Třináctipatrové domy byly v letech 1954 až 1957 součástí projektu vzorového sídliště

Třináctipatrové domy byly v letech 1954 až 1957 součástí projektu vzorového sídliště | foto: Radek Cihla, MAFRA

Unikátní třináctipatrové věžáky v Kladně se dočkaly rekonstrukce

  • 40
Památkově chráněné věžáky z 50. let v Kladně-Rozdělově budou mít konečně nová dřevěná eurookna. Město se na nich dohodlo s památkáři, kteří odmítali původně navržená plastová. Báli se totiž o vnější vzhled výjimečných věžových domů.

Město chce požádat o státní podporu z programu Zelená úsporám na jejich opravu. "Pokud získáme dotaci, stihneme vyměnit okna ve všech šesti domech během jednoho roku," říká kladenský primátor Dan Jiránek. V opačném případě to podle něho potrvá až tři roky.

"Budou se prostě opravovat postupně," podotýká primátor. Instalace nových oken bude stát zhruba 60 milionů.

S opravami rozdělovských věžáků začalo město už dříve. Po vnitřních opravách, výměně rozvodů a výtahů chtělo město domy zateplit, tedy vyměnit stará netěsnící okna. Tady se věc zkomplikovala, protože památkářům se nelíbilo, že město chce dát na třináctipatrové památkově chráněné domy plastová okna.

"Kladenské věžové domy jsou výjimečné a nám záleží na jejich vnějším vzhledu. Do unikátní fasády se prostě hodí jen okna dřevěná," poznamenává Eva Volfová z Národního památkového ústavu.

Nejlepším řešením by proto bylo opravit původní okna, nebo je nahradit replikami. "To by bylo samozřejmě velmi drahé a město na to nechtělo přistoupit," říká Volfová.

Po dlouhých jednáních se nakonec Kladno s památkáři dohodlo na kompromisu. Na věžácích budou dřevěná eurookna, která nenaruší vzhled domů.

"Projekt bude o dvacet milionů dražší než ten původní, ale město jej bude schopno zaplatit z nájemného," vysvětluje primátor Jiránek.

Ze vzorového sídliště zůstalo šest třináctipatrových domů

Věžové domy byly v Rozdělově postaveny v letech 1954 až 1957 jako součást projektu vzorového sídliště, který však nikdy nebyl dokončen. Kladno tak přišlo o náměstí s kolonádou nebo o experimentální dům z litého betonu.

Na domech je zajímavá především fasáda, která je vyrobena ze zušlechtěné omítky kamenného vzhledu. Ta je typická pro prvorepublikové stavby.

Navíc domy zdobí barevné keramické obklady znázorňující různá zvířata, která vytvořili významní čeští sochaři Marta Jirásková, Hana Wichterlová, Břetislav Benda a Bedřich Stefan.

Fasády všech domů jsou dnes ve velmi špatném stavu. "Budovy by potřebovaly celkovou opravu vnějších plášťů," dodává Volfová z památkového ústavu.