České velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcí

České velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcí - Rekonstrukce architektonicky respektuje snahu zachovat estetické kvality vrcholně modernistické stavby z 60. let minulého století. | foto: Magdalena Hlaváčková jr. - Ateliér R.U.A

Unikátní budova české ambasády v Brazílii byla opravena za 98 milionů

  • 47
Skvělá modernistická vila z 60. let minulého století bude po osmi letech rekonstrukcí opět sloužit českému velvyslanectví. Stojí v hlavním městě Brasílii a sousedí s ambasádami Slovenska, Řecka a Indonésie. Už v březnu tak začne český velvyslanec pracovat v novém.

V rámci rekonstrukce bylo potřeba vytvořit v původně pouze "bytovém domě" i část administrativní. Dále bylo nutné přistavět úplně nový objekt pro vízové oddělení.

"Rekonstrukce ambasády i návrh nového interiéru byl realizován podle projektu architektů z ateliér R.U.A - Magdaleny Hlaváčkové, Petra Hlaváčka a Ondřeje Korčáka," sdělil iDNES.cz Miroslav Fuks, tiskový mluvčí firmy PSJ.

České velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcí

Na projektových pracích se s přestávkami pracovalo od roku 2002 až do roku 2009, kdy byla značně komplikovaná rekonstrukce s nekončícím procesem změn dokončena.

Ulehčením nebyla ani dlouhá námořní doprava kontejnerů. Společnost, která rekonstruovala už dvanáct velvyslanectví pro české ministerstvo zahraničních věcí, trápily i časté problémy s místními firmami. "Bohužel, představa o kvalitě dokončené stavební práce je v Brazílii zcela odlišná než v Evropě," postěžoval si projektový manažer Jaroslav Řičánek.

Rekonstrukce ambasád se velmi často neobejde bez českých výrobků. Důvodem je dokumentace, která téměř vždy pochází od českých projektantů. Tudíž rozpočet i předepsané materiály vycházejí z českých standardů.

České velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcíČeské velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcí

U státní zakázky jako je tato není takřka možné nahradit české výrobky místním zbožím. Zádrhelem je nekonečné papírování a další složitá administrativa s potenciálním novým zákazníkem. Zároveň hrají roli i známosti a orientace na místním trhu. Ty v Brazílii zatím společnost PSJ nemá.

"Na českém trhu, kde má naše společnost silné jméno, nakupujeme výrobky za zcela jiné ceny než v zemi, kde nás nikdo zatím nezná," osvětlil důvod kontejnerové přepravy z Česka do Brazílie Miroslav Fuks.

HISTORIE BUDOVY ČESKÉ AMBASÁDY V BRAZÍLII

České velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcí

Dnešní budova české ambasády byla postavena v 60. letech minulého století v rámci nově budovaného areálu československé ambasády jako její bytový objekt. Areál zahrnoval ještě další dva objekty - administrativní budovu a rezidenci.

Celý areál byl vybudován podle vítězného soutěžního návrhu architektů Karla Filsaka, Karla Bubeníčka, Jana Šrámka a Jiřího Loudy a patří bezesporu k vrcholným dílům českého modernismu.

K jeho realizaci bylo přizváno mnoho významných českých výtvarníků (Čestmír Kafka - tapiserie, Eva Kmentová - figurální tvarování stropů, Olbram Zoubek - pohledové betony, René Roubíček - osvětlení, Stanislav Libenský - osvětlení). Návrh interiéru byl svěřen architektu Zbyňku Hřivnáčovi.

České velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcí

Ambasáda je rozhodně ojedinělou stavbou v českém kontextu. Skutečně zdařilých staveb moderního internacionálního stylu v Čechách mnoho nenajdeme především pro jejich ve své době ideovou problematičnost. Soutěžní návrh porota vybrala až po doporučení autora urbanistického plánu města Brasília Lucíi Costy.

V kontextu veskrze modernistického města Brasilia, založeného teprve v roce 1956, a v kontextu v podstatě výhradně modernistických budov v čele se světoznámými díly architekta Oscara Niemeyera, nepůsobí česká ambasáda nikterak překvapivě. Naopak stylem až neuvěřitelně zapadá.

Přibylo tenisové hřiště

Zatímco původně sloužil tento dvoupodlažní objekt s plochou střechou pouze k bydlení a byl v nejzazší části společného česko-slovenského pozemku, dnes plní i funkci administrativní.

Přístup však rozhodně nebyl ideální, tudíž u příjezdové komunikace vyrostl menší vstupní objekt s oddělením víz a s vrátnicí.

Z funkčního hlediska je hlavní atriová budova zastupitelstva rozdělena na severní administrativní a diplomatickou část a jižní se čtyřmi většími byty a dvěma garsonkami. V atriu s okrasným bazénkem je technické zázemí.

České velvyslanectví v Brazílii prošlo rekonstrukcí

Obnovy se dočkal celý areál zastupitelstva včetně areálových sítí, komunikací a oplocení. Přibylo nové tenisové hřiště a kompletní rekonstrukcí prošel i bazén v jižní části zahrady.

Zaměstnanci ambasády se mohou těšit i na čtyři nová parkovací místa v těsné blízkosti administrativní části hlavní budovy. Dalších deset stání čeká u nového vstupního objektu.