Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Třicet milionů Číňanů bydlí v jeskyních. Architekti jim tleskají

  1:00
Čínský rolník Žen Šou-chua se narodil v jeskynním obydlí u města Jen-an. Odešel, až když si našel práci ve městě, kde žije v panelovém domě. Toužil po lepší životní úrovni. Šestačtyřicetiletý Žen se však překvapivě chce na důchod do jeskyně vrátit, píše list Los Angeles Times.

V jeskynním bytě o jedné místnosti žije i šestasedmdesátiletý Ma Liang-šuej. Není to žádný přepych, ale elektřinu má zavedenou. Jeho příbytek leží u hlavní silnice jižně od Jen-anu. | foto: Los Angeles Times

"V létě je v jeskyni příjemně chladno a v zimě zase teplo. A také je tam ticho a bezpečí," vysvětluje prošedivělý Žen, který odešel do Si-anu, metropole provincie Šen-si, jako dvacátník. "Až zestárnu, chtěl bych se vrátit ke kořenům," dodává.

Víc než 30 milionů Číňanů žije v současné době ve skalních příbytcích. Mnozí z nich obývají provincii Šen-si, kde místní náhorní plošina se svými charakteristickými žlutými sprašovými usazeninami umožňuje snadné hloubení jeskyň.

Každé z jeskynních obydlí v této provincii tvoří dlouhá klenutá místnost vyražená do horské stěny. Dovnitř vede půlkruhový vchod, který se zpravidla zakrývá rýžovým papírem nebo barevnými dekami. Zdi zdobí obrázky, třeba portrét komunistického vůdce Mao Ce-tunga či fotografie filmových hvězd z časopisů.

Dlouhý pochod (1934–1935)

Byl rozsáhlý vojenský ústup Rudé armády Komunistické strany Číny před Národní revoluční armádou Kuomintangu, který se odehrál během čínské občanské války. Dlouhý pochod nebyl jedním velkým pochodem, ale skládal se z několika pochodů jednotlivých komunistických armád, které ustupovaly z jižní Číny na západ a na sever. Nejznámějším Dlouhým pochodem byl ústup z provincie  Ťiang-si, který začal v říjnu 1934.

Luxusnější jeskynní příbytky vyčnívají z horské stěny a jsou zpevněné cihlami. Některé jsou propojené, takže rodina může obývat víc místností. Zavedená elektřina a voda nejsou výjimkou.

"Většina není tak nóbl, ale některé jeskyně jsou opravdu nádherné, mají vysoké stropy, jsou prostorné a vpředu mají zahrádku, kde si člověk může posedět na sluníčku," popisuje Žen, který pracuje jako řidič a jehož otec se živí pěstováním pšenice a prosa.

Jeskyně hrály v čínských dějinách význačnou roli. Proslulý Dlouhý pochod Rudé armády Komunistické strany Číny ve 30. letech skončil poblíž Jen-anu, kde Mao vyhledal úkryt v místních jeskyních.

V románu Red Star Over China (Rudá hvězda nad Čínou) americký spisovatel Edgar Snow vylíčil univerzitu Rudé armády, která "byla pravděpodobně jedinou světovou institucí poskytující vyšší vzdělání, jejíž třídy tvořily jeskyně odolné proti bombám, s lavicemi z kamenů a cihel a s vápencovými a jílovitými tabulemi a zdmi".

Čínský viceprezident Si Ťin-pching, který podle očekávání nahradí příští rok ve funkci stávajícího prezidenta Chu Ťin-tchaa, žil sedm let v jeskyni, když byl během kulturní revoluce poslán do exilu do provincie Šen-si (viz článek Budoucí čínský prezident je průměrně inteligentní a nudí ženy).

"Jeskynní příbytky jsou jedním z nejranějších projevů stavitelství, známe jeskyně ve Francii, ve Španělsku, lidé stále ještě žijí v jeskyních v Indii," uvedl David Wang, profesor architektury na Washingtonské státní univerzitě ve Spokane. "V Číně máme ale unikát, a sice historii tohoto bydlení pokrývající již dvě tisíciletí," dodal (viz článek Dobrovolně bydlí v jeskyni. Mají se tam lépe než v cihlovém domě).

Jedinou oblastí ve Španělsku, kde se život v jeskyních blíží starým chudým časům, je kopec Sacromonte v Granadě. Obyvatelé tamních jeskyní si s ničím moc hlavu nelámou. Jedna z nich, Polka Ivana, právě venčí svého psa

Architekti v posledních letech vychvalují jeskyně jako formu ekologického bydlení. "Šetří energii. Rolníci navíc mohou získat další ornou půdu pro pěstování plodin, pokud si postaví své domy ve svahu. A stavba také nestojí tolik peněz a není k ní zapotřebí takových dovedností," prohlásil Liou Ťia-pching z výzkumného střediska ekologické architektury v Si-anu a podle všeho jeden z největších expertů na jeskynní bydlení. "Ale ke složitému modernímu životní stylu se moc nehodí. Lidé touží po ledničce, pračce, televizi," dodal.

Liou pomohl navrhnout a postavit moderní varianty tradičních jeskynních obydlí a v roce 2006 postoupil do finále soutěže World Habitat Award, již sponzoruje britská nadace věnující se ekologickému bydlení.

Jeho moderní jeskynní příbytky jsou dvoupatrové a nad vchodem mají průhledy, které slouží k lepšímu osvětlení a ventilaci. Rodina má k dispozici čtyři místnosti, dvě v každém poschodí.

Architekt Liou Ťia-pching pomohl navrhnout a postavit moderní varianty tradičních jeskynních obydlí.

"Je to stejné jako žít ve vile. Jeskyně v našich vesnicích jsou právě tak pohodlné jako elegantní byty ve městě," říká třiačtyřicetiletý představitel komunistické strany Čcheng Wej, který žije v jednom z takových jeskynních domů ve vesnici Cao-jüan na předměstí Jen-anu. "Spousta lidí si tady chce pronajmout naše jeskyně, odstěhovat se nechce nikdo," dodává.

Jeskyně se třemi pokoji a koupelnou o celkové rozloze 70 metrů čtverečních na předměstí Jen-anu je v inzerátech nabízena na prodej za 46 tisíc dolarů, v přepočtu za 856 tisíc korun. Jednoduchá jednopokojová jeskyně bez kanalizace se dá pronajmout za 30 dolarů měsíčně (asi 560 korun).

Většina jeskyní ale není na prodej ani k pronájmu, protože se dědí z generace na generaci. Šestasedmdesátiletý Ma Liang-šuej bydlí v jeskyni o jedné místnosti u hlavní silnice jižně od Jen-anu. Není to žádný přepych, ale elektřinu má zavedenou – ze stropu mu visí jedna holá žárovka.

Jeskyně je orientovaná na západ, takže se její obyvatel může vyhřívat v pozdním odpoledním sluníčku, pokud odhrne bílomodrou deku, která visí hned vedle sušících se červených papriček ve vchodu.

Ma Liang-šuej říká, že jeho syn se snachou se přestěhovali do města, ale jemu se odejít nechce. "Život tady je jednoduchý a pohodlný. Nemusím se nikam šplhat po schodech a mám tu všechno, co potřebuji. Žil jsem v jeskyni celý život a nedokážu si nic jiného představit," tvrdí.

V okolí čínského města Jen-an žije velké množství lidí v jeskyních.

V okolí čínského města Jen-an žije velké množství lidí v jeskyních.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...