Na snímku je náš první byt v Berlíně ve čtvrti Pankowa, který jsme měli pronajatý přes službu Airbnb. | foto: Jana

Odjeli za štěstím do Berlína. Největší boj svedli o slušné bydlení

  • 59
S přítelem jsme se po ukončení studií rozhodli, že vyrazíme za štěstím do Berlína. Jemu stačí k práci wi-fi a hodně kávy, já rozeslala před odjezdem desítky životopisů. Všechny věci jsme naskládali do auta a vyrazili jsme, píše Jana, která poslala příspěvek do našeho seriálu Češi v zahraničí.

V Berlíně jsme měli na dva týdny zamluvený byt přes službu sdíleného ubytování Airbnb. Doufali jsme, že za 14 dnů najdeme něco trvalejšího. Byt 2+kk byl ve čtvrti Pankow a jeho pronájem vyšel o něco levněji než hotelový pokoj. Za dva týdny jsme zaplatili 16 tisíc korun. Za tu částku jsme měli kromě střechy nad hlavou také prostor, do kterého jsme nastěhovali všechny naše věci.

Již cestou z Brna se nám podařilo domluvit několik prohlídek bytů. Chtěli jsme žít v dobré lokalitě v bytě okolo 50 metrů čtverečních, který je zařízený a má i kuchyňskou linku. Samozřejmě nesměl být moc drahý. V Německu se nemovitosti shánějí především přes dva inzertní portály: Immobilienscout24 a WG-Gesucht.

Jak se bydlí v Berlíně

V Berlíně je s byty problém. Zájemců je moc a slušných bytů málo. Když jsem ve své nové práci svým německým kolegům oznámila, že chceme za dva týdny najít byt, každý se na mě smutně podíval a popřál mi hodně štěstí. To jsem samozřejmě nevěděla, jaký boj nás čeká.

Dvě nejoblíbenější čtvrti jsou jednoznačně Prenzlauer Berg (žije zde mnoho mladých lidí) a Kreuzberg (kulturně bohatá čtvrť). Nejhorší částí je panelákové gheto Marzahn a špatnou pověst má i Neuköln, ale o tom jsme také uvažovali. Marzahn však nepřipadal v úvahu, to bychom se raději vrátili zpět do České republiky.

Majitelé bytů chtějí hlavně potvrzení od Schufa. To je společnost, která prověří, zda nemáte nějaké dluhy a vystaví vám „risk report“ asi za 25 eur (695 korun). O tuto službu je možné zažádat na poště. Ale kdo ale nemá v Německu registrovaný pobyt (Anmeldung), tak potvrzení nedostane. Schufa totiž nemá o žadateli dostatek informací, a tak se za něj nezaručí. Museli jsme tedy hledat byt, kde majitel nevyžadoval papír od Schufa.

Další problém nastane, když majitel bytu požaduje německé bankovní konto, které si však bez trvalého pobytu nemůžete založit. Je to začarovaný kruh, ale řešení existuje.

Majitelům bytů jsme ukazovali moji pracovní smlouvu (důkaz příjmu), poslední tři výplatní pásky z práce z České republiky a papíry od auta. Prokazovali jsme se vším, co jen trochu říkalo, že jsme finančně bonitní.

Máme zařízený byt s kuchyní velký 45 metrů čtverečních, který je na rušné ulici plné obchůdků a restaurací.

Za nájem (Miete) a služby (Nebenkosten) platíme dohromady (Sonstige Kosten) okolo 18 tisíc korun.

Postupně se ukázalo, že byt s kuchyní není samozřejmostí. V inzerátu musí být uvedeno, že byt má kuchyň (Einbauküche), jinak jen ze stěny trčí trubka a nějaké dráty. Dostupné byty jsou většinou ve starých budovách bez výtahu. Když jsou opravené stoupne cena pronájmu měsíčně i o 150 eur (4 170 korun).

Do Berlína jsme přijeli prvního prosince a začali jsme mít strach, že budeme slavit Štědrý den pod mostem. Byt hledalo i v tento čas mnoho lidí, na prohlídku jsme nikdy nešli jen my dva. Obtížné bylo i prohlídky domluvit. Na polovinu e-mailů nikdo neodpověděl. Zájemců bylo hodně a já na inzeráty odepisovala anglicky, takže bylo jasné, že jsme cizinci.

Nakonec se na nás usmálo štěstí a my konečně natrefili na byt ve skvělé lokalitě Prenzlauer Berg. Společně s námi se o něj ucházelo dalších deset zájemců. Podle slov majitele to bylo málo, protože v létě přišlo přes třicet lidí.

Výzva do ciziny

Zkušenosti s bydlením v cizině pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí. K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Byt se nám líbil, a tak jsme nabízeli zaplacení nájmu v hotovosti a vyšší kauci. Nepomohlo to. Řekl, že chce poznat všechny zájemce a pak se rozhodne.

Okolo desáté hodiny večer volal, že nám byt pronajme. Byli jsme šťastní. Máme zařízený byt s kuchyní velký 45 metrů čtverečních, který je na rušné ulici plné obchůdků a restaurací asi 2,5 kilometru od Alexander Platz, což je úplné centrum. Bydlíme v zadní budově se vchodem přes dvůr, takže neslyšíme hluk tramvaje, metra a ani aut ze čtyřproudové silnice.

Kauce na byt se v Berlíně obvykle pohybuje ve výši tří měsíčních nájmů, ale náš majitel chtěl jen jeden. Za nájem (Miete) a služby (Nebenkosten) platíme dohromady (Warmkosten) okolo 18 tisíc korun.

I když náš příběh možná zní děsivě a nemožně, vše nakonec dopadlo dobře. Berlín všechen stres a snažení dokáže milionkrát vynahradit. Pokud jednou Berlín navštívíte, uchvátí vás magickou atmosférou, bohatou kulturou a skvělými lidmi. Kdybychom sem mohli přestěhovat naše rodiny a přátele, zůstali bychom napořád.