K troubě se nemá uživatel zbytečně ohýbat, je to nepohodlné a navíc není dobře...

K troubě se nemá uživatel zbytečně ohýbat, je to nepohodlné a navíc není dobře vidět na dotykový displej. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Proč se nemáme ohýbat k troubě, ani když uvnitř voní pečínka či koláč

  • 76
Bolavá záda a hlavně hodiny strávené v kuchyni. Výsledek? Rodina přejedená vánočním cukrovím. I to bývá výsledek nastavených večerů, kdy se maminka obětuje a peče vánoční cukroví jako o život. Všechno jde ale zvládnout rychleji. A bez problémů.

Ergonomie v kuchyni představuje nezbytné řešení, abyste se obešli bez problémů v kuchyni nejen o Vánocích, ale i po celý rok. „Mladý člověk, který sportuje, se sehne pro nádobí i do té nejspodnější police a klidně se ohne třeba stokrát za jediný večer k troubě, aby do ní vložil další plech s cukrovím. Jenže to neplatí celý život,“ upozorňuje architekt a designér Hynek Maňák, který za ergonomii v kuchyni „lobbuje“ celý život.

Podle něho trouba nepatří pod varnou desku, dno trouby by mělo být ve výšce přibližně 115 cm od podlahy. Jestliže máme dvě trouby nad sebou, mělo by být dno spodní trouby přibližně v úrovní kolen. Tedy pokud to je jen trochu možné s ohledem na prostor v kuchyni.

Výrobci spotřebičů upozorňují i na to, že dotykové displeje, které se dnes u trub použijí, se také mnohem lépe „čtou“ ve výšce očí než pod úrovní pracovní kuchyňské desky.

Při vyjímání plechů potřebujete i dostatek místa před troubou, minimálně 110 centimetrů. A rozhodně nepatří trouba hned vedle dveří, které se otvírají směrem do kuchyně.

Důraz na ergonomii stojí z velké části také za módou horizontálního členění kuchyňských spotřebičů, které se umisťují vedle sebe, nikoli nad sebe, případně do „čtverce“, pokud se k troubám (mikrovlnné a horkovzdušné) přidá i parní a kávovar. Pro snadné pečení, hlavně o Vánocích, se však vyplatí dodržet i další nepsaná pravidla nebo rady.

Více plechů v troubě zkrátí čas

Doby, kdy hospodyně kontrolovala jediný plech s cukrovím v troubě, jsou dávno pryč. Některé trouby zvládnou najednou až čtyři plechy s cukrovím (pátý plech, nabízený někdy v prospektech, je určený pouze pro grilování).

„Jednodušší a pohodlnější z hlediska ergonomie jsou samozřejmě trouby vybavené teleskopickými výsusy. Ty lze dokoupit i samostatně, ale z finančního hlediska bývá lepší investovat do trouby, která je již výsuvem či výsuvy vybavená, vyjde to levněji než dodatečný nákup,“ upozorňuje Tomáš Fara, manažer předváděcího centra Siemens domácí spotřebiče.

Teleskopické výsuvy výrazně usnadňují práci v kuchyni.

A proč je teleskopický výsuv tak důležitý? Plech s pečínkou nebo jiným obsahem vytáhnete ven z trouby, maso otočíte, podlijete či upravíte podle potřeby a bezpečně vrátíte zpět. A nemusíte nic vyndávat, ohýbat se či se nějak složitě u trouby „kroutit“.

Dodatečná instalace výsuvů je snadná, maximálně lze umístit do trouby (na rozdíl od celkového počtu plechů) tři výsuvy. Jejich ceny se liší, záleží na tom, zda jde o takzvaný stoprocentní výsuv, jestli je odolný vůči pyrolýze, případně zda je vybavený funkcí stop.

Tomáš Fara však také připomíná: „Musíte pamatovat na to, že pro čtyři plechy cukroví musíte použít takzvaný 4D horký vzduch, který vám zajistí perfektní distribuci tepla pro optimální výsledek na jakékoliv úrovni, včetně dvou prostředních plechů.“

Zkušený odborník doporučuje také zvolit při použití více plechů najednou všechny stejné, protože různé materiály mohou různě akumulovat teplo.

Za velký přínos pro pečení pokládá Tomáš Fara PerfectBake senzor, který jako jediný nabízí značka Siemens u některých svých trub. Dokáže totiž měřit vlhkost, která se odpařuje z těsta a vždy přesně pozná, zda jsou bábovka, štrúdl, quiche či pizza hotové. Takže můžete zapomenout na tradiční testování špejlí! Má to jedinou podmínku, nesmíte péct třeba bábovku v silikonové formě.

Pokud jste v neustálém spěchu, oceníte možná zase rychloohřev, stačí stisknout tlačítko s příslušnou funkcí a troubu budete mít vyhřátou třeba na 180 °C během pár desítek sekund. Tuto funkci nabízejí ovšem jen některé trouby.

Vyhrajte troubu za 38 tisíc. Stačí 3 správné odpovědi

Společně se společností BSH domácí spotřebiče jsme připravili soutěž, v níž můžete vyhrát kombinovanou troubu Siemens s typovým označením HM676G0S1.

Jak postupovat? Stačí pozorně sledovat v dalších dvou týdnech články věnované tematice pečení a pak správně odpovědět na tři otázky v testu, který bude součástí třetího článku a bude publikovaný 14. prosince.

Na tři vylosované soutěžící, kteří zodpoví správně všechny tři otázky, čekají tři kombinované trouby značky Siemens s doporučenou maloobchodní cenou 38 490 Kč.

Bližší informace k soutěži zde.

Kombinovaná trouba HM676G0S1s mikrovlnami nabízí (kromě jiného) tyto benefity:

  • funkci varioSpeed, která zkracuje dobu vaření až o 50 procent
  • TFT dotykový displej, uživatelsky příjemné ovládání a pohyb v menu s dalšími displejovými funkcemi
  • activeClean ‚(pyrolýza) samočistící funkce pro čištění bez námahy.
  • cookControl Plus: zaručuje úspěch při přípravě velkého množství pokrmů.
  • softMove: jemné otevírání a zavírání dvířek trouby.

Kombinovaná trouba Siemens s mikrovlnami HM676G0S1 v nerezovém provedení je určená pro vestavbu.

Kombinace mikrovln a klasického ohřevu urychluje přípravu jídel.