Myčka nádobí

Myčka nádobí | foto: Amica

U myček můžete šetřit i pouhým otevřením dvířek. Nahradíte tak drahé sušení

  • 84
V porovnání se starými typy myček se snížila spotřeba vody u nových spotřebičů přibližně na čtvrtinu. Snížily se tak výrazně náklady na ohřev vody. I ty však lze snížit o další desítky procent.

U myček se vždy připomíná úspora vody. V porovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou lze dnes ušetřit asi 60 % vody, a tím i velké množství energie na její ohřev.

Novým pomocníkům totiž stačí kolem 10 až 12 litry vody na jedno mytí, zatímco starší spotřebiče potřebovaly klidně 20 až 40 litrů.

Snížit náklady na ohřev se odráží i v posledním trendu, kterým výrobci "ukrajují" dalších 20 až 25 procent z celkové spotřeby energie na provoz myčky.

Pomocníci na úklid

Mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebuje výrazně více vody než myčka

"Nové myčky mají tzv. tlačítko úspory energie. To zmáčknete při spuštění myčky, a zrušíte tak závěrečný horký oplach, pro nějž se voda ohřívala na 60 až 70 °C. To proto, aby nádobí naakumulovalo teplo a voda se na něm rychle odpařovala. Nové tlačítko vlastně vyřadí proces sušení, ten je totiž na spotřebu energie velmi náročný," vysvětluje Milan Landa z firmy Electrolux.

Zvýšená teplota u posledního oplachu se zdaleka netýká jen programů, které využívají vyšší teploty, ale i těch na 40 °C . Odborníci přirovnávají reakci v myčce k tomu, co se děje v létě po dešti a stoupá pára z rozpálené silnice.

A co s mokrým nádobím po použití "tlačítka úspory energie"? Jednoduše otevřete dvířka a počkáte, až oschne. Zvýšenou vlhkost v blízkosti myčky lze prý srovnat s tím, když myjete nádobí pod teplou vodou ručně. Takto "dosušené" nádobí nebude mít ani šmouhy, tomu brání leštidlo, které snižuje povrchové napětí vody.

Tlačítko Save energy "ruší" poslední horký oplach

Tlačítko Save energy "ruší" poslední horký oplach

Mýty o šetření

Milan Landa z Electroluxu varuje u starších myček před relativně často používaným způsobem úspory elektrického proudu: připojením myčky na teplou vodu.

"Starší typy sice akceptovaly, že mají k dispozici již dostatečně teplou vodu, ale výrazně pak zkracovaly dobu mytí. To sice může vypadat jako velká přednost, ale kvalitě mytí to neprospěje."

Nové myčky si už umějí délku mycího procesu přizpůsobit i v případě napojení na teplou vodu, ale samozřejmě se vyplatí se na jejich schopnosti vyptat ještě před zakoupením.

Přesto připojení na teplou vodu doporučuje Milan Landa jen pro domácnosti, které využívají na ohřev vody solární panely či mají tepelné čerpadlo. "Když povedete trubkami teplou vodu k myčce od bojleru nebo průtokového ohřívače, budou tepelné ztráty takové, že vám ohřev v myčce vyjde nastejno," tvrdí Milan Landa.

Kuchyňská linka bez chyb

Mýtů o šetření v případě používání myček je však celá řada. Třeba že menší myčka = nižší spotřeba. Jenže myčky se šířkou 45 cm mívají v porovnání se svými "širšími" kolegyněmi (60 cm) spotřebu vody stejnou či jen nepatrně nižší, většinou se ve stejné kategorii liší maximálně o dva litry.

Pořizovací cena bývá přitom u 45 cm širokých spotřebičů poměrně vysoká. Důvod? Zájem o ně je poměrně malý, vyrábí se jich proto málo – tudíž vysoká cena. Pokud nebojujete s každým centimetrem v kuchyni, dejte raději přednost klasické "šedesátce".

A také spotřebiči vybavenému některým z chytrých systémů - fuzzy-logic, senzor-logic či tzv. 6.smyslem. Ty si dokáží podle množství nádobí a stupně jeho zašpinění samy zvolit vhodnou teplotu, množství vody a dokonce i doplnit chybějící sůl.

Senzory, které tyto systémy využívají, totiž změří, jak rychle se v myčce ohřeje voda a kolik vody z nádobí steče. Tyto údaje elektronický systém propočítá již během prvního opláchnutí a zvolí odpovídající program.

Myčka nádobí

"Máte-li nějakou z dvoutarifních sazeb s nízkým tarifem -lidově řečeno noční proud - používejte funkci odložený start tak, aby vám celý cyklus mytí proběhl ve zvýhodněném tarifu," připomíná Pavel Janík z Centra energetického poradenství PRE.

Velkou položku lze naopak ušetřit díky výběru mycích prostředků. Prášky, tablety, gely – rozdíl v cenách bývá u všech hodně markantní. Třeba jedna tableta vás může přijít na částku kolem tří korun, ale také se blížit osmi korunám! Nejlevněji vycházejí prášky, ale musíte zase kupovat leštidla a soli.

Domácnosti, které používají myčku často, tak využívají třeba stálé inovace výrobců. Ti nové přípravky často nabízejí ve verzi "dva za cenu jednoho". Než se spotřebuje větší množství přípravků, přijde na trh zpravidla novinka od dalšího výrobce – a nákup lze zopakovat.

Nebo si na internetu pečlivě vyhledají, kdo a za kolik prodává konkrétní přípravky.

Doporučení

Nejúsporněji myjete tehdy, když je myčka zcela naplněná (což neznamená přeplněná.

Jestliže máte nádobí málo a myčku pouštíte jednou za dva či tři dny, nezapomínejte použít oplach studenou vodou a pečlivě zavřít dvířka, aby se uvnitř udrželo vlhko a na nádobí nezaschly stopy po jídle.

Používejte automatické a úsporné programy – zkracují mycí čas a šetří energii. Na nepříliš špinavé nádobí stačí teploty 40 či 50 °C, sklo se doporučuje mýt pouze na 40 °C.