R | foto: archiv MUO

Unikátní evropská obydlí přelomu 19. a 20. století vychází na DVD

  • 4
V několika evropských zemích, ale také v tuzemsku hledal historik architektury Pavel Zatloukal unikátní obydlí přelomu 19. a 20. století. Jejich přehled si zájemci mohou prohlédnout na právě vydaném DVD.

S filmovým štábem se na cesty po evropských zemích, ale také Česku a Moravě historik architektury a ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal vydal loni na jaře. Až do podzimu pátral po "domech milovníků umění", tedy obydlích, která na přelomu 19. a 20. století zosobňovala dobový ideál průniku života a umění v jeden celek.

Za dokonalou secesí Josefa Marii Olbricha musel do německého Darmstadtu, za přízračnými protáhlými postavami žen lemující ložnici a další interiér staveb Charlese Mackintoshe, jednoho z největších géniů architektury, zase do skotského Glasgow.

Výsledkem pátrání je dokumentární film Dům milovníka umění, který vydává olomoucké muzeum na DVD. Devadesátiminutový snímek ze střižny prostějovského režiséra Theodora Mojžíše doprovází stejnojmennou expozici v Muzeu moderního umění.

Vila Josefa Kováříka v Prostějově

Vila Josefa Kováříka v Prostějově

"Název jsme si vypůjčili z architektonické soutěže, kterou v roce 1901 vyhlásil nakladatel Alexander Koch v německém Darmstadtu na projekt imaginárního Domu milovníka umění. Složením poroty, v níž zasedli přední umělci své doby, jako například Otto Wagner, Josef Hoffmann či Henry van de Velde, a také soutěžícími architekty se zařadila mezi prestižní akce a zosobnila dobový ideál, takzvané totální umělecké dílo," vysvětlil Pavel Zatloukal, který se po unikátních stavbách architektury pídil v archivech, knihách i časopisech.

Dopisoval si také s rodinou Primavesi, kteří na Moravu přišli z Itálie. V Olomouci po nich zůstala jednopatrová asymetrická vila Primavesi a také roubený dům se slaměnou střechou v Koutech nad Desnou. Morava má i další skvosty, mezi které patří Národní dům Jana Kotěry, prostějovské vily Emila Králíka, zámek v Čechách pod Kosířem od Julia Zernekeho či Jurkovičův dům v Luhačovicích.

Návrh na přestavbu domu v Luhačovicích

Přestavbu v Luhačovicích navrhl Dušan Jurkovič

Se stavbami mizeli i lidé

"Dějinami architektury 19. století jsem se začal zabývat již v 70. letech, tematice rodinných domů a vil se tehdy nikdo moc nevěnoval. S domy byli ničeni i lidé a celé vrstvy buržoazie a šlechty a já se více než o stavby samotné začal zajímat o lidské příběhy těch, kteří si domy objednávali, kteří je navrhovali a stavěli," vysvětlil Zatloukal.

Zdůraznil, že v roce 1900 se vedle Anglie právě střední Evropa a vídeňské kulturní centrum s Moravou jako jeho zázemím staly epicentrem stylového vzepětí a špičkoví architekti stavěli právě na Moravě. A která stavba je podle autora dokumentu tím skutečným "domem milovníka umění"?

"Jednoznačně dům Charlese Mackintoshe, kterého jsem měl rád již z knížek. Teprve po návštěvě jeho sídla ve Skotsku, kdy jsem procházel ložnicí podobající se kapli či svatyni a místnostmi, ze kterých prýštila modlitba i vypjatá erotika a každý detail v nich byl doveden do naprosté dokonalosti, jsem pochopil, jakým géniem architektury Mackintosh byl."

,