Fabrika hotel. Autor: OK PLAN ARCHITECTS, Ing. arch. Luděk Rýzner, dodavatel:...

Fabrika hotel. Autor: OK PLAN ARCHITECTS, Ing. arch. Luděk Rýzner, dodavatel: Podzimek a synové, přihlašovatel: Podzimek a synové, Investor: MHA | foto: Stavba roku

Tunel Blanka a Trojský most v Praze znáte. Zvolte Stavbu roku

  • 8
Špičkové stavby, inspirace, ale také osvěta pro veřejnost. I tak lze charakterizovat už 6. ročník projektu Dny stavitelství a architektury. Během nich můžete navštívit řadu staveb, i nedokončených. První možností byl tunel Blanka a Trojský most.

Dny stavitelství a architektury začaly právě dnem otevřených dveří tunelu Blanka a Trojského mostu. Přes 21 tisíc zájemců si přišlo 28. září prohlédnout přibližně 5,5 km dlouhé tunely, které by měly od května 2014 pomoci "zlikvidovat" kolem 70 tisíc automobilů, jež zmizí do podzemí, a ulehčí tak pražským ulicím (o dnu otevřených dveří více zde).

Jenže zatímco tunel Blanka bude svým způsobem "neviditelný", nový Trojský most o délce 250 metrů, jehož autorem je architekt Roman Koucký, jedna z nejvýraznějších (a pro mnohé i nejkontroverznějších) tváří současné tuzemské architektury, se už brzy zařadí mezi symboly nové pražské architektury.

Třetí den otevřených dveří v tunelovém komplexu Blanka.

Dny otevřených dveří však bude moci veřejnost využít postupně až do listopadu ve všech krajích. "Je to doslova mravenčí práce zástupců Svazu podnikatelů ve stavebnictví, kteří na úrovni regionů dokáží domluvit zpřístupnění zajímavých staveb. Do některých nebude mít veřejnost běžně vstup ani po jejich dokončení," upozorňuje Petra Gernerová za organizátory Dnů stavebnictví a architektury.

Přehled staveb, které můžete navštívit, naleznete zde. Vedle seznamu a adres tu nechybějí ani přesné termíny, kdy budou stavby zpřístupněny, i kontaktní osoby, jež mají daný projekt na starosti.

Most jako kolo

Trojský most vzbudil stejně jako tunel Blanka v den otevřených dveří obrovský zájem. Jeho autor, Roman Koucký, je podepsaný také pod Mariánským mostem v Ústí nad Labem, který získal cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí v roce 1999 a v anketě prestižního odborného časopisu Structural Engineering International 2001 se dostal mezi deset nejzajímavějších staveb světa za posledních deset let (o tomto mostě více zde).

Vizualizace Trojského mostu

Jeho práce byly už dvakrát nominovány na prestižní ocenění Mies van der Rohe Award. A co víc, právě tento architekt má připravovat nový územní plán hlavního města Prahy. Je skvělý urbanista, jeho výrazná architektura je založená na technickém řešení a jednoduchých tvarech, pevné formě a čistých geometrických liniích.

"Stavba mostu se síťovým plochým obloukem teď vstupuje do nejnáročnější fáze, a to kvůli manipulaci s extrémně těžkými díly, kdy musíme zvedat 720 tun pomocí hydraulických lisů," vysvětlil pro iDNES.cz Alexandr Tvrz, vedoucí projektu mostů ze společnosti Metrostav.

Ačkoliv má bohaté zkušenosti ze staveb mostů včetně zahraničí, tento je podle něho "o třídu jinde". Může se například pochlubit jednou z nejplošších mostovek na světě (mostovka = část nosné konstrukce mostu, přenáší účinky zatížení z mostního svršku na jeho hlavní nosnou konstrukci).

Rozpětí oblouku hlavního pole mostu je 196 m.

"Dvě stě šikmých závěsů a podélné táhlo pomáhají síťovému efektu, aby konstrukce vše vydržela. Je to podobné jako u kola, kde tenké dráty pomáhají vydržet hmotnost i stokilového cyklisty," popisuje Alexandr Tvrz.

Unikátní most by měl začít sloužit koncem roku 2013 pro tramvaje a pěší, automobilům až po zprovoznění tunelu Blanka v roce 2014.

Přijďte se podívat

Tunel Blanka a Trojský most se staly důstojným zahájením dnů otevřených dveří, které ke Dnům stavitelství a architektury již neodmyslitelně patří. Jsou určeny pro veřejnost a její "poučení". 

V každém kraji bude během září až listopadu zpřístupněna některá ze zajímavých staveb. Žádná z nich sice není tak ostře sledována jak tunel Blanka, přesto však nejen v rámci krajů představují nové trendy v architektuře i stavitelství, ať již jde o použití nových materiálů, technologií či celkové řešení.

Tip? Například 10. října si můžete prohlédnout přestavbu odsvěceného kostela Máří Magdaleny v Liberci na Centrum geotermální energie nebo 15. října průběh výstavby rekreačního centra Hřebíkárna v Chomutově.

"Součástí akce je také den otevřených dveří na středních a učňovských školách a v projektových kancelářích. Školy chtějí ukázat zejména rodičům a žákům, co jim mohou nabídnout. Bohužel ve stavebnictví chybějí kvalifikovaní zaměstnanci, na to si stěžují zejména velké firmy," vysvětluje Petra Gernerová. Seznam škol naleznete zde.

Přestavba odsvěceného kostela Máří Magdaleny v Liberci na Centrum geotermální energie bude zpřístupněná pro veřejnost 10. října 2012.

Stavba roku

Součástí Dnů stavitelství a architektury je také soutěž Stavba roku, kam se přihlásilo 53 staveb. Z nich odborná porota vybrala 31, které postoupily do druhého kola, z něhož vzniklo 15 nominovaných. Z těchto finalistů obdrží 4. října pět ocenění Stavba roku, a to bez rozlišení pořadí.

Garantem projektu je SIA ČR - Rada výstavby, která Dny stavitelství a architektury před pěti lety založila. Dny stavitelství a architektury se konají pod záštitou Milana Štěcha, předsedy Senátu PČR .

MAIN POINT KARLIN. Autor: Ing.arch. Petr Malinský, Richard Doležal, DaM spol., projektant: AED project, a.s., dodavatel: PSJ, a.s., přihlašovatel: PSJ INVEST, a.s., investor: PSJ INVEST, a.s., Main Point Karlín, a.s.

Rekonstrukce františkánského kláštera v Hostinném. Autor: Ing. arch. Libor Sommer, projektant: Ing. Jan Chalupský, dodavatel: Metrostav a.s., přihlašovatel: Metrostav a.s., investor: Město Hostinné

Stavba roku 2012

Titul Stavba roku je každoročně udělován (letos proběhne již 20. ročník) pěti stavbám bez rozlišení pořadí. Vítězné stavby budou vyhlášeny na slavnostním setkání v Senátu Parlamentu ČR dne 4. října 2012. Vyhlásí se zde i zvláštní ceny - Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR, Cena primátora hl. m. Prahy a Cena veřejnosti.

Soutěž je určena pro stavby realizované na území České republiky. Přihlášeny mohou být jak novostavby, tak i rekonstrukce, pozemní stavby všeho druhu, urbanistické realizace, úpravy krajiny a další. Hodnotí se estetika stavby, dispozice, architektonická preciznost, ale i zasazení do krajiny či spokojenost jejích uživatelů. Soutěž pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a časopis Stavitel společnosti Economia a.s.

Porota soutěže:

Předsedkyně poroty: Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., Porotci: Ing. arch. Jiří Vasiluk, CSc., doc. Ing. František Kulhánek, CSc., Ing. Ladislav Vaněk, Ing. Tomáš Chromý, Ing. arch. Petr Šikola, Ing. Miloslav Mašek, CSc.

Rekonstrukce zimního stadionu v Jičíně . Autor: Ing. arch. Miloš Mlejnek , BfB studio, projektant: B.B.D., dodavatel: VCES a.s., přihlašovatel: VCES a.s., investor: Město Jičín

Energeticky pasivní bytová Vila Pod Altánem. Autor: AB Atelier, akad.arch. Aleš Brotánek, projektant: Starý a partner, dodavatel: Konstruktis a.s., vedoucí projektant, aut. os.: akad.arch. Aleš Brotánek, přihlašovatel: JRD, investor: JRD s.r.o.

I v letošním roce může veřejnost hlasovat pro svoji oblíbenou stavbu v kategorii nominací. Všechny nominované stavby najdete ve fotogalerii. Hlasování probíhá v období od 9. 9. do 3. 10. 2012 na www.stavbaroku.cz. Ocenění pro nejpopulárnější stavbu bude předáno na slavnostním setkání v Senátu Parlamentu ČR.