V brčálové vodě se nechce koupat nikdo

- Rozhodujícím argumentem, proč si pořídit bazén na zahradu, bývají často slova: Přeci nebudeme plavat v nějaké špíně v rybníku nebo na plovárně. Pokud se však nebudete o vodu v bazénu starat, po několika týdnech se z něj stane rybník s brčálově zelenou vodou vhodný tak akorát pro Rákosníčka.
Zpočátku bývá každý nový majitel ze svého bazénu trochu nešťastný. Pracovníci instalační firmy na něj »vychrlí« množství čísel, doporučení a postupů, jak se o bazén starat. Je to podobné jako třeba se štěnětem: také si nejprve přečtete, co by mělo od vás vyžadov at, a nakonec zjistíte, že realita se trochu liší. A tak v náv odu na čištění bazénu může být sice napsáno, že se má do vody přidat každý týden pět chlorových tablet, ale vám toto množství stačí na dva týdny. Až se s bazénem trochu sžijete, nezabere vám jeho údržba více času než hodinu týdně. A je jedno, zda se rozhodnete pro klasický chlor, nebo pro čištění pomocí přístrojů, kde nejsou chemikálie téměř třeba.

Chlor dobře hubí

Nejrozšířenějším a poměrně jednoduchým způsobem, jak udržet vodu v bazénu čistou, je dezinfekce chlorem. Chlor bývá k dostání stabilizovaný v tabletách. Ty se rozpouštějí pomalu a udžují vodu čistou i několik dnů. Ovšem pokud voda začne zelenat, stěny bazénu pokryje mazlavý sliz, ale také po bouřce, která zanese do vody příliš nečistot - s tím si tablety samy neporadí. Pro tyto případy je dobré mít připravený nestabilizovaný chlor ve formě granulátu, nazývaný také chlor-šok. »Tím se voda na krátkou dobu přechloruje, vyhubí bakterie, plísně, řasy a další nepříjmné látky a pak rychle vyprchá. Naopak chlor v tabletách je stabilizovaný, ve vodě zůstává delší dobu, a tak zaručuje dlouhodobou dezinfekci vody. Takzvaný volný chlor, který dosud ve vodě nezreagoval s nečistotami, je tou nejlepší dezinfekcí,« říká Lenka Durwardová z firmy Pranto Pools. Zápach typický pro veřejné plovárny je pak způsoben nikoli přechlorováním vody, ale špatným poměrem volného a vázaného chloru. Způsob dávkování přípravků, se řídí nejen doporučením výrobce, ale také podle naměřených hodnot vody. Potřebné údaje, včetně množství chloru, snadno zjistíte testerem za 250 korun, který vydrží na dvacet měření. Podle přiloženého návodu se nejprve určí hodnota pH, jejíž optimální rozmezí pro správné ošetření vody je od 7,2 do 7,6. I když některé firmy doporučují hodnotu 6,8 až 7,2. Množství chloru by pak podle normy ze sedmdesátých let nemělo překročit 0,5 miligramu na jeden litr. Ale i v tomto případě vám může někdo říct, že hodnota volného chloru by se měla pohybovat od 1 do 2 miligramů na litr. Jaká konkrétní koncentrace bude vyhovovat vašemu bazénu, zjistíte po několika týdnech údžby. Když se ve vodě tvoří příliš řas, je možné použít i speciální přípravek na jejich hubení. Ovšem většina výrobců nabízí chlorové tablety obohacené také o protiřasové látky. Ale ani ty nejlepší přípravky vodu nevyčistí, pokud se nebude pravidelně filtrovat. Právě filtrace umožňuje, aby účinné látky pronikly do každé kapky vody.

Drahý nákup, levný provoz

Chlor může mít na některé jedince negativní vliv. Pálení očí, svědění pokožky či dráždění sliznic patří k nejčastějším potížím. Ale ani tito lidé nejsou z koupání vyloučeni. Na trhu se totiž objevují přístroje, které k čištění vody používají jen minimum chemikálií. Pořizovací náklady na přístroj mohou sice leckoho odradit - musíte počítat s částkou podle typu od třiceti do devadesáti tisíc korun -, ale potom platíte už jen spotřebovanou elektřinu a chlor. I při tomto čištění se totiž musí použít, jeho množství je však v porovnání s chlorovým čištěním zanedbatelné. »Zatímco za čištění pomocí ozonu, ionizace nebo UV záření zaplatíte první rok i sedmkrát více než za klasické čištění, v průběhu deseti let je nákup chemikálií pětkrát dražší než pořizovací cena a provoz přístroje,« informuje Lenka Durwardová.

Čištění vypadá složitě

Dezinfekce vody je při použití přístrojů velice podobná. »V zažízení, které se dává až jako poslední před tím, než voda odteče do bazénu, se voda dezinfikuje na principu hydrolýzy převedením stejnosměrného napětí mezi elektrody v reakční nádobě,« vysvětluje princip čištění vody Vladimír Zahurský z firmy BWT. I když to vypadá složitě, je důležité, že vzniklé hydroxidy a přírodní oxidační činidla dokážou zahubit organické látky, bakterie, řasy a houby. Přístroj za zhruba 43 tisíc korun je schopen vyčistit bazén o objemu až 130 tisíc litrů a zapojit ho můžete na běžné napětí 220 voltů. »U ozonizace se ve speciální komoře vytváří ze vzduchu ozón. Ten opět zničí všechny nežádoucí látky ve vodě,« uvádí Zdeněk Plecháč z firmy Gloria Plus. Toto prakticky bezporuchové zařízení přijde minimálně na třicet tisíc korun. Jeho instalaci pak provádí firma, u které si ozonizátor zakoupíte. Čištění vody pomocí UV záření je založeno na záření o specifické délce od 257 nanometrů, podobně proces ionizace dokáže zničit všechny nečistoty s minimální spotřebou chemie.

Chlor nepotřebujete

I když se hydrolýza, ozonizace nebo ionizace označují za bezchlorové čištění, tato chemická látka se do vody musí občas (přibližně jednou za šest až osm týdnů) přidat. Zcela bezchlorové čištění pak představuje dezinfekce pomocí přípravku na bázi aktivního kyslíku. Dávkovací zařízení uvolňuje desinfekční prostředek, a tak udržuje vodu v dokonalém stavu. Bazén lze tímto způsobem udržovat i několik let. »Cena chemických prostředků na údržbu vody je asi o čtvrtinu dražší než klasická chlorová chemie,« doplňuje Zdeněk Plecháč. Desinfekční prostředek na bázi aktivního kyslíku je vhodný například pro alergiky nebo lidi s kožními nemocemi. Zařízení na dávkování ale přijde zhruba na devadesát tisíc korun.


Udržení křišťálově průzračné vody zabere v podstatě jen několik desítek minut týdně