Přímo z obývacího pokoje se nabízí dokonalé výhledy do okolí a po  širokém

Přímo z obývacího pokoje se nabízí dokonalé výhledy do okolí a po širokém schodišti lze sejít až na okraj Klamného průlivu. | foto: Zeroplus

Úžasnou chatu postavili uprostřed hlubokých lesů. Má skvělý výhled

  • 92
V indiánské rezervaci v Pugetově zálivu v americkém státě Washington stojí dvoupatrová prosklená chata. Kritikům se ale zdá zpupná, do lesa se prý nehodí. Studio architektů ze Seattlu si stojí za svým. Jejich ekologický dům je prý tím pravým ořechovým pro bydlení v rezervační oblasti.

Trojice architektů ze studia Zero Plus Architects, Joshua Brevoort, Lisa Chunová a Casey Borgen, se na samotném začátku pevně rozhodli. Stavba nesmí v žádném případě narušit ráz přírody, a to včetně zachování hustého porostu keříků libavky poléhavé (podobná borůvce a brusince). Také se rozhodli stavět z ekologických materiálů. Jejich chata by měla být celoročně obyvatelná.

Stavbu umístili uprostřed lesů na okraji Klamného průlivu. Vyhnuli se tak kácení vzrostlých jedlí douglasek a zeravů obrovských, které jsou tradičními stromy v této oblasti.

Díky obrovským proskleným plochám si připadáte jako byste žili přímo v lese.

Skořepina konstrukce chaty stojí na základech tvořených pouhými šesti betonovými disky. Volbou minimálního použití betonových desek se povedlo nezničit nejen vzrostlé stromy, ale ani menší keříky a porosty. Veškeré kroky a rozhodnutí ohledně zachování rostlin a stromů probíhaly v přímé spolupráci s místními lesníky.

Jednotlivé díly domu, tedy ocelová nosná konstrukce, do ní zavěšené dřevěné patro, jádro se sociálním zařízením a panely šikmé zaizolované střechy s dlouhým přesahem, byly vyrobeny mimo parcelu a na místo je tesaři dopravili již připravené.

Stavba stojí uprostřed lesů na okraji Klamného průlivu.

Jednotlivé kusy stavby se složily dohromady podobně, jako se staví domečky ze stavebnice. V panelu střechy jsou důmyslně rozmístěná okna a světlíky, které vedou sluneční svit a přirozené denní světlo do domu i skrze vysoko položené koruny stromů, které jinak přímé osvětlení příliš nedovolují.

Koncepce 112 metrů čtverečních velké chaty vychází především ze zkušeností se stanováním a pobytem v přírodě. Architekti se inspirovali i v původních domovech místních indiánů.

Plně oddělili soukromou část od společenské, kterou nechali otevřenou přírodě a okolí. Pokud trávíte čas na výletě, jste přes den venku, ale v noci se rádi uzavřete do soukromí, tepla a tmy stanu. Stejně tak se nabízí odpočinek v této chatě v dřevěném patře domu.

Díky obrovským proskleným plochám si připadáte jako byste žili přímo v lese. Architekti se jim nebránili ani v intimnějších zónách, jako je například koupelna. Průhlednost skleněné plochy tam pouze zmírnili pískováním.

Vytvořili tak podle svých slov dokonalou symbiózu člověka s přírodou. Obyvatelé domu nepřichází o žádné ze svých požadavků na moderní bydlení a stejně tak okolí stavby netrpí díky citlivému zasazení domu na parcelu a pečlivě zvoleným použitým materiálům.

Díky obrovským proskleným plochám si připadáte jako byste žili přímo v lese.

Chata je celoročně obyvatelná.

K samotnému domku vede pouze úzká pěšina, garáž a technické zázemí jsou od domu pár kroků vzdálené, na okraji příjezdové cesty. V přízemí chaty je obývací prostor s kuchyňským koutem a jídelnou, koupelna, toaleta a úložné prostory.

Přímo z obývacího pokoje se nabízí dokonalé výhledy do okolí a po širokém schodišti lze sejít až na okraj Klamného průlivu. V patře domu jsou jen dvě samostatné ložnice a obytná galerie.

Studio Zero Plus Architects plánuje chatu z roku 2007 prodávat jako hotový produkt a dokonce se netají tím, že se stane modelovým domem, který budou předvádět ostatním zájemcům o bydlení v rezervaci.

Stavba stojí uprostřed lesů na okraji Klamného průlivu ve státě Washington.

Stavba stojí uprostřed lesů na okraji Klamného průlivu ve státě Washington.

, pro iDNES.cz