Kampa, ostrov uprostřed Prahy, vypadá tak, jak ji známe dnes, zhruba šedesát let | foto: Michal Šula, MAFRA

Unikátní Kampa. Líbezný kout Prahy, který přitahuje celý svět

  • 4
Kampa je jeden z nejkrásnějších městských ostrovů na světě. Na druhou příčku žebříčku ji zařadil server VirtualTurist. Podle odborníků na historii a cestovní ruch si Kampa takové ocenění bezesporu zaslouží. Ostrov si získal svou pověst umístěním v centru města s výhledem na významné památky.

"Je to romantické zákoutí v samém centru Prahy. Je to místo happeningů, pořádají se tu pravidelně trhy řemesel, a to je turisticky velmi lákavé. Kampa také nabízí nádherný výhled na řeku," vyjmenovává přednosti pražského ostrova, o kterém je nejstarší zmínka z roku 1169, předseda Prague Convention Bureau Jan Adámek.

Romantické a příjemné prostředí Kampy přitahovalo v novodobých dějinách kromě turistů také významné osobnosti, bydlel tu například historik umění Zdeněk Wirth, Jan Werich, Bohuslav Martinů, filolog Josef Dobrovský, výtvarník Jiří Trnka nebo básník Vladimír Holan.

Romantické a příjemné prostředí Kampy přitahovalo v novodobých dějinách kromě turistů také významné osobnosti

Romantické a příjemné prostředí Kampy přitahovalo v novodobých dějinách kromě turistů také významné osobnosti

Jedinečný výhled z jednoho místa

"Jediné, co může Kampě škodit, je ne zcela průjezdná Čertovka," upozornil na malou vadu na kráse pražského ostrova historik Zdeněk Lukeš. Dnes je Kampa vzácný a téměř ojedinělý kousek zeleně v centru města.

"Praha má na rozdíl od jiných světových metropolí v centru málo parků. Jakákoliv taková pozitivní zmínka je proto pro Prahu dobrá," doplnil Adámek. Ze břehu ostrova je na obě strany výhled na památky Prahy.

Dnes je Kampa vzácný a téměř ojedinělý kousek zeleně v centru města

Dnes je Kampa vzácný a téměř ojedinělý kousek zeleně v centru města

"Na jednu stranu je z Kampy neopakovatelný výhled na Pražský hrad, katedrálu svatého Víta a na Karlův most. Na druhé straně je zase vidět Národní divadlo. To může být jedním z důvodů, proč je Kampa pro turisty tak lákavým místem a proč se jí dostane takového ohodnocení," chválí ostrov na Malé Straně Josef Štulc z Klubu Za starou Prahu. (viz Kampa se stala druhým nejhezčím ostrovem světa)

Dříve šlechtické zahrady, teď park v centru

Kampa, ostrov uprostřed Prahy, vypadá tak, jak ji známe dnes, zhruba šedesát let.

REVITALIZACE KAMPY

Původní plán počítal s investicí více než 90 milionů korun. Obnovy se ostrov dočká možná už příští rok, ale za méně peněz. Plánují se nové chodníky, lavičky a vylepšení čeká i trávníky.

Původně zde byl nízký písčitý ostrůvek se zahradami, vinicemi a mlýny, svou dnešní rozlohu a tvar dostala Kampa až po roce 1541, kdy sem naváželi suť po požáru Malé Strany a Hradčan.

Ostrov byl do poloviny minulého století rozdělený zdmi do šlechtických zahrad. Zdivo se zbouralo v 50. letech minulého století a na Malé Straně vznikl malebný kousek zeleně o rozloze 2,65 hektaru. Z původních zanedbaných porostů zůstaly jen některé význačné stromy.

Ostrov byl odedávna znám svými hrnčířskými trhy, které se tu konaly už na přelomu 16. a 17. století. Dodnes je Kampa obklopena historickými domy s barokními omítkami.

Zaslouží si podle vás Kampa toto ocenění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 12. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 993
NE
NE 41