Pohled na západní průčelí. Přírodní materiály se důsledně uplatňují nejen na...

Pohled na západní průčelí. Přírodní materiály se důsledně uplatňují nejen na stavbě (fasáda obložená neupraveným modřínem), ale i v jejím okolí. Místo obvyklé betonové zámkové dlažby majitelé na zpevněné plochy kolem domu zvolili žulu. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Jiří Ernest

U chatové kolonie si postavili dřevostavbu, která ladí s ní i přírodou

  • 155
Dřevěný dům se sedlovou střechou je u nás stále velmi rozšířený, a to i díky příjemnému "teplému" vzhledu. Novostavba v Posázaví ukazuje, že dřevo má blízko k přírodě, k moderní architektuře i k nejmodernějším technologiím.

Do ateliéru Archin přišli majitelé domu cíleně, hledali architekty, kteří se zabývají navrhováním nízkoenergetických dřevostaveb. Parcela na okraji klidné chatové osady, s dalekým panoramatickým výhledem na pole, louky a lesy, si přímo žádala dům stylem blízký přírodě.

Dřevem obložená stavba se sedlovou střechou byla logickým souzněním představ majitelů a charakteru prostředí. Orientace ke světovým stranám, nepravidelný tvar pozemku a převýšení terénu  pak významně promluvily do koncepce domu.

Celý den se sluncem

Dům je umístěn na vyvýšené severozápadní hraně pozemku, odkud vede příjezdová komunikace. Z krytého garážového stání lze přejít suchou nohou do vstupní části s nezbytným sociálním a technickým zázemím.

Společné obytné prostory tvoří podélný jižní trakt s okny na všechny slunné strany. Slunce dělá čtyřčlenné rodině společnost po celý den, což přispívá k příjemné atmosféře i k energetickým úsporám.

Kuchyň, orientovaná na východ, poskytuje díky horizontálnímu oknu panoramatický výhled do krajiny, z jídelny a obývacího pokoje vedou francouzská okna na jih, sezení příjemně zahřívají paprsky podvečerního slunce, které sem přicházejí západním oknem.

Jihovýchodní nároží domu zvenku obklopuje terasa, dřevěná paluba krytá pergolou. "Rodina může stolovat na jižní straně v plném slunci, nebo před východním průčelím domu, ráno na sluníčku a odpoledne v příjemném stínu," vysvětluje architekt Miloš Černý, autor návrhu domu.

Přesahující střechy, horizontální dřevěné obložení a horizontální okna a žaluzie opticky snižují výšku stavby. Dům je obklopen jemnou terénní vlnou, která poskytuje jeho okolí přirozenou ochranu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Soulad vnějšího s vnitřním

Majitelé domu počítají s tím, že fasáda obložená neupraveným modřínem bude postupně získávat přirozenou patinu, šednout a splývat se svým okolím. Přírodní dřevo a šedá barva se prolínají z exteriéru do interiéru, kde jsou použity dřevěné podlahy, dřevěné nosné trámy, nábytek v odstínech šedé a antracitové, šedé a béžové obklady a dlažby.

Může se hodit

Chcete si i vy postavit rodinný dům přesně podle vašich představ? Najděte si pro něj vhodný pozemek na Reality.iDNES.cz.

"Přírodní" přístup se uplatňuje i v provozu domácnosti: k ohřevu vody slouží solární kolektory, dům má teplovzdušné vytápění a řízené větrání s rekuperací tepla, společný obývací prostor se po část roku vytápí krbovými kamny na dřevo. Jejich tepelný příspěvek se prostřednictvím systému řízeného větrání rovnoměrně distribuuje do celého domu (díky tomu se obytná zóna nepřetápí a pokoje a pracovna nezůstávají chladné).

V koupelnách jsou instalovány topné žebříky a podlahové topení, které je rovněž ve vstupní chodbě domu pro lepší vysoušení bot v zimě.

Interiér je pojat velmi jednoduše, hlavní slovo tu má přírodní dřevo, především mozaiková podlaha a přiznané sloupky a trámy, a kombinace šedé a bílé. Zdroj: www.mujdum.cz.

Názor majitelů a architekta

"Hledali jsme řešení, které by odpovídalo estetickým a ekonomickým požadavkům na bydlení pro rodinu s dětmi. Dřevostavba s obkladem z neupraveného severského modřínu a kombinace nízkoenergetického domu se systémem moderních technologií uvnitř domu byla tou správnou odpovědí. Ve spolupráci s architektem Černým se nám podařilo najít ideální řešení minimalistického designu s respektem k přírodě."

Autor

Ing. arch. Miloš Černý (*1970)

Vystudoval FA ČVUT v roce 1993, v současnosti se věnuje převážně obytným stavbám, dřevostavbám, nízkoenergetickým a pasivním domům.

"Dům vznikal na základě dobré souhry architekta a investora. Díky pravidelnému autorskému dozoru a průběžným konzultacím se podařilo realizovat jej podle projektu a přes určité dodavatelské problémy při stavbě ho úspěšně dotáhnout až do detailů," popisuje architekt Černý.

Test nábytkem

Druhé podlaží, kde jsou umístěny ložnice, nebylo navrženo jako klasické podkroví, ale jako místnosti s plnohodnotnou výškou, bez omezení šikmými stropy. "Jedině tak je možné prostor pod sedlovou střechou plně využít a nevzniká problém, kam se skříněmi a postelemi," říká Miloš Černý.

V koupelně v podkroví převládají opět přírodní tóny – šedá a béžová velkoformátová keramika. Zdroj: www.mujdum.cz.

Otevřené schodiště propojuje obývací pokoj s chodbou v patře. Horizontální okno poskytuje panoramatický výhled severním směrem. Zdroj: www.mujdum.cz

"Domy vždy navrhuji včetně konceptu zařízení interiéru. Tím se ověří funkčnost dispozice. Podkroví, ale i některé běžné místnosti s mnoha okny a dveřmi se někdy prakticky nedají zařídit nábytkem, i když dům vypadá napohled velký a komfortní," dodává architekt.

Technické řešení

Zastavěná plocha: 104 m² + garážové stání 

Užitná plocha: 146 m² + stání pro auto 18,8 m²

Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, montovaná dřevostavba, konstrukční systém two-by-four, sendvičový obvodový plášť, dřevěný trámový strop, dřevěný krov, střešní krytina betonové tašky Tegalit černé barvy 
Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními trojskly, předokenní hliníkové žaluzie na el. pohon, dveře z lakovaných MDF desek do obložkových zárubní
Vytápění: teplovzdušné vytápění s řízeným větráním a s rekuperací tepla, zdroj energie elektrokotel, krbová kamna na dřevo (dům je nízkoenergetický, tepelná ztráta objektu činí 4,0 kW při výpočtové venkovní teplotě minus 15 °C)

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.