Šestipokojový butikový hotýlek Château de la Resle leží ve vsi Montigny ve...

Šestipokojový butikový hotýlek Château de la Resle leží ve vsi Montigny ve francouzském vinařském kraji Chablis, známém vynikajícími bílými víny. | foto: Château de la Resle

Pět let opravovali zámek. Za historické zdi skryli úplně jiný svět

  • 47
Šestipokojový butikový hotel Château de la Resle leží ve vsi Montigny ve francouzském vinařském kraji Chablis. Před čtyřmi lety ho zprovoznila dvojice nizozemských podnikatelů. Johan Bouman a Pieter Frandssens vybavili hotel luxusním nábytkem, se kterým bodují u hostů i na světových výstavách.

Už když s projektem začínali, přáli si, aby nevzniklo jen další nové sídlo z dlouhé řady zaměnitelných luxusních penzionů, ale neotřelé zázemí, ve kterém budou vznikat a ožívat nové designové ikony. Plán jim vyšel. Zámecký areál si lze užít za v přepočtu šest tisíc korun na noc.

Louka, park, ovocný sad, přilehlé vinice, jakžtakž udržovaný zámek, rozpadající se statek a stáje. Tak vypadala šestihektarová zámecká usedlost Château de la Resle v roce 2004, kdy na ni narazili dva nizozemští podnikatelé.

Proměna zámku na hotel

Původně do Francie zamířili, aby zde rozšířili svůj potravinářský byznys, ale když zámek navštívili, jejich pobyt nabral nový směr.

Okamžitě pochopili, jak obrovský potenciál má sídlo, které bylo od konce druhé světové války jen zřídkakdy obývané. Bez pomoci architekta se sami na vlastní pěst vrhli do budování výjimečného designového hotelu.

Zámecký areál ze 17. století prošel už jednou generální rekonstrukcí. V 19. století bylo nutné provést úpravy po ničivém požáru. Od té doby se na panství mnoho nezměnilo. Johan Bouman a Pieter Frandssens během pěti let vytvořili šest jedinečných jednotek: čtyři jsou v pokojích původního zámku, dva apartmány o velkorysé ploše více než 75 m² vybudovali v nově opravených přilehlých budovách, které původně sloužily jako zemědělské a technické zázemí.

V bývalých stájích je restaurace, relaxační studio s bazénem, saunou a fitness centrem. Se zámkem je budova propojená prostřednictvím venkovní terasy s bazénem. Na jednotlivé práce si vybírali největší profesionály a odborníky z celé Evropy. Například schodiště opravili a postavili benátští řemeslníci z firmy Rizzi Scale.

Kuchyň navrhl nejoblíbenější designér majitelů, Roderick Vos.

Ačkoliv do původní podoby zámku zasáhli poměrně dramaticky, při pohledu zvenčí není nic poznat. Citlivě a s vkusem ponechali vše krásné a dobré, co po staletí vznikalo. Zachovali klasické kamenné zdi, šedavou francouzskou barevnost, typické bílé okenice i zdobné kamenné květníky.

Za historickými zdmi se však skrývá jiný, vyšperkovaný designový svět. V kulisách starých trámů, barokních mramorových krbů a nákladných dřevěných ostění vybudovali majitelé nové interiéry, které nechávají návštěvníky chvílemi na pochybách, zda se místo v hotelu neocitli v galerii soudobého umění a užitého designu. V pokojích i společenských prostorách se to hemží zábavnými předměty na míru, stěny zdobí umělecké fotografie. V zahradě se blyští šestimetrová skulptura od Arika Levyho.

V kulisách starých trámů, barokních mramorových krbů a nákladných dřevěných ostění vybudovali majitelé nové interiéry, které nechávají návštěvníky chvílemi na pochybách, zda se místo v hotelu, neocitli v galerii soudobého umění a užitého designu.

Co se může zdát na první pohled jako excentrické a odvážné, je podle Boumana a Frandssense jen kuchtění podle zaručeného receptu.

V tiskových materiálech přiznávají, že se inspirovali ikonou světového hotelnictví Césarem Ritzem, zakladatelem známého luxusního řetězce Ritz. Ten jako první pochopil, že hosté touží po předmětech, kterými byli během dovolené obklopeni. Díky nim si mohou vzácné chvíle neustále připomínat.

Takové suvenýry, jako jsou porcelánové sošky z hotelové haly nebo břidlicové servírovací tácy, které vídá host po celý pobyt ráno při snídani, potěší i doma. Proto Ritz nabízel hostům ve skleněných vitrínách ke koupi téměř všechno z hotelových doplňků, nádobí i textilií.

Majitelé Château de la Resle šli ještě dál. Pozvali si významné nizozemské designéry a nechali je připravit speciální kolekci určenou jen pro zámek. Designéři jako Carolina Wilcke, Daphna Laurens, De Intuïtiefabriek, Jeroen Wand, Reinier Bosch a Roderick Vos vytvořili sérii produktů obsahující zrcadla, kufry, svícny, karafy a sklenice, lampy, prádelníky, prkýnka, porcelán nebo stolní textil. Designové kousky byly dokonce prezentovány i na letošní přehlídce světového designu v Miláně, Salone Internazionale del Mobile, v prostorách Spazio designérky Rossany Orlandi.

Se zámkem je budova propojená prostřednictvím venkovní terasy s bazénem.

Největšího aplausu se dočkal svícen od Rodericka Vose, který se nasazuje na vinné lahve. Padne jako ulitý na všechny lahve místních vinařství z Chablis. Úspěch sklidil i variabilní prádelník Montigny od stejného autora, kterého se vyrobilo jen osm kusů.

Limitované edice padesáti kusů se dočkaly i moderní kufry a zavazadla z odolných materiálů, které navrhl Jeroen Wand. Carolina Wilcke je autorkou zelenkavých sklenic nazvaných Miriam, ručně vyráběných v České republice.

Na propojení krásy a funkce se dbalo na každém kroku. Praktická krájecí a servírovací prkýnka mohou sloužit jako dekorace na zdi i jako odkládací stolek, zrcadla slouží i jako police, snídaňový set má variabilní nádobí pro servírování vajíček na všechny způsoby.

Klavír z dílny Pleyel v hotelové hale hraje už od roku 1903.

Dvojice v tiskových materiálech uvádí, že to všechno je jen začátek. „Nechceme se nechat limitovat značkou nebo jediným významným jménem. Poskytujeme nizozemským designérům a umělcům platformu, díky které se mohou neustále vyvíjet. Designové příběhy se v prostředí zámku rodí neustále, již nyní chystáme opět další série,“ uvádějí.

Majitelé na francouzském zámku nezanevřeli ani na tradiční či jiné slavné designérské značky a osvědčené výrobce. V srdci obytné haly stojí křeslo a rozkládací sofa značky Linteloo, pokoje jsou doplněny praktickými přenosnými odkládacími stolky DLM (Don’t Leave Me Table) od dánské značky Hay.

Klavír z dílny Pleyel hraje už od roku 1903 a plechovou vanu a umyvadla Vieques v jedné z koupelen hotelu navrhla pro italskou firmu Agape španělská designérka Patricia Urquiola. Kolekce je pojmenovaná podle karibského ostrůvku, na kterém leží hotelový resort, pro který koupelnová výbava původně vznikla.

, pro iDNES.cz