Dům pro život.

Dům pro život. | foto: Velux

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V aktivním domě se příjemně bydlí. Zkusili si to na vlastní kůži

Dánská rodina Simonsenových dostala jedinečnou možnost: vyzkoušet v praxi, jak se žije v Domě pro život, první stavbě experimentálního projektu VELUX Model Home 2020. V jeho rámci se postupně staví celkem šest aktivních domů v různých zemích Evropy, některé z nich už stojí.

Každý z těchto vizionářských experimentů je jiný a řeší trochu odlišné zadání, všechny ale splňují požadavky na minimální spotřebu energie, provázanost s vnějším prostředím, ohleduplnost k přírodě a maximální uživatelský komfort obyvatel.

Dům pro život stojí v dánském Aarhusu. Jde o rodinný dům postavený na principu aktivního domu a současně CO2 neutrální, to znamená s nulovými emisemi oxidu uhličitého nejen během provozu, ale i při výrobě použitých materiálů a během procesu stavění.

Dům pro život - rodina Simonsenových.

Simonsenovi bydleli v domě jeden rok a během této doby odborníci sledovali, jak se vizionářská stavba osvědčí v běžném provozu. Když Simonsenovi svůj dočasný domov opouštěli, přiznali, že se jim bude stýskat po jeho prosvětlených prostorách, takže si u sebe doma alespoň nainstalují více střešních oken.

Koncept aktivních domů v praxi ukazuje, že lze stavět pomocí již dnes dostupných výrobků a technologií stavby, které mají energetické přebytky, interiéry zalité denním světlem a poskytující maximální uživatelský komfort. Představuje tak vizi, kam by měla směřovat architektura třetího tisíciletí, šetřící maximální měrou naši planetu a přitom poskytující svým uživatelům příjemné a zdravé vnitřní klima.

Dům pro život, první stavba experimentálního projektu VELUX Model Home 2020.

V aktivních domech projektu VELUX Model Home 2020 jsou v maximální míře zastoupeny výrobky VELUX, které do interiéru přivádí důležité denní světlo a čerstvý vzduch, umožňují pasivní solární zisky, zajišťují ohřev vody a přispívají k celkovému komfortu a pohodě při bydlení.

Čtyři experimentální stavby aktivních domů, a to tři rodinné domy a jedna veřejná budova již byly dokončeny. Po Domě pro život následoval Sluneční dům stojící nedaleko Vídně a LichtAktiv Haus v Hamburku. Oba domy testování a reálný provoz teprve čeká. Veřejná stavba s názvem Zelený maják je pak již od roku 2009 v užívání studentů Kodaňské univerzity. Následovat bude výstavba aktivních domů ve Francii a Velké Británii.

Sluneční dům stojící nedaleko Vídně.

Jak získat dostatek denního světla a čerstvého vzduchu

Nemáme-li dost denního světla, může to přispívat ke vzniku depresí, nedostatečné větrání zase ke vzniku a množení alergenních či dráždivých látek. Tyto problémy nemusí vznikat, pokud mají obyvatelé zajištěný dostatečný přísun čerstvého vzduchu a denního světla.

O to se v obytných prostorech starají střešní okna VELUX, umožňující přirozený způsob ventilace a optimální distribuci světla do interiéru. Navíc mají obyvatelé díky nim vizuální kontakt s okolním prostředím, což má pozitivní vliv na jejich psychiku.

Střešní okna jsou nejen "dodavatelem" světla, ale i tepla ze slunečních paprsků, což můžeme využít v zimním období. V případě, že potřebujeme teplo v domě udržet, stačí střešní okna zastínit předokenní roletou, a tím snížit jeho únik. Zároveň tím automaticky šetříme spotřebu energie na topení.

Dům pro život.

V teplejších částech roku nadměrné sluneční teplo spolehlivě zachytí rovněž předokenní roleta nebo venkovní markýza, které zabrání přehřívání interiéru a zajistí v něm příjemné klima. Venkovní markýza jednoduše a účinně reguluje množství slunečního tepla prostupujícího do podkroví přes sklo až o 90 %, předokenní roleta pak dokonce o 95 %.

Není okno jako okno

Na tepelně izolačních vlastnostech oken i na pasivních solárních ziscích se podílí především zasklení. V příštím díle našeho seriálu si vysvětlíme, jak zvolit správné zasklení, v posledním třetím díle si přečtete o novém inteligentním střešním okně VELUX INTEGRA®, které dokáže samo regulovat větrání a stínění interiéru a tím vytvářet optimální vnitřní klima.

Více informací najdete na www.velux.cz.

Chcete získat více tipů o bydlení v podkroví? Klikněte na zivotvpodkrovi.cz.