Ubytovna - řešení pro neplatiče?

- Bytová družstva si stále častěji marně lámou hlavu nad tím, jak donutit některé své členy platit nájem. Neplatiči totiž porušují vzájemný princip solidarity, se kterým družstva stojí a padají. Chybějící peníze na opravy, provoz a údržbu domu pak nakonec zaplatí ti slušnější. Na papíře lze s neplatičem zatočit snadno: pokud se zástupci bytového družstva činže nedočkají tři měsíce po sobě, mohou neplatiče ze svého středu vyloučit. Mohou se také domáhat svých peněz u soudu, který rozhodne o tom, že se nájemník musí z družstevního bytu vystěhovat.
Ne vždycky se teoretické a zdánlivě jednoduché řešení nabízené zákonem podaří dovést do praxe. »Neplatiče sice můžeme podle zákona z bytu vystěhovat a náhradou mu zajistit provizorní přístřeší nebo jednopokojový byt či nezařízený podnájem v jiném bytě, ale problém je, že ho nemáme kam vystěhovat. Prostory k ubytování zkrátka nejsou,« stěžuje si Jana Houdová z pražského bytového družstva. Neplatič si tedy dál vesele žije v bytě, za který nic neplatí.

Ubytovna může pomoci

Právník Luboš Chalupa, který se specializuje na bytové právo, upozorňuje ještě na jednu možnost, kterou bytové družstvo může vůči svému »neposlušnému« členovi či nájemníkovi použít: »Může je přestěhovat na ubytovnu s tím, že za ně zaplatí nájem na tři až šest měsíců dopředu.« I toto řešení má však svá úskalí. »Této možnosti jsme už několikrát využili, když jsme však měli jediného neplatiče, měli jsme problém najít ubytovnu s jednolůžkovým pokojem. A platit mu celý dvoulůžkový pokoj, to už byla pro náš rozpočet příliš velká rána,« říká Jana Houdová z pražského bytového družstva.

Na vině je špatný výklad zákona

Příčina tohoto neutěšeného stavu, v němž nikdo neví, co si s hříšníky počít, je dlouhá léta zřejmá - je jím příliš benevolentní a smířlivý zákon o vlastnictví bytů. »Dosavadní zákon příliš zohledňuje sociální situaci neplatičů, která ale mnohdy neodpovídá skutečnosti,« tvrdí zástupkyně bytového družstva, která si nepřála být jmenována. K dobru současně přidává i konkrétní příběh jednoho nájemníka: »Několik měsíců s odkazem na svůj nízký plat prostě neplatil, soud mu na to skočil a nařídil družstvu sehnat pro něj náhradní byt. To se nám nepovedlo, takže klidně neplatí dál, i když o něm víme, že má vedlejší příjmy, které nepřiznal. Zákon sám o sobě však není podle právníků tak nekvalitní, jak se mu předhazuje. Spíš ho soudci špatně vykládají, čímž nahrávají především neplatičům. »Z jakési setrvačnosti jim uniká nová situace, která tu ve vlastnických a nájemních vztazích nastala. Výklad se musí změnit ve prospěch majitelů,« zdůrazňuje specialista na bytové právo Luboš Chalupa.