Umakartové jádro nahradila nová koupelna

Umakartové jádro nahradila nová koupelna - Umakartové jádro nahradila nová koupelna | foto: Kateřina Mlejnková

Umakartové jádro nahradila moderní koupelna

  • 28
V poměrně velkém bytě v panelákovém domě žije tříčlenná rodina. Zadavatelka si přála kompletní rekonstrukci původního umakartového jádra a zároveň i zvětšení koupelny tak, aby se tam vešla i pračka. Součástí rekonstrukce by měla být i nová kuchyňská linka s jídelním setem pro 3 osoby. A to všechno by se mělo pořídit do 250 tisíc korun.

Článek je součástí poradny
Jak zařídit byt

Než začala rekonstrukce - ZDE

Při konzultaci se zadavatelkou jsme řešili různé varianty, které by se jí líbily. Podle jejího požadavku jsme i zvažovali možnost koupelnu přesunout na opačnou stranu, tedy naproti vchodovým dveřím tak, že by chodba do kuchyně byla hned doleva od vchodu.

Tato verze se zadavatelce zdála zajímavá, ale právě kvůli komplikovanější rekonstrukci i navýšení rozpočtu je spíše nerealizovatelná.

Nakonec jsme se dohodli zanechat původní půdorys a koupelnu pouze zvětšit. Koupelna a WC bude na stejném místě a pouze stěna mezi nimi a kuchyní se posune směrem do kuchyně,  aby se koupelna zvětšila.

Šlo i o to, aby stavební úpravy byly minimální a dle požadavku zadavatelky, aby nešlo o příliš velký zásah, do kterého se rodině nechce.

Koupelna se zvětší na úkor kuchyně
Nový prostor pro koupelnu a WC kopíruje původní půdorys s tím, že dělící stěnu s kuchyní jsem posunula cca o 65 centimetrů, tak aby vznikl prostor pro pračku a došlo ke zvětšení koupelny.

Zadavatelka si přála zachovat samostatné WC, tudíž jsem k nové závěsné toaletě přidala pouze malé umyvadlo.

V koupelně jsem do výklenku pro pračku přidala závěsné police pro uložení osušek a jiných předmětů. Tento úložný prostor by mohl být i uzavřený, aby se v takové skříňce schovaly i věci, které není nutné vystavovat.

Na protější straně jsem umístila umyvadlo se skříňkami, jak si zadavatelka přála. Do takto malých úložných prostor se vejde maximálně drobná kosmetika.

Umyvadlo by případně nemuselo být spojeno se skříňkou, mohlo by být samostatné třeba i s vysokou nohou. Vanu jsem vzhledem k prostoru volila kosenou se skládací skleněnou zástěnou pro sprchování.

Pokud bychom zvažovali možnost, aby byla vana pravoúhlá a větší, bylo by pak nutné zrušit skříňky vedle umyvadla.

Zadavatelka si přála použít obklady spíše ve chladnějších barvách, konkrétně světle modrou či šedou. Zvolila jsem kombinaci velkých obkladů v bílo šedém matu a mozaiku v zelenošedé barvě.

K tomu jsem záměrně použila na koupelnový nábytek desén světlejšího dřeva, aby se prostor trošku zútulnil a nebyl tolik chladný.

Klasika v kuchyni
Co se týče kuchyňské linky, tak ta se nám právě o výše uvedených 65 cm zmenšila, nicméně celý prostor není zas tolik malý, většina panelákových kuchyněk bývá menších.

Do sestavy skříněk jsem zakomponovala samostatně stojící chladničku a sporák, které zadavatelka vlastní a do nové linky s nimi počítá. Oba spotřebiče jsou v bílém provedení, tudíž jsem volila bílou i digestoř.

V rohu kuchyně místo původní vestavné potravinové skříně jsem umístila chladničku, následuje vestavná myčka šířka 45 centimetrů a dřezová skříňka. Pokud s myčkou v kuchyni zatím nepočítáte, ale v budoucnu ji plánujete, není problém zhotovit skříňku jako přípravu pro vestavnou myčku.

Samostatně stojící sporák je v levé části kuchyně, na kraj linky jsem použila otevřené kosené poličky, aby se opticky rozbil a nebyl tam ostrý roh.

Pod oknem je stávající radiátor, který je včetně trubek zakrytý a navazuje na něj malý jídelní stolek. Na stěnu jsem ještě přidala poličky.

Ve výklenku pro pračku zbylo ještě místo pro umístění potravinové skříně. Přístupné samozřejmě z chodby kuchyně. Skříň by byla vestavná až do stropu pro ukládání potravin. Kuchyňskou linku jsem volila úplně jednoduchou tak, aby nevycházela příliš draze a splnila přání majitelky, že chce spíše klasiku a ne modernu.

Provedení: korpusy skříněk lamino, dvířka MDF folie rovný tvar, pracovní deska postforming.  Barevné provedení je v olši, bylo by možné pro oživení použít barvu vanilky i na některá dvířka, aby se tak spojila barevně s jídelním stolem a židlemi. Židličky jsou plastové s kovovou podnoží, jsou velmi lehké a stohovatelné.        

Obklad linky je v béžové barvě, obkladačky jsou drobné, jedná se o mozaiku. Dlažba navazuje na dlažbu předsíně. Je ve světlejší matné barvě.

ORIENTAČNÍ ROZPOČET

KUCHYŇ
Kuchyňská linka
Potravinová skříň
Kryt topení včetně stolku a židlí LTD
Kuchyňské spotřebiče (bez sporáku a chladničky)
KOUPELNA A WC
Základ (bourací práce a likvidace odpadu,
elektroinstalace, stavební práce,      
vodoinstalace, vzduchotechnika aj.)
Obklad a dlažba (WC, koupelna i kuchyň)    
Vybavení (rohová vana, závěsné WC,
umyvadlo se skříňkou, baterie, montáž a
instalace, pračka, nové dveře vč. zárubní, aj.)

CELKEM   


52 000 Kč
11 500 Kč
23 000 Kč
30 000 Kč

65 000 Kč


20 000 Kč
37 500 Kč



239 000 Kč


Už příští pátek 5. dubna si budete moci přečíst o dalším bytě čtenáře, který si bytová designérka vybrala k proměně.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.