Čistější vzhled získal také odpadkový koš na zastávce Riazanská.

Čistější vzhled získal také odpadkový koš na zastávce Riazanská. | foto: Matúš Čupka

Nikdy to nevzdám, vzkazuje hrdina, který dokázal s ulicí neuvěřitelné

  • 160
Matúš Čupka bydlí v Bratislavě v ulici Riazanská, která ještě nedávno vypadala uboze. „Na sloupech visely cáry plakátů, zastávky "zdobily" čmáranice a všude se válely odpadky,“ píše Čupka na svém blogu.

„Začal jsem sbíráním odpadků. Jednou měsíčně jsem vzal igelitky, kleště na odpad a sesbíral jsem odpadky před naším domem a postupně jsem pokračoval čím dál hlouběji do Riazanské ulice,“ popisuje začátky proměny Matúš Čupka.

Na začátku nebylo problém naplnit deset igelitek na cestě do vedlejšího vchodu. Dnes mu stačí jeden kýbl. Pravidelné sbírání nepořádku se vyplatilo. „Vypadá to, že si lidé začali víc vážit čistého prostředí a dokonce se do sběru dobrovolně zapojili i další sousedé,“ přiznává Čupka, který u sběru odpadků rozhodně nezůstal.

Na řadu přišly plakáty a graffiti. Postupně vyčistil tři odpadkové koše, sloupy semaforů a osvětlení, automat na lístky a odstranil také nálepky z dvou rozvodných skříní. A postupoval dál.

„Před domem jsme měli nevyužívaný novinový stánek. Ten sloužil jako noční bar, úschovna pro zloděje a veřejné záchody. Bouda hyzdila okolí a přitahovala problémy. Matúš Čupka napsal městské části, aby stánek odstranila. Za rok a půl nechali úředníci konečně plechovou boudu odvézt. Dnes jsou na jeho místě dvě lavičky, které bojovník za čistotu ulice spolu s přáteli vyrobil.

„Najednou jsem měl z balkonu mnohem příjemnější výhled. Chodil jsem po naší ulici a přemýšlel, co udělat dál. Problémy totiž byly všude, nejvíc na chodnících. Dlouhou rýhu u našeho domu jsem zalátal studeným asfaltem a dnes tam již kola u kočárků nezapadají. Odstranil jsem i známé asfaltové krtince trčící z chodníku. Vzal jsem kladivo a výstupky zatloukl do země,“ vysvětluje Matúš.

Chodník na druhé straně si zabrala auta, jejichž řidiči nedodržovali pravidlo 1,5 metrového odstupu, který musí nechat chodcům. „Vytvořili jsme jednoduché šablony a bílou barvou nastříkali značky. Řidiči je začali respektovat a po chodníku se najednou dalo chodit.

Během krátkého období dokázal Matúš se svými pomocníky očistit a natřít rozvodné a elektrické skříňky v Riazanské ulici od čísla 2 až po číslo 83. Ulice neuvěřitelně prokoukla. Stejně vylepšil počmárané dopravní značky.

Značky vyznačují hranici 1,5 metru, kterou mají respektovat řidiči při parkování na chodníku. Konečně jsou chodníky pro chodce.

A udělal také jeden experiment s cigaretovými nedopalky, které se hromadily v okolí zastávky na rohu Vajnorské a Riazanské ulice. Během 24 hodin naplnil čtyři zavařovací sklenice.

K proměnám bratislavské ulice se přidal i místní hotel, který dal na chodník překážku, která znemožnila autům na něj vjíždět. Připojil se také majitel počmáraného balkonu. „Ukázalo se, že drobné změny inspirovaly i ostatní obyvatele ulice, a já získal pocit, že nebojuji proti větrným mlýnům.“

Následně obrátil Matúš svou pozornost na dvůr. Zde natřel klepadla na koberce, sušáky na prádlo, stání na kontejnery, zadní branku...

Největší ostudy Česka

Pošlete na e-mail: bydleni@idnes.cz otřesné příklady zanedbaných částí měst a vesnic. Vše vyfoťte a popište lokalitu, okolí a případně i důvod problému.

„Úspěchy mě natolik povzbudily, že jsem se rozhodl vyvolat můj první sousedský konflikt. Ten se týkal dvora, kde na trávníku parkovalo vždy několik aut. Využil jsem vhodného okamžiku a na místo parkujících aut jsem umístil dva osázené betonové květináče. I v roce 2016 mám již v plánu plno dalších akcí, jak své okolí zlepšit. Riazanská ulice má totiž stále plno nešvarů, které je třeba řešit. Běžný postoj -“platím daně, tak ať se úřady starají“ - příjemnému prostředí nepřispěje.“

Kolik stála proměna ulice:

  • sběr odpadků: kleště na odpadky (8,5 eura), pracovní rukavice (1 euro), igelitový sáček (0,05 eura) = 9,55 eur.
  • odstranění plakátů: škrabka = 2,5 eura
  • odstranění graffiti: 5 litrů prostředku na likvidaci graffiti (32 eur), 15 houbiček na mytí nádobí (2,5 eur), 2 hadry (2 eura za kus) = 38,5 eur
  • značky na chodníku: sprej s bílou barvou (4,5 eura), šablona z kartonové krabice (zdarma) = 4,5 eur
  • oprava výtluků: lopata a koště (půjčené), 250 kg studeného asfaltu = 75 eur
  • natírání ve dvoře: 11,85 l barvy (123,5 eur), 10 štětců (18 eur), penetrační nátěr (12 eur) a 50 ml odrezovače (0,3 eur) = 153,8 eur

Celkem: 283,85 eur, v přepočtu 7 680 korun