Denně plná vana, staré baterie - a hned za vodné a stočné a ohřev vody zaplatíte za rok o tisíce více. | foto: Profimedia.cz

Předsevzetí do nového roku? Začněte třeba na záchodě nebo ve sprše

  • 12
Předsevzetí typu "přestanu kouřit, zhubnu, začnu cvičit" lze vyměnit za reálná: opravu protékajícího klozetu nebo výměnu staré chladničky, která stále namrzá.

Výměna či oprava spotřebičů nebo baterií může být dobrou investicí, zvýšení cen vody a energií bude pro mnohé v roce 2013 hodně nepříjemné. Jen o vodného a stočného se pohybuje kolem pěti až jedenácti procent.

Oprava protékajícího klozetu, což představuje průměrně ztrátu 3 500 litrů měsíčně, nebo přímo jeho výměna za nový s duálním splachováním (3 a 6 l), se letos opravdu vyplatí.  Investice se rychle vrátí.

Podobně to platí o výměně kapajících kohoutcích v koupelně, starých pračkách, ale také chladničkách, které neustále namrzají  či elektrických sporácích s litinovými plotýnkami.

Studená sprcha u účtů za vodu

Ti, kteří si dům teprve staví nebo se pustili do rekonstrukce, mohou zvážit pořízení i zdánlivého luxusu: pisoáru.

Na spláchnutí mu totiž stačí kolem 1,5 litru vody, což ocení především rodiny s více členy mužského pohlaví. Pisoár lze pořídit už pod tisíc korun. 

Výrobci sanitární keramiky počítají s tím, že u duálního splachování klozetové mísy stiskneme denně tlačítko se spotřebou 3 l průměrně čtyřikrát denně, dvakrát pak bývá nutné využít 6 litrů. Kdo má staré kombi WC s jedním tlačítkem, splachuje mnohem více. Použitím urinálu neboli pisoáru se tak sice průměrně ušetří "jen" 6 l denně na osobu, pokud pisoár využívají tři, úspory představují už 18 l, tedy 6 570 litrů ročně.

Vedle protékajícího klozetu, který znamená ztrátu 3 500 l měsíčně, se může zdát tato úspora malá, jenže ceny vodného a stočného neustále stoupají. A koupelny či toalety se nepořizují na pět let, v tuzemsku musí obklady i sanitární vybavení vydržet běžně dvacet i více let.

Klasické kohoutkové baterie představují výrazně vyšší spotřebu než pákové s ekotlačítkem.

Ke "standardnímu" způsobu šetření by mělo patřit využívání pákových baterií, které šetří v porovnání se směšovacími kolem 30 i více procent nejen za vodu, ale i její ohřev.

Přesto s jejich výměnou mnozí stále otálejí, případně používají pákové baterie, u nichž chybí právě potřebné takzvané ekotlačítko, jež šetří množství spotřebované vody omezením průtoku. Místo 12 litrů za minutu může pak spotřeba klesnout na 6,5 až 7,2 litru za minutu.

Použitím sprchy se v porovnání s vanovou koupelí uspoří denně desítky litrů, další snížení spotřeby vody nabízejí termostatické baterie, a to až 50 procent, zejména v kombinaci s regulátorem průtoku a vhodnou sprchovou hlavicí. Bezpečnost při použití je navíc příjemný benefit.

Jak zkrotit spotřebu elektrická energie

Pomocí měřícího přístroje si lze ověřit skutečnou spotřebu chladničky, myčky či elektrického sporáku. Nejde o to, že výrobci podvádějí (i když i to se občas stává), chyby dělají především uživatelé, zejména u chladniček.

Například přístroj s energetickým štítkem A+ a uváděnou spotřebou 0,75 kWh/24 h nemůže za to, že stojí vedle radiátoru a staré trouby se špatnou izolací. Nebo že se do chladničky "díváte" několikrát za den. A dlouho. Takové zacházení dokáže spotřebu zvýšit klidně o deset, ale také 25 procent.

Časté nahlížení do chladničky výrazně zvyšuje její spotřebu, zejména je-li poloprázdná.

I kvalitní chladnička s technologií no-frost představuje největšího "žrouta" z celkové spotřeby elektrické energie domácností (vyjma těch, kde se elektrický proud používá na vytápění). Důvod je jednoduchý: pracuje 24 hodin denně, na rozdíl od varné konvice či žehličky.

U starých chladniček, kde ani majitel nezná spotřebu, zato je musí často rozmrazovat, protože vrstva ledu v mrazáku neúměrně přibývá, bývá spotřeba elektrického proudu tristní. Stačí si uvědomit, že stačí pár milimetrů námrazy, a spotřeba stoupá o 50 i více procent.

Ani pravidelné odmrazování nic neřeší, při opětovném zapnutí reaguje chladnička jako turbo. Spotřeba roste dokonce i s vlhkostí vzduchu, proto se doporučuje v kuchyni dobře větrat.

Rada? Pozor tam, kde v kuchyni bojujete s každým centimetrem a samostatně stojící chladničku zatlačíte brutálně ke zdi nebo dokonce do rohu. Pro ochlazení potřebuje prostor, jinak se opět zvyšuje spotřeba.

Nutné je také alespoň jedenkrát ročně očistit vnější části kompresoru a výparníku, prach působí jako izolant a podstatně snižuje přenos tepla odebraného v chladícím prostoru do okolí, zvyšuje se tak příkon chladícího zařízení.

Při současných cenách kombinovaných chladniček se investice do nové vrátí klidně do dvou let. Jen je třeba dodržet pravidla o umístění i "hledání" v nich.

Ceny za vodné a stočné se od 1. ledna 2013 zvyšují v jednotlivých místech republiky průměrně o 5 až 11 procent.

Tipy na úspory

  • Vařením s pokličkou lze uspořit až 25 procent energie, zkrátí se i doba potřebná na ohřev. Do ovzduší v kuchyni se dostane méně páry i pachů, takže stačí pustit digestoř na nižší výkon.
  • Porovnání rychlosti ohřevu vody vyznívá u varných desek jednoznačně pro indukci. Je přibližně dvakrát rychlejší než všechny ostatní varné desky, spotřeba energie je přitom o 30 až 60 procent nižší.
  • Sklokeramické elektrické varné desky mívají nižší spotřebu asi o 25 až 30 % než staré elektrické sporáky.
  • Poloprázdná chladnička si při otevření neudrží svou teplotu, teplý vzduch má spoustu prostoru. Kdo moc nenakupuje, může chladničku použít i jako spíž. Při větším množství chladných potravin dochází k menší výměně vzduchu, potraviny v dostatečně zaplněném mrazáku při výpadku proudu také "přežijí" déle.
  • V chladničce nemá teplota stoupnout nad 5 °C a teplota v mrazáku zase klesnout pod -18 °C, nastavení o jeden stupeň dolů znamená zvýšení spotřeby elektrického proudu o 6 až 8 procent.