Jako první důkladně naplánujte umístění bazénu na konkrétní pozemek.

Jako první důkladně naplánujte umístění bazénu na konkrétní pozemek. | foto: Bazény Desjoyaux

Užijte si léto s vlastním bazénem na zahradě

  • 8
Pokud už nepatříte mezi vlastníky venkovního koupání, pak vás asi během léta myšlenka na vlastní bazén přitahuje jako magnet. Nabídka bazénů čítá stovky výrobků, "bazénový" trend totiž zaznamenává od devadesátých let stále vzrůstající tendenci. Vyberte si tedy ten správný bazén na vaši zahradu.

Zatímco první realizace soukromých bazénů byly otázkou prestiže a tak trochu snobismu, s boomem výstavby nového rodinného bydlení se modré koupaliště na zahradě stává standardem.

Účel je zásadní
Výstavba bazénu a s ním související provoz není levnou záležitostí; s postupem vývoje nových technologií sice ceny vlastních bazénů většinou klesají, zvyšují se však nároky na jejich provoz - zdražuje se zejména elektřina, která je pro provoz nepostradatelné filtrační jednotky nezbytná. Je proto na místě zvážit jeho účel, kde bude stát, jak bude velký a z čeho by měl být vyroben.

Bazén se totiž stane významným architektonickým prvkem a výrazně ovlivní chod a ekonomiku celé rodiny. Od účelu soukromého vodního díla se odvíjí jeho velikost, která souvisí s počtem metrů ubraných rozloze zahrady.

Musíme totiž počítat s tím, že kolem vody budeme chtít určitou klidovou zónu, jejíž ztvárnění by mělo vycházet z účelu bazénu a mělo by být spojovacím prvkem vody a okolí.

venkovní bazén

Určité místo zabere také bazénová technologie. Ideální pozemek pro realizaci bazénu by neměl přesáhnout padesát procent celkové plochy zahrady a měl by být orientován k jihu či k jihozápadu.

Pokud chceme v bazénu udělat pár temp, měli bychom počítat s jeho minimální hloubkou 1,2 metru, šířkou 4 a délkou 8 metrů. Ke koupání nám stačí 6 x 3 metrů.

Pro jaký se rozhodneme?
Bazény lze rozdělit podle místa na venkovní sezonní, venkovní zastřešené a vnitřní celoročně využitelné. Podle způsobu zasazení do terénu nabízí trh bazény nadzemní, dále pak bazény s polozapuštěnou konstrukcí na stálém stanovišti a nakonec bazény celozapuštěné.

Nadzemní bazény jsou mobilní a lze je po zahradě posunout, kamkoli si přejeme. Patří sem tak zvané bazény prstencové, které jsou díky své příznivé ceně v poslední době doslova prodejním trhákem.

Na vrub jim budiž připočtena nízká životnost a zejména do jisté míry problematické přezimování. Do stejné kategorie patří i bazény s nadzemní konstrukcí a hloubkou kolem jednoho metru, které zcela postačí pro koupání dětí.

Podstatně nákladnější, ale o to kvalitnější variantou jsou bazény zapuštěné. Kompromisem je pak bazén polozapuštěný (fóliový), který se usadí na základ jen o trochu větší, než je průměr bazénu, a obsype suchým betonem.

Ovšem pozor – tomuto způsobu zabudování musí odpovídat materiál, z něhož je bazén vyroben! Snaha o usazení nadzemního bazénu pod úroveň terénu by skončila poškozením konstrukce a mohla by být i životu nebezpečná.

Laminát, polypropylen, nebo beton?
Betonové bazény se u nás těší značné oblibě díky dlouhé životnosti materiálu a jeho pevnosti, odolnosti vůči chemickým a mechanickým vlivům i agresivním vlastnostem vody. Výroba na místě umožňuje volbu libovolného tvaru, hloubky, sklonu dna a dalších specifických přání zákazníka.

venkovní bazén

Je tak ideálním materiálem pro opravdové milovníky bazénové relaxace; v součinnosti s architektem může betonový bazén splnit všechna přání zákazníka. Cena a doba realizace tomu logicky odpovídá.

Polypropylenové bazény jsou samonosné, výrobce je na místo dopravuje v hotovém stavu. Jejich předností je jednodušší výroba než v případě bazénů laminátových, jejichž velikost je omezena na šířku tři a půl metru.

Výhodou laminátu jsou jeho dobré mechanické vlastnosti, stálost při teplotách od - 40 do + 100 °C a odolnost vůči většině chemikálií používaných k úpravě vody a dezinfekci vody.

Poměrně novým materiálem na výrobu bazénů je polyston. Vyniká barevnou a tvarovou stálostí, odolnosti proti UV záření, extrémním teplotám a chemickým přípravkům. Polystonové bazény jsou vyráběny jako samonosné.

Opravdoví vyznavači mokré relaxace ocení bazény z železobetonu na bázi ztraceného bednění, které vynikají bezúdržbovostí, vysokou životností a především tvarovou flexibilitou.

Bazény Desjoyaux

Zapuštěný vyhrává
I když je zapuštěný bazén finančně náročnějším prvkem než varianta nadzemní, jedná se o vodní plochu, kterou lze za určitých podmínek optimálně sladit s architekturou domu a pojetím zahrady.

V zimním období nebude tolik rušivým elementem, až se promění v opuštěnou vodní plochu v zahradě, a navíc můžeme vybírat z mnoha materiálových provedení: beton, laminát, plast, nerez, kombinace.

Určitý problém můžeme mít se zastřešením - jedná se o jednoznačně rušivý prvek, který zejména zahradní architekti nemívají příliš v oblibě, pokud se však s jeho integrací počítá už v době projektování domu a zahrady, lze najít řešení, které jeho negativní vliv na koncepci prostoru do jisté míry potlačí.

V každém případě by se měl stát standardem zapuštěný bazén, jehož cenu (ale především náklady související s jeho instalací) však za standardní stále ještě považovat nelze. V našich zahradách se tak objevují a stále ještě objevovat budou modré plastové kádě, které mají blíže ke středověku než k součásti bydlení na prahu 21. století.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 4/2008.