Architekt navrhne řešení na míru a dohodne úpravy s developerem

Architekt navrhne řešení na míru a dohodne úpravy s developerem | foto: Profimedia.cz

Tři dobré důvody proč kupovat byt s architektem

  • 23
Pokud jste si vybrali od developera nový byt, který se teprve staví, přizvěte si na pomoc architekta. Řekne vám včas, jaké úpravy jsou třeba a navrhne řešení na míru.

Architekt z plánů, případně rozhovoru s developerem pozná, zda za "hodně peněz dostanete také hodně muziky", nebo sice novou, ale stejně nepohodlnou "králíkárnu".

1. Zhodnotí nejprve celý bytový areál a jeho okolí

Dobrý architekt uvažuje komplexně a nejprve zhodnotí okolí domu či souboru staveb, dostupnost služeb či městské dopravy.

"Pak se soustředí na orientaci vybraného bytu ke světovým stranám, prosluněnost jednotlivých místností, větrání, výhled, odstup domu od sousedních objektů, hluk," vypočítává architekt Luboš Sekal z ateliéru architektury A. A. L. S.

A přidává ještě další podmínky, které by měl byt i celý dům splňovat, ať už jde o orientaci balkonu, terasy či lodžie a jejich využitelnost,možnost parkování, bezbariérovost domu i bytu, dostupnost a kvalitu zeleně.

"Architekt posoudí i eventuální budoucí zátěže jako třeba plánovanou výstavbu silnice a podobně," vysvětluje Sekal . Teprve pak se začne odborník zabývat uspořádáním vlastního bytu.

Kolik to stojí

Při řešení interiéru se při vybavení typovým zařízením pohybuje sazba pro architekta od čtyř do šesti procent investičního nákladu, při atypickém interiéru či kombinaci individuálního zařízení s typovým pak od šesti do deseti procent.

Zákazníci se mohou dohodnout též na hodinovém honoráři a sazba se pohybuje od 450 do 700 korun za hodinu bez DPH.

Zdroj: architekti a designéři


2. Architekt navrhne řešení na míru

Architekt by měl klienta znát, vědět, kdo s ním bude v bytě bydlet, jaký je jeho životní rytmus, zda rád například vaří nebo naopak potřebuje dobře zařízený a prosvětlený ateliér.

Třípokojový byt pro rodinu s dětmi totiž musí "fungovat" úplně jinak než stejně velký byt, v němž bude bydlet pracovně vytížený manažer nebo pár seniorů.

"Obecná pravidla platí vždy. Ale bude-li obývat byt jeden člověk, může mu vyhovovat víceméně volná dispozice s vymezením intimnější ložnicové části, které může být i pouze náznakové. A naopak rodina se dvěma dětmi bude vyžadovat jak prostor pro vzájemnou komunikaci, tak oddělené místnosti, kde budou mít jednotliví členové rodiny své soukromí. Jsou-li děti stejného pohlaví, může alespoň po určitou dobu sloužit společný dětský pokoj. Ale jen do té doby, dokud individuální zájmy či školní povinnosti nezačnou sourozence omezovat," popisuje rozdíly Sekal.

A upozorňuje, že mnohem důležitější než striktní výčet požadavků je pro architekta neformální rozhovor s klientem, z něhož odborník pozná, jak domácnost skutečně funguje.

3. Dohodne úpravy s developerem

Bytová architektka Marie Trýsková ze společnosti Alnus míní, že při koupi bytu se dá mnoho dispozičních i designových úprav v bytě vyřešit jinak a většinou lépe, aby byt co nejvíce vyhovoval požadavkům a představám zákazníků o bydlení.

Developeři si již na tento přístup zvykli a proti službám architektů a designérů, které si jejich klienti přivedou nic nenamítají. "Když si byt člověk koupí včas, tak s tím nebývá problém," potvrzuje majitel developerské společnosti RD Jiří Felix.

Mluvčí developerské společnosti Orco Petra Šedinová uvedla, že jejich rezidenční projekty nabízejí dispoziční řešení bytů, které nepostrádá logiku.

"Pokud kupující přesto touží do navrženého uspořádání bytu svou invencí vstoupit, případně ovlivnit řešení povrchů a styl zařizovacích předmětů, může využít například náš interní tým Design platform," upřesňuje.

Jak najít architekta

* Hledejte na internetu nebo u známých Architekti mají své prezentace na internetu. Reference můžete sehnat i od svých známých nebo developera konkrétního projektu. Pomoci mohou také Obec architektů a Česká komora architektů, najdete je na internetu.

* Sejděte se a důkladně si promluvte I když vám jeho internetová prezentace připadá úžasná, i když jste viděli jeho realizaci interiéru, nemusíte si přesto "sednout", a přitom právě v bytě, který pro vás architekt udělá, budete bydlet dlouhá léta. Domluvte si proto schůzku a proberte vaše představy a dobře naslouchejte, co vám odborník říká. Pokud budete mít pocit, že vás tlačí do něčeho, co nechcete, rozlučte se.

* Dohodněte se předem na ceně Žádejte před podpisem smlouvy, aby vám architekt určil cenu neboli honorář. Jde o - pro vaše bydlení - zásadní, a proto poměrně drahou práci, proto byste neměli nechávat smlouvání o ceně na poslední chvíli. Stanovte si ve smlouvě platební kalendář a výši záloh.