V bytě by zvíře nemělo být pánem

- Dětské pokoje se někdy podobají zoologické zahradě. Touhu dětí po koťátku, štěňátku, křečkovi nebo alespoň rybičkách poznávají prakticky všichni rodiče. Jak ale zajistit, aby dětský pokoj zůstal tím, čím má být, a aby se zvířata »v zájmovém chovu« nestala postupně pánem místnosti a nakonec celé rodiny?
»Zvíře má doma mít své místo,« tvrdí Pavel Rödl ze Státního zdravotního ústavu v Praze. A myslí tím nejen umístění »pelíšku« domácího zvířátka v pokoji. Stejně tak důležité je i jeho postavení v hierarchii rodiny. »Pokud se mu přisoudí nevhodná role, může časem dojít k výchovné poruše a pak je zvíře velmi špatně zvládnutelné,« upozorňuje Pavel Rödl. Podle něho netrpí například pes tím, že se mu dá najevo, kdo je v bytě pánem. Po čase si na své zařazení ve »smečce« zvykne a pochopí, že nesmí skákat na jídelní stůl a olizovat talíře a obličeje členů rodiny, i když to patří k jeho přirozeným projevům. T o je důležité i proto, že zvíře dospěje podstatně rychleji než dítě, a nebude tedy věčným dovádivým mládětem.

Kočky a ptáci mohou působit na alergiky

Nemá cenu strašit výčtem alergenů, které mohou způsobovat onemocnění dětí žijících ve společnosti zvířete. Statistiky říkají, že zhruba 40 procent rodin s dítětem staršího školního věku a 25 procent domácností s předškolními dětmi má doma nějaké zvíře. Podle odborníků však drtivá většina z nich netrpí žádným z onemocnění, o kterém by se dalo s určitostí říci, že pochází z tohoto soužití. »Každý, kdo prožil dětství ve společnosti zvířat, si vzpomene, co všechno se svým »kamarádem« absolvoval. Tisíckrát ho pes olízal od hlavy až k patě nebo s ním jedl z jednoho talíře a nikdy se mu nic nestalo,« vypráví Pavel Rödl. Přesto však doporučuje snažit se vychovávat psí a kočičí mazlíčky tak, aby se tohoto způsobu kontaktu nedožadovali. »Kdo si uvědomí, co všechno pes během venčení olízne a sní, pochopí, že tento projev náklonnosti nepatří k těm nejhygieničtějším,« vysvětluje Pavel Rödl, »ostatně líbat křečka nebo fretku také nikoho nenapadne.«

Pohoda a obohacené prostředí

Podle specialistů je také důležité, aby se po prvním nadšení nezvrhla péče o zvíře do stádia, které už je možné zařadit do pravomocí zákona na ochranu zvířat. Podle tohoto dokumentu je možné takto posuzovat i případy, kdy zvíře obývá nevhodné prostředí anebo se zanedbává například jeho venčení a správné stravování. Všeobecným trendem je dát zvířeti životní pohodu a pořizovat pro ně takzvané obohacené prostředí. Například pro krmení či stavbu hnízd se vytvářejí takové podmínky, aby v nich zvířata mohla uplatnit svůj přirozený pud hledání a dobývání potravy. Pro ptáky se proto do kmene vyvrtají otvory a stravu si z nich musí sami »vydolovat«.

Místo postele lze zvířeti nabídnout speciální visuté lůžko zavěšené přímo na radiátor.