek

Další z rubriky

Z vily je výhled na Jaderské moře a centrum Splitu.
Středomořská kamenná vila z 30. let v centru Splitu je na prodej

Vilu Mediterraneo si v roce 1935 v centru Splitu postavil zámožný obchodník s vínem z italského Terstu. Tradiční dalmáckou kamennou stavbu nyní vlastní...  celý článek

Želízy, okres Mělník. Prvorepubliková vila z roku 1929 advokáta operní pěvkyně...
Domy s duší. Jaké zajímavé prvorepublikové vily jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství vil z první republiky. Většina z nich má bazén, rozlehlou zahradu, vzrostlé stromy a třeba i kousek lesa. Postavit...  celý článek

Šperkem obývací zóny je ikonická stojací lampa Arco značky Flos.
V cizím domě o cizích problémech s bývalou modelkou Martinou Šmukovou

Martina stojí už pět let v čele nadace Pink Bubble pomáhající mladým onkologicky nemocným pacientům, kterým říká důvěrně bublinky. Jak se vyvíjí její třetí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.