Polyfunkční dům L´Ocelot v Praze 9 zvítězil v kategorii rezidenčních projektů.

Polyfunkční dům L´Ocelot v Praze 9 zvítězil v kategorii rezidenčních projektů. | foto: archiv Best of Realty

Unikátní bytový dům L´Ocelot získal ocenění Best of Realty

  • 2
Polyfunkční dům L´Ocelot v Praze 9 se stal vítězem v kategorii rezidenčních projektů 10. ročníku soutěže Best of Realty. Porotci u něho ocenili především originální pojetí.

L´Ocelot má odvážnou architekturu respektující místního genia loci. Jak napovídá již název, vychází z ocelové tradice ČKD, která v minulosti místo silně poznamenala.

Severní, západní i východní fasáda domu je proto vyrobena z ocelových plátů. Použitá speciální ocel rychle zreziví, ale proces rezavění se brzy zastaví. Vzniklá vrstva kysličníku železa ocelové pláty chrání a vytváří i zajímavý designový prvek. 

Polyfunkční dům L´Ocelot v Praze 9

Polyfunkční dům L´Ocelot v Praze 9.

Celý dům se tak promění v solidní ocelový ingot. Pouze jižní fasáda je v kontrastu - velmi členitá, lehká a barevná. - přečtěte si Jak se bydlí v polyfunkčním domě L´Ocelot

Druhou příčku v kategorii rezidenčních projektů získaly Zahrady Uhříněves v Praze 10. V tomto případě byla cena udělena za ucelený koncept projektu a volbu materiálů.

Třetí místo obsadily Bytové domy Na Vyhlídce v Praze 9, a to za maximální využití potenciálu dané lokality.

Zahrady Uhříněves v Praze 10

Zahrady Uhříněves v Praze 10.

Obchodní centra

Kategorii obchodních center dominovalo mostecké obchodní centrum Central jako příklad, že velké moderní nákupní centrum, vyzdvihující střed města, lze vybudovat i mimo regionální metropole.

Druhé místo obsadila Nákupní galerie Fénix v Praze 9. V tomto případě porota cenu udělila za úspěšnou revitalizaci v prostoru centrálních Vysočan, která vhodným způsobem významně zlepšila obchodní nabídku v dané lokalitě a jejím okolí.

Součástí komplexu je také Clarion Congress Hotel Prague, jeden z nejmodernějších kongresových hotelů ve střední Evropě a zároveň největší hotel mezinárodní značky Clarion na světě.

Mostecké obchodní centrum Central

Mostecké obchodní centrum Central.

"Vlastní projekt je unikátní právě v neobvyklé kombinaci odlišných provozů hotelu a obchodního centra, které bylo nutno funkčně a technicky skloubit," říká stavební manažer Pavel Weisz z kanceláře K4 Architects & Engineers, která v tomto projektu působila jako manažer.

Třetí příčku získalo Obchodní centrum NISA v Liberci. "Velkým specifikem tohoto projektu byla skutečnost, že se jednalo o přístavbu nových prostor a zároveň o rekonstrukci již stávajícího objektu," říká Miloš Horňák, ředitel Divize projektového řízení kanceláře K4 Architects & Engineers, která při výstavbě zajišťovala projekční práce, projekční řízení a technický dozor.

Nákupní galerie Fénix

Nákupní galerie Fénix.

Dnes je tak NISA největším obchodním komplexem severně od Prahy. Najdete zde 160 obchodních jednotek, multikino s osmi sály a 1 200 místy, restaurace a kavárny, to vše na ploše 50 000 m2, což představuje plochu jednoho a čtvrt Václavského náměstí.

Také délka pasáží se oproti minulosti zdvojnásobila, a to ze 400 na 800 metrů. Výrazně rovněž stoupl počet parkovacích míst, z 1 200 na současných 1 800 v novém parkovacím domě.

Obchodní centrum NISA v Liberci

Obchodní centrum NISA v Liberci.

Hotely

V kategorii hotelů získal titul hotel Karlov v Benešově, a to za harmonické spojení historických budov s vysokými nároky hotelových hostů.

Druhou cenu porota udělila designovému hotelu Omnia v Janských Lázních. Toto kongresové a sportovně-rekreační centrum zaujalo především moderním pojetím. A to přesto, že stojí v Krkonošském národním parku.

Na první pohled nenápadná stavba okouzlí hosty až po vstupu do hotelu. "Originální interiéry jsou totiž promyšlené do posledního detailu," říká Jan Kuklík, zástupce provozovatele.

Hotel Omnia v Jánských Lázních

Hotel Omnia v Janských Lázních.

Ať už nakouknete do hotelové restaurace, baru, relaxačních prostor či pokoje, všude vás překvapí design plný světla s čistými, ale přesto elegantními liniemi.
- přečtěte si Design hotel v Krkonoších není UFO, ale realita 

Třetí místo získal hotel Kašperk v Kašperských Horách. V tomto případě porota cenu udělila za obnovení dominanty náměstí a respektování historické budovy, spojené s hotelovou činností.

Hotel Karlov v Benešově

Hotel Karlov v Benešově.

Administrativní centra

Z nových administrativních center si vítězství odnáší III. etapa komplexu Avenir Business Park v Praze 5. Porota cenu udělila za kvalitu, flexibilitu a funkčnost, kde celková koncepce vytváří příjemné pracovní prostředí. Projekt se zasadil o celkové zvýšení renomé Nových Butovic.

Druhé místo získal projekt CORSO II A. Porotu zaujal vysoce kvalitní architekturou, která citlivě zohledňuje charakter lokality pražského Karlína. Porotci ocenili také významný přínos projektu pro budoucí rozvoj této lokality.

III. etapa komplexu Avenir Business Park v Praze 5

III. etapa komplexu Avenir Business Park v Praze 5.

Třetí příčku obsadilo administrativní centrum Gemini, jež vyrostlo na místě bývalého autobusového nádraží v Praze 4. Tuto cenu porota udělila především za celkový koncept projektu, funkčnost a originální architekturu.

Gemini se skládá ze dvou budov stojících naproti sobě, každá s výraznou osmipatrovou vstupní "věží". Tyto mohutné cihlové věže jsou v přímém kontrastu s pětipatrovými prosklenými křídly směřujícími na sever a na jih. Obě věže tak tvoří symbolickou vstupní bránu.

CORSO II A

Administrativní centrum CORSO II A.

Další ceny

Zvláštní cenu poroty letos získala administrativní budova CITY Tower v Praze 4. U tohoto projektu porota ocenila odvahu, s níž developer vstoupil na dlouhodobě problematické území, vytrvalost, se kterou prosazoval svou vizi, úroveň, na níž od prvopočátku koncipoval svůj projekt, a v neposlední řadě i úspěšnou realizaci projektu.

Cena čtenářů mediálních partnerů patří projektu Steinova Vila v Praze, jenž soutěžila v kategorii rezidenčních projektů.

Administrativní budova CITY Tower v Praze 4

Administrativní budova CITY Tower v Praze 4.

A podle čeho porota rozhodovala?

Hlavními kritérii při posuzování kvality přihlášených projektů byly: výběr lokality, urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace a zejména úspěšnost na realitním trhu.

Letošní jubilejní 10. ročník soutěže Best of Realty neboli Nejlepší z realit se stejně jako každý rok konal pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

O nominaci na ocenění titulem "Nejlepší z realit 2008" se mohly ucházet pouze stavby dokončené v České republice po 1. lednu 2007.

Co říká porota

Předseda odborné jury Kamil Kosman letošní ročník komentoval slovy: "Nejprestižnější developerská soutěž v České republice dospěla do svého jubilejního desátého ročníku. Předchozích devět se odehrávalo v prostředí neustále rostoucího trhu a obecného optimismu, letos tomu bylo jinak. Soutěž samotná ovšem reflektuje období předchozích dvou let, takže případné dopady finanční krize uvidíme až v letech příštích. Nejpočetnější byly jako obvykle kategorie rezidenčních projektů a hotelů, a zatímco na rezidenčním trhu nového bydlení tvrdě vládne jak kvalitou, tak kvantitou Praha, u hotelů byla již druhým rokem situace přesně opačná - dvě třetiny projektů byly mimopražské. Pokračuje taktéž odklon od rekonstruovaných kanceláří k jejich novostavbám; kategorie rekonstruovaných kanceláří nebyla již třetím rokem hodnocena z důvodu nízkého počtu přihlášených."

,