Rodinný dům - fot 7

Rodinný dům - fot 7 - Do prostorného obývacího pokoje se vchází ze schodišťové haly. Prostor rozjasňují teplé žluté tóny vnitřních omítek.

Úsporný rodinný dům z Vysočiny

  • 47
Nízkoenergetické domy si nachází stále větší oblibu mezi zákazníky. Pavel Šnelhaus, Kateřina Rottová a Marek Řehoř z Ateliéru ARS vytvořili dům, který se nejen líbí jeho majitelům, ale zároveň dokonale ladí se svým okolím.

Přáním majitelů nebylo jen žít v moderní budově, ale pokud možno postavit dům, který nenaruší přírodní ráz okolní krajiny.

Nádherný výhled devizou bydlení
Za dva roky nakonec vznikl dům, se kterým jeho majitelé byli naprosto spokojeni. Celá stavba plně respektuje spád terénu.

V domě žije tříčlenná rodina a s tím se také dopředu počítalo při vzniku návrhu. Přízemí zahrnuje kuchyň, obývací pokoj s jídelním koutem, pracovnu a příslušenství domu.

Dominantou objektu je kromě jiného prosklený rizalit, v němž je skryta zimní zahrada. Současně spojuje interiér s pozemkem přiléhajícím k lesu. V podkroví jsou dvě ložnice s vlastními šatnami a jednou společnou koupelnou. K parkování slouží přístřešek na východní straně domu.

Na jižní straně domu je obrovská prosklená plocha sestavená z francouzských oken a ona zmíněná zimní zahrada. Tudy se návštěvníkovi otevírá nádherná vyhlídka na okolní louky směrem do údolí.

Spád pozemku podtrhuje i originální řešení zahrady, která připomíná terasovitá políčka Vysočiny.

Jak ušetřit teplo
Dům se díky svým parametrům řadí mezi nízkoenergetické stavby. Zdivo z porothermu zateplené 140milimetrovou vrstvou minerální vaty zajišťuje minimální tepelné ztráty.

Dům se dobře a snadno prohřeje zimním sluncem a přebytky tepla ze zimní zahrady ho pomáhají temperovat. Zbylé teplo zajišťuje plynový kotel s elektronickou programovatelnou regulací.

Díky tomu se dá vytápět pouze v přítomnosti jeho obyvatel, na čemž se dá značně ušetřit. Za normální situace je dům temperován na 15 stupňů Celsia.
Přitopit se dá samozřejmě i krbem s teplovzdušnou vložkou. Kromě teplovodních radiátorů je v kuchyni a koupelnách také podlahové vytápění.

Technické údaje:

Dispozice: 5+1
Zastavěná plocha: 114 m2
Užitná plocha: 170 m2 m2
Vytápění: plynový kotel, krb
Vivat otevřenému prostoru
Otevřený prostor s minimální přítomností příček ještě umocňuje vysoký strop, který je velmi charakteristický pro moderní stavby.

Dnes se poměrně často setkáváme v moderních stavbách i s mimoúrovňovým členěním, který nechybí ani zde. V tomto případě odděluje obývací pokoj od kuchyně a jídelního koutu.

Zajímavý je i otvor ve sloupu, který je v prostoru umístěný z konstrukčních důvodů. Místnost však na pohled velmi odlehčuje. Vznikl na výslovné přání architekta.

Krb, který se jen tak nevidí
Každého příchozího na první pohled upoutá originálně řešený krb se zajímavě členitou krbovou římsou a dřevěné schodiště se skleněným zábradlím.

Jednotlivé detaily interiéru jsou perfektně a do detailu sladěné. Podlahové krytiny v podkroví jsou z lakované dřevoštěpkové desky dovezené z Bulharska.

Interiér významně oživily. Ze stejného materiálu je vyroben i stůl v pracovně. Pracovní desku pokrývá Syntax. Samotná pracovna je oddělena pouze prosklenou příčkou od schodišťového prostoru.

Minimalismus v koupelnách
Koupelny zaujmou svým minimalistickým pojetím. Pozornost si zaslouží umyvadlo v horní koupelně.

Je řešeno velmi jednoduše a zdobí jej originální vodovodní baterie zabudovaná přímo do keramické police pod umyvadlem. Díky spoustě prosklených ploch nabízí budova řadu netradičních prostorových průhledů.

Půdorysy domu

Přízemí:
1 - hlavní vstup
2 – WC
3 – koupelna
4 – sklad
5 – spíž
6 – schodiště
7 – kuchyň
8 – obývací pokoj
9 – hostinský pokoj
10 – zimní zahrada

Patro:
1 – chodba
2 – WC
3 – koupelna
4 – ložnice
5 – šatna
6 – pracovna
7 – ložnice
8 – šatna