Úložný prostor je největší skutečná hodnota bytu či rodinného domu.

Úložný prostor je největší skutečná hodnota bytu či rodinného domu. | foto: IKEA

Úložné prostory si můžete pronajmout nebo i koupit

  • 6
Pokud to v bytě vypadá jako ve skladišti a úložné prostory nestačí, bude potřeba poohlédnout se po nějakém dalším skladovacím prostoru. Například si můžete pronajmout sklepní kóji ve veřejném skladu, a to tak velkou, jak potřebujete.

"Standardní vybavení bytu 2+1 o ploše 45 metrů čtverečních se vejde do prostoru velkého pět až sedm metrů čtverečních," dává příklad Soňa Fialová ze společnosti City Self-Storage, která službu nabízí.

S firmou sepíšete smlouvu o pronájmu skladu, minimálně na jeden měsíc. Přidělí vám osobní vstupní kód, díky němuž se dostanete ke svým věcem. "Měsíčně se za uložení věcí platí zhruba tisíc korun, ale může to být i méně," dodává Soňa Fialová.

Jestliže se vám nechce docházet do veřejného skladu, můžete si pronajmout svůj úložný prostor. I když na výběr moc mít nebudete - podle realitních makléřů se se sklepními kójemi tolik neobchoduje.

Až nějakou najdete, pořádně si ji prohlédněte, zda v ní není vlhko, nebo dokonce plísně a jestli je dostatečně zabezpečená proti zlodějům. "Sklepní kóje se pronajímají v průměru za 500 korun měsíčně," říká Aleš Budín z realitní kanceláře AAAByty.cz.

Máte-li věcí na uložení více, nebo potřebujete skladovat objemnější kusy, třeba nábytek, můžete si pronajmout nebo přímo koupit garáž. Ceny pronájmů závisí hlavně na lokalitě.

V centru Prahy jsou garáže nedostatkové zboží, a jsou tedy drahé - platí se okolo čtyř či pěti tisíc korun za měsíc. "Naopak v okrajových částech Prahy se pronájmy garáží pohybují okolo 1 500 korun," říká David Černík z realitní kanceláře Maxima Reality. V regionech to může být ještě o pětistovku méně.

Podobné rozdíly jsou i v prodejních cenách garáží. Zatímco v Praze zaplatíte od 200 do 500 tisíc korun, jinde ceny bývají mezi 100 a 150 tisíci korun.