Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Útulný interiér ve venkovském stylu

  1:00aktualizováno  1:00
Někdo si možná pod pojmem venkovský styl představí interiér typické české chalupy zaplněný rustikálním, masivním až těžkopádným nábytkem stojícím na nevýrazné podlaze a obklopeným čistě bílými stěnami. Nový venkovský neboli country styl však i přes svou inspiraci minulostí nabízí na prahu třetího tisíciletí mnohem atraktivnější, živější a barevnější interiér.

Moderní venkovský styl nechá vynikat přirozené struktuře a barevnosti materiálů. | foto: Dreamstime

Romantizující touha po životě v těsném sepětí s přírodou a návrat k tradičním hodnotám bydlení souvisejí s přesyceností moderního člověka technikou, hlukem a ruchem měst.

Venkov charakterizuje využití veskrze přírodních materiálů používaných prakticky a opracovaných tím nejjednodušším způsobem. Právě v jednoduchosti a ryzí funkčnosti spočívá nadčasová krása tradičního venkovského interiéru.

Možná že u našich předků žijících často z nezbytnosti velmi skromně můžeme hledat kořeny dnešního minimalismu a návratu k čistému nekomplikovanému prostoru.

V interiéru venkovského stavení nebylo nic zbytečného ani samoúčelného - vše sloužilo běžnému a bezkoliznímu chodu domácnosti a bylo prověřováno každodenním náročným provozem.

Venkovský nábytek byl prostý a solidní, zhotovený vždy pečlivě a důkladně pro několik příštích generací. Moderní venkovský styl se vrací k původní prostotě a nechá vynikat přirozené struktuře a barevnosti materiálů.

Ač se obejde bez zbytečné zdobnosti, zachovává si charakteristické stylové rysy a působí útulně. Využívá příjemné barevnosti, která navozuje pocit klidu, míru a niterné sounáležitosti s okolní přírodou.

Útulný interiér ve venkovském stylu

Podlaha je základ
Podlaha venkovského stavení vždy respektovala účel a její nášlapnou vrstvu tvořily čistě přírodní materiály: dusaná hlína, dřevo, kámen nebo keramika. Dnešní interiér ve venkovském stylu respektuje čistotu přírodních materiálů a využívá jejich přirozenou krásu.

Na podlaze nejčastěji najdeme široká masivní dubová prkna, jimž dodají atraktivitu a přirozené opotřebení povrchové úpravy. V této kategorii vyniká kartáčovaný povrch nebo ruční opracování povrchu, vytvářející dekorativní hrubší strukturu. U obou těchto typů se však musíme smířit se ztíženou údržbou a náročnějším čištěním.

Velmi módní jsou také podlahy tónované mořením, případně zesvětlené do bledých pastelových tónů. Finální úprava přírodními oleji je vhodnější nežli lakováním. Olej kromě přirozenějšího vzhledu a vlastností povrchu umožňuje případnou snadnou opravu nejrůznějších šrámů a rýh, kterými podlaha venkovského domu napojeného přímo na exteriér trpí ve zvýšené míře.

Do vstupních prostor závětří, zádveří, předsíně či haly zvolme odolnou kamennou podlahu. Dlažba z nepravidelně lomeného kamene pečlivě sesazená až na místě mistrem kameníkem svou tvarovou nespoutaností a příjemnou nepravidelností dobře souzní s okolní divokou přírodou a lesem.

Efekt kamenné podlahy znásobíme, použijeme-li kámen také na ostatní prvky v interiéru - okenní parapety, pracovní kuchyňskou desku, půdu koupelnových skříněk, nebo dokonce na obklad stěn. Těm ostatně velmi sluší také obklad keramickými pásky napodobující cihelné zdivo.

Umělá patina využívá širokou škálu odstínů, které dodají místnosti lidské měřítko a útulnost. V rozlehlejší kuchyni (kterou by venkovská kuchyně měla být téměř bezvýhradně) můžeme obložit kamenem či keramikou celou jednu stěnu, komínové těleso případně i s navazujícím krbem nebo stylovým otevřeným ohništěm.

S venkovským stylem dobře koresponduje také keramická dlažba, která za pomoci barev a vhodných dekorů dokáže vytvořit působivý rámec celého interiéru.

Praktická a nadčasově hezká je jednobarevná dlažba v neutrálních odstínech zahrnujících béžovou, pískovou, barvu bílé kávy či smetany.

Patřičný výraz a styl jí opět dodá umělá patina. Trvale oblíbená je přirozená barva klasické terakoty, pro rustikálnější dojem můžeme v interiéru použít venkovní mrazuvzdorné dlaždice, které plynule navážou na venkovní posezení pro ranní snídani v zahradě.

Útulný interiér ve venkovském stylu

Bílá na svém místě
Barevnost venkovského stylu je tzv. měkká - všechny použité odstíny jsou jemné a lomené. Na nervy působí uklidňujícím dojmem a nedráždí unavené oči, na pohled jsou velmi příjemné a jejich kombinace harmonické.

Jednou z mnoha osvědčených cest vedoucích k zaručeně dobrému výsledku respektujícímu pravidla stylu je bílý interiér koncipovaný tón v tónu. Lomená bílá zateplená kapkou hnědé či šedo-hnědé na stěnách vytváří světlý, čistý a přitom útulný základ dalšího vybavení.

Na neutrálním pozadí pak můžeme rozehrát partii mnoha různých odstínů bílé. Také podlaha, ač zůstává v prostoru nejsytější barevnou plochou, může být relativně světlá s bílým podtónem.

Nábytek je opatřený bílým poloprůsvitným nátěrem, nejlépe s patinou. Bílý interiér je optimální volbou pro rekonstruovaná stavení s malými okenními otvory, která světlé tóny dokážou účinně prosvětlit.

Nezapomeňte na textil
Textilní doplňky interiér jemně oživí a pomohou nám vyhnout se sterilnímu nebo nudnému celkovému dojmu. Výborně vyznívá kombinace širší palety studených tónů: jemné šedé, ocelově šedomodré a bleděmodré, případně oživené azurovou a šedo-zelenkavou.

Jejich jakoby zamlženou barevnost můžeme zvýraznit kombinací různých materiálů. Něžnou alternativou optimální pro dětské pokojíčky malých slečen a budoáry dam je oživení bílého základu růžovofialkovými odstíny různé sytosti.

Konzervativní, univerzální a nadčasové řešení spočívá ve využití mnoha různých odstínů hnědé, od teplých medových tónů až po studenou a elegantní šedohnědou s nádechem fialové. Ty interiér zateplí, dodají mu zdrženlivou noblesu a nadčasovou eleganci.

Bílý interiér spolehlivě zútulní přírodní dřevo. Na světlé, zpravidla dubové podlaze v přirozené barevnosti se výborně vyjímá široké spektrum dřevěného nábytku, ať už z ořechu, třešně, teaku, mořeného dubu, jasanu nebo břízy.

Kombinace několika různých odstínů hnědé dodá interiéru přiměřenou dynamiku a vzruch. Stěny vymalujme lomenou bílou, je měkčí a pocitově teplejší než studená ledově bílá, vhodná je i smetanová, karamelová nebo kávová.

Výraznější akcent do větších prostor vnese jedna sytě hnědá zeď, která místnost výrazně zútulní. Komu se zdají předchozí varianty příliš usedlé, může se pustit do odvážnějších kombinací dvou komplementárních nebo tří různých barev. 

Útulný interiér ve venkovském stylu

Vybavení z bazaru
Nábytek respektující zákonitosti country stylu by měl být výhradně dřevěný, nelépe masivní, voňavý a povrchově ošetřený kvalitním přírodním olejem, případně několika vrstvami precizně nanášeného ekologického laku.

Kromě přirozené barvy přírodního dřeva se k venkovskému stylu výborně hodí lakovaný pastelově barevný nábytek s umělou či přirozenou patinou.

Různobarevné spodní vrstvy laků prosvítající otlučenými místy působí zajímavě a dodávají povrchu atraktivitu a hloubku.

Učme se od Francouzů
Francouzi jsou mistři v nalézání zajímavých solitérů ve vetešnictvích a na bleších trzích, inspirujme se tedy a nebojme se nechat starý, několika vrstvami lakovaný nábytek přirozeně otlučený.

Pokud se nám podaří sehnat zajímavý, ale barevně nevhodný kus, můžeme ho zachránit citlivou svépomocnou renovací. Dřevěné desky konferenčních a odkladních stolků, na kuchyňské lince nebo koupelnových skříňkách může nahradit přírodní speciálně upravený kámen nebo keramický obklad.

Údržba přírodního kamene a spár mezi obkladačkami je sice poněkud náročnější, oba materiály jsou však velmi dekorativní a stylotvorné.

V interiéru se uplatňují především solitéry, které jsou atraktivní ze všech pohledových stran. V jídelnách najdeme příborníky, v obytném prostoru komody a vitríny, v pracovnách prosklené knihovny a masivní psací stoly, v ložnicích pak almary a truhly.

Tvarosloví nábytku je tradiční, často inspirované původními originálními předlohami, a ačkoliv nepostrádá detail, vyznačuje se jednoduchými, čistými liniemi a působí poněkud lehčím dojmem, nežli jeho předchůdci.

Sedací nábytek je očividně pohodlný a často bohatě polstrovaný. Celodřevěné židle mají měkké textilní sedáky, případně kompletní potahy, křesla jsou vysoká, pohovky měkké. Oblíbené jsou klasické ušáky doplněné podnožkami.

Samostatnou kapitolou jsou stylové kuchyně - najdeme v nich profilovaná dvířka, rohové skříňky, atraktivní otevřené masivní police, porcelánové dřezy doplněné stylovými bateriemi, zajímavě tvarované měděné digestoře nebo digestoře efektně skryté uvnitř falešných komínů ze sádrokartonových desek rámovaných masivní dřevěnou římsou.

Svítidla, textil a doplňky
Při výběru svítidel se před námi otevírají dvě zcela odlišné cesty. Jedna vede ke stylovým, vysoce dekorativním svítidlům inspirovaným minulostí, zdobeným detaily a pracujícím s klasickými materiály: mosazí a sklem.

Typické jsou stojací, nástěnné i stolní lampy s kovovou nosnou konstrukcí doplněné látkovými, vzorovanými nebo plisovanými stínidly, která měkce modelují světlo. V interiéru nejlépe vyznívají svítidla jedné designové řady.

Pro dosažení útulnosti neváhejme kombinovat několik různých typů a celkové osvětlení zajistit větším množstvím solitérních svítidel.

Designově zajímavější alternativou je volba moderních svítidel, která se stylovým interiérem vytvoří zajímavý kontrast. Nejlépe vypadají svítidla zabudovaná do podlahy, stěn, podhledů, zdvojených konstrukcí, říms či výklenků.

Textil hraje v country interiéru významnou roli, protože výrazně přispívá k jeho zútulnění a pocitovému zateplení. Příjemná domácká atmosféra a naplnění tradiční představy domova symbolizovaného teplem rodinného krbu totiž neodmyslitelně patří k podstatě venkovského stylu.

Na textilu nacházejí uplatnění čistě přírodní materiály: vlna, bavlna, hedvábí nebo len. Také barevnost je často přírodní - sahá od lomené bílé přes béžovou, pískovou a až k režné barvě pytloviny.

V barevnějších interiérech uplatníme kombinace různých drobných vzorů. Nadčasově krásné a stále působivé jsou všechny klasické geometrické vzory: kostky, proužky, káro i puntíčky.

Drobné i velkorysejší květy do interiéru kromě příjemně organického motivu a jemné pastelové barevnosti vnášejí i kousek přírody.

Tečkou celého interiéru jsou bezesporu doplňky, opět výhradně z ušlechtilých přírodních materiálů. Venkovskou atmosféru navodí dřevěné mísy, proutěné koše, porcelánové nádobí a bohatě tvarované sklenice z ručně foukaného skla.

Kuchyni překrásně projasní a rozsvítí kovové doplňky: měděná digestoř, kotlíky a konvice, cínové nádobí a alpakové dózy.

Množství detailů a zdobných doplňků sice nepatrně komplikuje pravidelnou údržbu interiéru, nicméně komfort užívání je zaručen nejmodernějšími vestavěnými spotřebiči.

Útulnost do obytného prostoru vnášejí milé detaily: artefakty ze dřeva a kamenů nebo dekorativní vazby ze sušených květin a plodů. Malé odkladní stolky a otevřené knihovny zaplní sestava rodinných fotografií ve stylových rámečcích, na stěně nám podobná sestava vytvoří atraktivní soukromou fotogalerii.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 2/2008.

Autor:
Nejčtenější

1
Problém v domě. Předseda SVJ chce dluhy neplatičů uhradit z fondu oprav

Na shromáždění majitelů bytů vystoupil předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ) podporovaný dvěma členy výboru s návrhem, aby dluhy neplatičů, byly...  celý článek

Ponorka. Budka pro sýkorky koňadry, sýkorky lužní i sýkorky babky....
Garsonek ve městě není nikdy dost. Ani těch pro ptáky

Oceňované koncepty Matúše Opálky svědčí nejen o jeho talentu, ale také o empatickém přístupu k lidem a prostředí. Jak říká: designem chce lidem ulehčit i...  celý článek

Bytem prochází motiv tartanové kostky, barvy jsou ve světlých přírodních...
Za slovo útulný se nestydí, byt zrekonstruovala v tomto duchu

Byt o velikosti 55 metrů čtverečních není velký, ale pro ženu středního věku, která zde žije sama, naprosto dostačující. I proto se pustila do rekonstrukce....  celý článek

I barva „chladí“  - proto se na léto doporučuje povlečení ve studených nebo...
V horkém létě je třeba vyměnit lůžkoviny za letní, jinak se upotíte

Letní dusna klidnému spánku nepřidají. Spáč se neustále přetáčí, což následně vede k častému probouzení. Pomoci může volba správných lůžkovin a materiálu na...  celý článek

Nevyužívaná čerpací stanice Fiat Tagliero připomíná vznášející se letadlo.
Malý Řím v Africe je v UNESCO. Z italského snu je perla modernismu

Eritrejská metropole Asmara oplývá výjimečným souborem futuristické italské architektury z 30. let minulého století, kterou zde postavili Italové. Díky ní se...  celý článek

Další z rubriky

1
Soused přivrtal na náš dům dětské hřiště. Skluzavky odmítá odstranit

Na pozemku máme postavenou a řádně kolaudovanou zděnou technickou budovu. Soused si ze zadní strany této stavby, bez našeho vědomí, navrtal konstrukce dětského...  celý článek

Dům se 150 m2 podlahové plochy je koncipován pro stálé bydlení, zatím jej však...
Roubenka z 21. století na Vysočině. Majitelé mají klid a skvělé klima

Roubenka na jihovýchodním okraji Vysočiny měla být původně tradiční, ale ještě předtím to měl být srub. Nakonec tu stojí ukázková masivní dřevostavba s mnoha...  celý článek

Všechny stavebně cenné prvky v domě zůstaly zachovány a byly pečlivě...
Rekonstrukci historického domu oživila přístavba v moderním duchu

Každoročně se u nás provádí velké množství rekonstrukcí starších nemovitostí, ovšem jen málo z nich je tak koncepčně i technicky zvládnutých jako rekonstrukce...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.