Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uspěchat stavbu za každou cenu se nevyplácí

- Do zimy určitě musíme tu hrubou stavbu dotáhnout do konce! Takové věty je slyšet často tam, kde se válečný tanec s byrokracií stavebního úřadu promítl do podstatného zdržení harmonogramu stavby. Odborníci však před podobným kvaltováním za každou cenu varují. Kdo s některými pracemi nepřestane ani v okamžiku, kdy rtuť teploměru definitivně poklesne pod bod mrazu, může počítat s tím, že vynakládá svoji energii a peníze zbytečně.


Taková je teorie. Kdo však někdy stavěl, setkal se často s úplně jiným přístupem k věci. „Stavíme tak do minus pěti, to nic nedělá,“ říká stavbyvedoucí jedné pražské stavební firmy, aniž by se zabýval tím, jakou může zmrzlá voda v maltě nadělat „paseku“. „Pokud voda v mokré maltě zmrzne, nedojde vůbec k takzvanému hydratačnímu procesu. Zmrzlá voda zvětší svůj objem a naruší strukturu jádra,“ popisuje průběh poškození soudní znalec pro poruchy staveb Oldřich Jůza. „Omítka pak přirozeně popadá a na jaře se může s prací začít znovu od začátku,“ doplňuje Oldřich Jůza.
Pracovníci mnohých stavebních firem však na podobné zásady nedbají. Pokud je něco v zimě od práce odvrátí, je to spíš pocit chladu v situaci, kdy nemohou aplikovat „vnitřní vytápění“, častěji však stavějí a omítají mráz nemráz. Pokud se stane, že nejsou ochotni práci v mrazu přerušit, doporučují odborníci trvat raději na zápisu do stavebního deníku, kde jsou pak popsány podmínky, za kterých se pracovalo. Budoucí obyvatelé domu pak získávají jistotu, že při jakýchkoliv problémech budou mít k dispozici důkaz toho, že nebyla dodržena bezchybná technologie.

BETON SE OHŘEJE SÁM
Mírně odlišná pravidla platí například při betonování. Ten, kdo dělá podlahy, nalévá beton vždy ve větších vrstvách. Při chemické reakci betonu a vody vzniká teplo, které hmotu podlahy mírně ohřívá. Teplota tak neklesne pod bod mrazu. Odborníci však upozorňují, že ani s touto „pomocí“ nelze počítat do libovolně nízkých teplot. „Využít chemickou reakci lze při teplotách kolem nuly, každopádně ne při minus dvaceti,“ připomíná Zdeněk Drda ze stavební firmy ZdeStav.
Za teplot, kdy se sotva začíná dělat škraloup na kalužích, lze také třeba betovat základy. Zdi výkopu by neměly být promrzlé a v podstatě beton ochrání. Pokud však stavební firmu tlačí termíny, musí kvůli dodržení smlouvy dodržet harmonogram stavby, měla by objednávat beton s příměsemi, které umožní práci pod stupněm mrazu. Ceny takto upravených betonů jsou u některých výrobců vyšší, některé betonárky si příplatek neúčtují. Například kubický metr betonu do základů B20 stojí v firmy Zapa 1 306 korun bez daně v běžné i upravené verzi.

POMŮŽE I DOPOLEDNĺ SLUNCE
V přechodných obdobích, kdy ranní mrazíky začínají hrozit přerušením prací, lze využít krátkodobého zvýšení teploty během dopoledne. Chemický proces cementu s vodou trvá totiž zhruba devět hodin. To je doba, kdy by teplota v žádném případě neměla klesnout pod nulu. Po této době vzniká chemická sloučenina, která zamrzá při nižší teplotě než voda. Pokud se tedy začne betonovat v době, kdy ranní slunce ohřeje okolí nad nulu, lze celý proces tuhnutí a chemické reakce stihnout před setměním, kdy se opět teploty snižují.
Dalším receptem, který „ošidí“ přírodu a její přirozené pochody, je použití bezsádrovcového cementu. Ten totiž urychluje chemický proces s vodou asi na dvě hodiny, takže lze daleko přesněji vytypovat část dne, kdy bude přece jen tepleji. Je však zhruba o třetinu dražší než běžný cement.

LIDOVÁ SLOVESNOST STÁLE PLATĺ
Všechny podobné „výpomoci“ však platí jen pro případ nouze. Odborníci se shodnou na tom, že nejlepší je se stavbou nespěchat, pokud rodinu vyloženě netlačí čas. „Odjakživa se říká, že má stavba zmrznout,“ říká specialista na vady staveb Milan Babický. „V současné době se sice firmy snaží stavět co nejrychleji, ale každý si musí uvědomit, že nový dům pracuje a trošku si sedá. Už naši předkové ze zkušenosti věděli, že během zimy si hrubá stavba sedne, vymrzne vlhkost z malty,“ popisuje Milan Babický. Ten, kdo pak pokračuje druhý rok s omítkami a instalačními pracemi, má větší jistotu, že se ve zdech, kolem oken a ve všech místech, kde se stýkají dvě stěny či strop, nebudou tvořit praskliny.
„Podobné zásady platí hlavně pro klasicky prováděné stavby, kde se používá malta a cihla,“ připomíná Zdeněk Drda ze stavební firmy ZdeStav.
„V současné době existují technologie, které s urychlením prací počítají. Ten, kdo staví pomocí pórobetonových tvárnic, neměl by se s podobnými problémy setkávat,“ říká Drda. To však podle něj nemění nic na faktu, že stavět pod bodem mrazu nelze ani při použití nových materiálů. Téměř všechny hmoty, lepidla či stěrky lze aplikovat jen při minimální teplotě podkladu pět stupňů Celsia, některým nestačí dokonce ani tato teplota.

Teploty použití některých materiálů

materiál

min. teplota (°C)

lepidlo na obkládačky +5
silikonový tmel +5
montážní pěna +10
barva na fasádu +5
lepidlo na koberce +15
štukovací malta +5

Jednou z mála prací, které lze provádět i v chladu, jsou zemní práce.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...