Dřevěné domy se dají vzájemně kombinovat. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úsporný dům oslovuje ty, kdo ještě nic nemají, nebo už nic nepotřebují

  • 4
Oceňovaný architekt Petr Stolín staví v Liberci experimentální domy, kterými boří klišé lidí o tradičním bydlení. Stavba v ceně běžného panelákového bytu, kterou lze postavit za jediný měsíc, osloví zejména moderně a ekologicky smýšlející lidi.

"Nízkonákladový dům bude nejen pro mladé aktivní lidi, ale i pro seniory, kterým třeba už odešly děti a oni nechtějí žít ve velkém domě. Je to dům pro ty, kteří ještě nic nemají, nebo už nic nepotřebují," řekl autor domu Petr Stolín. Dřevěné domy se dají vzájemně kombinovat a cena jednoho by neměla příliš přesáhnout milion.

Dva domy postavené na pozemku v Liberci-Ruprechticích Petr Stolín zprovozní na začátku nového roku. Musí vyladit všechny technické detaily, než je začne ve spolupráci s výrobcem stavebního systému nabízet lidem. Netradiční budovy si budou moci zájemci osobně prohlédnout.

Koncepce domů byla nabídnuta jako humanitární dar pro Japonsko. Iniciativu inspirovala živelní katastrofa po loňském tsunami, kdy zůstaly tisíce lidí bez střechy nad hlavou. Ale i povodeň, která postihla před dvěma lety Chrastavsko a Frýdlantský výběžek.

V domech ze sendvičových panelů SIP (structural insulated panel), které se dají díky rychlé montáži sestavit do podoby hrubé stavby za týden, mohou totiž lidé bydlet velmi brzy.

Domy mají nyní pracovní název Zen Houses a paralelu k Japonsku lze spatřit v jejich úsporných rozměrech. Ale i v tom, že jejich principem je jednoduchost. I když je bude Stolínova firma nabízet ve čtyřech velikostech S, M, L a XL, nepřesáhne obytná plocha šedesát metrů čtverečních.

Zen Houses

Domy Zen Houses jsou sestaveny z panelového systému K- Kontrol. Vyprojektoval je Petr Stolín, který mimo jiné získal Ocenění stavba roku Libereckého kraje 2010 a 2011. Firma bude domy dodávat ve čtyřech velikostech S, M, L, XL.
Největší bude mít rozlohu 60 metrů čtverečních. Principem domu, který stojí na betonových pilotech, je jednoduchost. Mladí lidé nebo naopak senioři v nich nejsou nuceni hromadit zbytečné věci. Fasádu tvoří modřínové dřevo nebo laminátové desky.

"Na experimentu chceme ukázat, že se dá bydlet jinak. Prostě, a přitom elegantně. Chceme zjednodušit život, aby měli lidé prostor i pro další aktivity. Tento prostor je inspirativní. Je to prostor pro myšlenky, ne pro věci," popisuje architekt Stolín svůj ideový záměr.

Dům opticky zvětšují čtyři okna

Dům o šířce pouhých 2,6 metru opticky zvětšují čtyři obrovská okna. Ve spodní části bude místo pro koupelnu, která je v domě jediným uzavíratelným prostorem. V přízemí se počítá také s kuchyní, komorou a obývacím prostorem. Po schodišti se pak obyvatel domu dostane do patra, kde může být třeba pokoj dětí a ložnice.

Dvě otevřené místnosti spojí lávka. "V domě jsme neprojektovali žádné příčky a kromě koupelny nenajdete jiné dveře. Celý prostor bude fungovat jako otevřený loft. Pokud budou lidé chtít, mohou si vnitřek formou vestavby přepažit," doplnila kolegyně architektka Alena Mičeková.

Fasádu domu bude tvořit jednoduše dřevo nebo laminátové desky. Žádné následné zateplování polystyrenem a omítka už nejsou zapotřebí.