Čtenářka si přála zařídit byt jednoduše a účelně

Čtenářka si přála zařídit byt jednoduše a účelně | foto: Kateřina Mlejnková

Účelný a jednoduchý byt pro maminku s dítětem

  • 22
Mladá maminka s dvou a půl letým synem se chystá v nejbližší době nastěhovat do bytu v novostavbě. Potřebovala by vytvořit návrh na zařízení celého bytu, podle nějž by pak postupovala.

Čtenářka chce v celém bytě parkety ve světlém desénu dřeva. Koberce si nepřeje, pouze dva kusy k pohovce a pro syna do dětského pokoje. Jiná výrazná omezení nemá. Preferuje světlé odstíny, jednoduchý a účelný nábytek, ne příliš moderní.

Účelně zařízený byt pro maminku a dítě

Velmi úzká chodba i koupelna
Začala bych hned od vstupu, předsíňkou nebo spíše velmi úzkou chodbičkou, ve které s ohledem na dobrý průchod a pohyb, nezbývá již tolik místa. Navrhla jsem tedy pouze nezbytný nábytek, jako věšák s možností sezení, menší závěsný botník a zrcadlo na stěnu. Vše ve světlém desénu dřeva, bez výrazných detailů nebo barevných kombinací.

Z chodby se přímo vstupuje do koupelny, která je spojena s toaletou. Navrhla jsem světlý smetanový obklad, který jsem doplnila proužkem v tmavě hnědé barvě. Celá místnost je malá a úzká. Přesto se do ní vejde rohová vana a umyvadlo s úložným prostorem.
Naproti umyvadlu je WC a pračka. Co se týče nábytku, volila bych spíše poličky na stěnu, nejlépe skleněné na odložení kosmetiky.

Účelně zařízený byt pro maminku a dítě

Na objemnější věci může být vedle pračky nízká skříňka, nebo nad pračkou skříňka závěsná. Do rohu mezi vanu a umyvadlo se pohodlně vejde kulatý koš na prádlo.

Dětský pokoj musí vydržet do dospělosti
Dětský pokoj si přála čtenářka zařídit tak, aby mohl synovi sloužit až do dospělosti. Takže postýlka je již v běžném rozměru, totéž i šatní skříň, která je pro jednoho člověka dostatečně prostorná. Do pokoje jsem umístila již jen křeslo, aby zde byl prostor na podlaze, kde si bude dítě hrát. V budoucnu pak křeslo nahradí pracovní stolek se židlí a možná by se vešla i knihovnička a skříňka. Vše jsem navrhla ve světlém desénu dřeva, který jsem oživila doplňky v modré barvě. Dále jsem použila tapetu s dětským motivem, která se samozřejmě v budoucnu, až syn vyroste, odstraní.

Účelně zařízený byt pro maminku a dítě

Ložnice pro dva
Ložnice je jen o něco málo větší než dětský pokoj a je zde nutné počítat s tím, že ji mohou užívat i dvě osoby. Volila jsem raději namísto rozkládacího gauče klasickou dvoulůžkovou postel, která by mohla být v tom nejmenším rozměru, cca od 150 cm šířky. Na jednu stranu jsem umístila nízkou skříňku namísto nočního stolku a na stranu druhou vysokou úzkou komodu. Nad postelí jsou ještě poličky na knihy a drobnosti. Naproti lůžku je šatní skříň, která maximálně vykrývá prostor mezi dveřmi a oknem. Vše je rovněž ve světlém desénu dřeva, barevné sou pouze doplňky a textil.

Účelně zařízený byt pro maminku a dítě

Obývací kuchyně
A nakonec zbývá zařídit obývací kuchyni. Jsou zde tři hlavní body, které by měly být co nejvhodněji propojeny. Jde o kuchyňkou linku, jídelní kout a obývací část. Umístění kuchyně vyplývá již z půdorysu bytu, záměru stavitele a také z návaznosti na elektroinstalaci, která bývá obvykle spojena s koupelnou kvůli přívodu vody a odpadu.

Kuchyň jsem tedy umístila do výklenku. Na varnou část, která je pod oknem, navazuje dřez a myčka nádobí. Vše je ukončeno vestavnou chladničkou, která může být samozřejmě nahrazena samostatně stojícím spotřebičem, nicméně s ohledem na propojení s obývákem, bych jí spíše schovala.

Účelně zařízený byt pro maminku a dítě

Varnou desku a troubu jsem schválně umístila pod okno, aby odsavač par neubíral prostor pro horní skříňky. Takto lze snadno namísto digestoře využít okno a v případě, že by čtenářka po digestoří zatoužila, pak doporučuji speciální komínové odsavače, které nemají komín na středu, ale v levém nebo pravém rohu.

Nad varnou desku jsem tedy místo digestoře navrhla samostatné poličky. Naproti lince ve tvaru L je pak malý pultík s maximální hloubkou padesát centimetrů. Tím nám zde vznikne jak úložný prostor, tak i více pracovní či odkládací plochy a pultík rovněž poslouží i jako oddělující prvek mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Účelně zařízený byt pro maminku a dítě

Bílá pohovka dětem nesvědčí
Dále jsem zvažovala umístění jídelního stolu, pohovky a televizoru. Rozhodla jsem se jídelní stůl umístit pod okno, aby se tak dalo lépe využít denní světlo a do výklenku jsem umístila pohovku a televizor. Záměrně jsem nechtěla pokoj zaplnit nábytkem a nechala jsem raději volný prostor čtenářce, aby sama během užívání bytu zvážila, jak vysoké nároky a potřeby na něj má.

Kromě televizního stolku jsem zde navíc umístila knihovnu, odkládací i konferenční stolek. Podle potřeby by čtenářka mohla volit i pohovku menší a doplnit ji například o křeslo. Pohovka je světlá a pokud by se čtenářka bála údržby, měla by volit kvalitní materiál, který dobře odolává dětským potřebám, bez ohledu na konečnou volbu barvy.

Za týden 5. října vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5-Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde