Jednoduchý obdélníkový dům s nízkou valbovou střechou má hlavní fasádu orientovanou na jih. Společný obytný prostor navenek vymezuje režný cihelný obklad, který rámuje velké prosklené plochy a nároží domu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Jednoduchý obdélníkový dům s nízkou valbovou střechou má hlavní fasádu orientovanou na jih. Společný obytný prostor navenek vymezuje režný cihelný obklad, který rámuje velké prosklené plochy a nároží domu. Zdroj: www.mujdum.cz. | foto: Aleš Jungmann

Útulný dům pro rodinu: vsadili na dřevěné podlahy a režné zdivo

  • 45
Rodinný domek na okraji vesnice blízko Prahy vůbec nepřipomíná obvyklé satelitní sériové domky, které jako by právě sjely z výrobního pásu. Ničím nevyčnívá, ale má svůj charakter a jako by říkal: tady je harmonický domov.

Původně bydleli na sídlišti v paneláku. "Toužili jsme po bydlení s lepším standardem, hlavně po zahradě," vysvětluje majitel domu. "Stavět jsme vlastně ani moc nechtěli. Ale pak jsme našli hezký a cenově výhodný pozemek za Prahou, v místě, odkud máme zároveň blízko k příbuzným."

Přáli si domek s dispozičním řešením 5 + 1, do kterého by se pohodlně vešla čtyřčlenná rodina s dospělým synem a sedmiletou dcerkou. Jejich zadání pro tvůrce projektu znělo: jednoduchý moderní styl, velké prosklené plochy, valbová střecha.

Režný cihelný obklad jemně ladí s šedými plastovými okenními rámy. Zdroj: www.mujdum.cz

Dům s architektem

Projekt vznikl v kanceláři Archinvea, jeho autorkou je architektka Věra Ottová. Na přání stavebníků reagovala konceptem lapidární obdélníkové dispozice a standardní zděné technologie. Dům umístila v severozápadním rohu pozemku, těsně u okraje parcely, aby na zahradě zůstala co největší volná slunná plocha. Podstatnou část přízemí zaujímá obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní.

Tomuto prostoru dominuje jednoznačná orientace na jižní stranu do zahrady, kam směřují velké prosklené plochy. Kuchyň je částečně oddělena stěnou, pracovní plochu osvětluje malé okno v severní fasádě.

V přízemí najdete ještě prostornou vstupní halu, zázemí a místnost, která slouží jako pracovna. Také pokoje v patře mají výhled do zahrady, k rohové ložnici rodičů architektka připojila malou lodžii.

Pohodlné zázemí tvoří dvě koupelny, každá s rohovou vanou a WC. Díky nízkému krovu s valbovou střechou si ložnice zachovávají standardní výšku stropu a prostor v horním podlaží není nijak omezen.

V interiéru dominuje dřevěná lamelová podlaha a režný cihelný obklad. Zdroj: www.mujdum.cz.

Zaostřeno na zahradu

Napohled klidný a uměřený architektonický styl nenásilně zapadá do prostředí malé obce. Fasáda je rozčleněna plochami z režných cihel. Na tento nápad přišel pán domu na svých pracovních cestách do Belgie a celé rodině se zalíbil.

Jeho manželka si zpočátku nebyla jistá, zda jí Praha nebude chybět, ale na příjemné nové bydlení si rychle zvykla. Zatím je v domácnosti, protože dcera chodí teprve do první třídy a bydlení v této lokalitě znamená dopravovat všude děti autem. Syn je už vysokoškolák a ve svém pokoji si prosadil velmi tmavou výmalbu. "Ten pohřební interiér se mi nelíbí," hodnotí to jeho otec, "ale je to jeho volba."

Domek je obklopen pozemkem o výměře 720 m², který umocňuje pocit klidu a dokonalého splynutí s okolní krajinou. Úpravy zahrady ještě nejsou úplně dokončeny, například v přední části nyní vzniká pro potěchu oka partie v japonském stylu.

Pokoj dcery je laděn v pastelových barvách. Zdroj: www.mujdum.cz.

Ložnice rodičů s narůžovělým nátěrem stěn reaguje na cihlovou červenou v přízemí. Zdroj: www.mujdum.cz.

V plánu pro nejbližší budoucnost je také výstavba letní kuchyně s velkým jídelním stolem, krbem a osvětlením. "Hodně často a rádi grilujeme, scházíme se přitom s přáteli. Teď jsem koupil na terasu "fukar" na horký vzduch, abychom mohli být venku i v chladnějším období. To je pro nás opravdu důležité, nejradši bychom byli na zahradě pořád."

"Se stavbou jsme spokojeni, nicméně bychom doplnili garáž, spíž přímo u kuchyně a podsklepení pro rozsáhlejší technické zázemí a další věci, které se pořád hromadí," hodnotí své zkušenosti majitelé.

A autorka projektu dodává: "V původním návrhu byl projektován dřevěný přístřešek, kryté automobilové stání navazující na část přízemí bez okenních otvorů. Ten je možné kdykoliv dostavět a přičlenit k němu i sklad zahradních potřeb."

Nové materiály

Dům stojí za pozornost i kvůli použití netradičních stavebních materiálů. Terasa, podlaha balkonu v 1. patře, květinové truhlíky, plot a brána jsou zhotoveny z kompozitního materiálu Twinson O-Terrace, který v sobě spojuje výhodné vlastnosti obou svých složek, dřeva a plastu.

"Na pohled ho od dřeva nerozeznáte, ale je téměř bezúdržbový a velmi trvanlivý. Ve srovnání s exotickým dřevem nehrozí kroucení a odpadá pravidelné ošetřování. Terasu používáme celoročně. Schází se u nás plno dětí, v létě tu instalujeme menší bazén, snídáme zde i večeříme, takže její využití je prakticky neomezené. Hledali jsme materiál, který všechno bez úhony přečká a stačí ho nejvýš ostříkat vodou," vysvětluje majitelka.

Syn si do pokoje vybral "vážnou" barevnou kombinaci tmavě šedé a zelené. Zdroj: www.mujdum.cz.

Autorka

Ing. arch. Věra Ottová (1953)
Autorizovaný architekt, vystudovala Fakultu architektury ČVUT Praha. V současné době je jednatelkou projektové kanceláře Archinvea.

Dalším trendovým prvkem v domě jsou vysoce odolné plastové okenní profily Inoutic Prestige s povrchovou úpravou Titanium Plus, z nichž tu jsou zhotovena nejen okna, ale i velké posuvné dveře na terasu. Povrchová fólie rámů dokonale napodobuje hliník.

"Tyto okenní profily jsme si vybrali pro jejich perfektní tepelnou charakteristiku. Vybraný dekor evokující šedý hliník se nám moc líbil, výborně se doplňuje s barvou cihel a fasády." Stejně dobře tyto okenní rámy působí v kombinaci s barvami i materiály použitými v interiérech.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 102,4 m²
Užitná plocha: 164 m²
Plocha teras a parkování: 88 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, zdicí systém Porotherm, fasáda částečně omítnuta a částečně obložena režnými cihelnými pásky, příčky Ytong, stropy keramobetonové z tvarovek Miako, schodiště monolitické železobetonové, obložené dřevem, valbová střecha, dřevěný krov ze sbíjených příhradových vazníků, sádrokartonové podhledy Knauf, větraný střešní plášť, střešní krytina Bramac moravská plus
Výplně otvorů: okna a terasové dveře plastové Inoutic Prestige, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní, střešní výlez Bramac Luminex
Vytápění: ústřední plynové, turbo kotel, v přízemí podlahové vytápění, v patře radiátory
Odhad nákladů: 6 000 Kč/m3 obestavěného prostoru

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 6/2011.