Trendy v osvětlení ovládla geometrie

  • 3
V osvětlení jsou "in" všechny styly - od 60. let až po modernu. Z barev letí buď jen neutrální bílá, nebo naopak veselé tóny, oranžová či růžová. Tvarům vládne rozhodně jednoduchost. Prodejci svítidel registrují, že největší zájem je o lustry a lampy v základních geometrických tvarech. V nadčasovém technickém designu dnes vedou tvary obdélníků a čtverců.

Oblíbená jsou svítidla ve funkcionalistickém stylu, tedy kovová se skleněnými koulemi nebo velkými stínidly se zrcadlovým povrchem.

"Mladší lidé mají rádi hravý, až bláznivý styl," vysvětluje Helena Rendlová ze společnosti Rendl Light Studio.

Má na mysli plastové nebo papírové vystřihovánky, pomačkané a různě strukturované textilie na směsici drátů a kabelů, stínidla složená z průhledných plastových květů či z průhledných materiálů ve tvaru misek, v nichž jsou nasypané různobarevné kuličky prosvícené žárovkou.

Hodně využívané jsou v domácnostech stále i lineární zářivky, bodová světla či světelné pásy, které se umisťují na hrany nábytku. Přibyly k nim police či koupelnová zrcadla se zabudovanými světly.

Mnoho lidí dává přednost čirému sklu. "A to i přesto, že oslňuje, protože zdroj světla není ničím zastíněný," říká Petr Hejduk ze společnosti HALLA. "Oproti tomu vrstvené opálové sklo rozptýlí světelný výkon po celém povrchu stínítka lampy a zdroj světla přes ně není vidět," doporučuje.

Za vyšší peníze lepší kvalita
Přestože je nabídka velká, většina lidí stále preferuje spíše nenápadná svítidla a bojí se barev. Ale jsou ochotní dát za ně více peněz než dříve. "Za bodovky předtím nezaplatili víc než tisíc korun, dnes utratí tak tři až pět tisíc," tvrdí Helena Rendlová. Požadují však kvalitu, silnější výkon a design podle vkusu.

Chyba je, když se při výstavbě domu či rekonstrukci bytu řeší osvětlení až úplně nakonec. V rozpočtu pak na ně zbude nejméně peněz. "Kvalitní svítidla se dají koupit od tří tisíc korun, ceny kvalitních lustrů začínají na pěti tisících," odhaduje Petr Hejduk.

V obchodních domech se sice dají svítidla pořídit už za několik set korun, ve specializované prodejně však poskytují i odborné poradenství. Architekti nebo specializované firmy navrhují účelné a úsporné osvětlení celého interiéru na klíč.

Přičemž studie osvětlení jedné obytné místnosti vyjde podle složitosti asi na dva až tři tisíce korun. Některé firmy dokonce nabízejí při koupi svítidel poradenství zdarma.

Se svítícími zvířátky opatrně
Do dětského pokoje je možné pořídit dětské lampičky či lustry ve tvaru různých zvířátek či s barevnými obrázky. V nabídce prodejců jsou i noční světla pro ty děti, které se bojí spát ve tmě.

Všechna dětská svítidla musí být bezpečná, zvláště když vypadají jako hračky. Do všech se nejlépe hodí úsporné žárovky, které vydávají nízkou teplotu, takže se dítě nemůže spálit. Zvláštní tvary a barvy však někdy mohou ovlivnit světelný výkon lampičky nebo lustru.

"Do dětského pokoje bych doporučil pořídit univerzální svítidlo," radí Petr Hejduk s tím, že děti rychle rostou a lampičky s barevnými medvídky jim pak jako studentům už nebudou stačit.

Světelné diody vydrží déle
Klasické žárovky byly postupně nahrazeny úspornějšími halogenovými nebo zářivkami či světelnými diodami - takzvanými LED. Ty vydrží svítit až stokrát déle než obyčejná žárovka.

Vydávají také minimální teplo, což se ocení hlavně u pracovních lamp a při nasvícení uměleckých předmětů. Spotřeba elektrické energie u světelných diod je minimální, jenže pořízení je nákladnější - mezi 300 a 500 korunami.

"Výhodou je, že diody jsou malé, takže designéři mohou navrhovat drobnější svítidla," vysvětluje Petr Hejduk. Ze stejného důvodu se světelné diody moc nepoužívají do lustrů. Aby nahradily velký zdroj světla, muselo by jich být hodně.

"LED se hodí tam, kde je potřeba svítit celý den, ale jen orientačně," dodává Helena Rendlová. "Pro čtení a k většímu nasvícení jsou lepší halogenové zdroje," doporučuje.

Obecně platí, že tam, kde se jen prochází, úsporná žárovka nemá smysl, stačí obyčejná. Úsporná se totiž častým rozsvěcením ničí. Tam, kde se rozsvěcí málo, ale svítí se dlouhou dobu, se vyplatí použít úsporné zdroje.

Jak správně nasvítit byt

1. V obýváku světla kombinujte

V obývacím pokoji by měl být jeden velký zdroj světla, tedy stropní lustr. Ovšem s možností regulace světla, například pomocí stmívačů. Pro místní osvětlení se používají nástěnné či stolní lampičky. Na čtení pak nastavitelné stojací lampy. Prvky, které chcete v interiéru zvýraznit, můžete nasvítit bodovými světly nebo světelnými pásy. Na pracovní stůl se hodí nastavitelná lampička s neprůhledným stínítkem.

2. Osvětlete kuchyňskou linku

V kuchyni je nejdůležitější osvětlení pracovní plochy na kuchyňské lince. Vhodná je lineární zářivka zabudovaná na spodní okraj závěsné skříňky. Zbytek kuchyně může osvětlovat stropní lustr, nejlépe z čirého nebo bílého skla. Jídelnu osvětlete přirozeným světlem, které nebude měnit barvu jídla. Atmosféru vytvoříte postranními světly nebo těmi obrácenými ke stěnám či do stropu.

3. Lampa u postele nesmí chybět

Do ložnice se hodí opět stropní lustr se stmívačem nebo možností rozsvícení jen několika z více žárovek. U postele by měly být stolní nebo nástěnné lampičky na čtení, ovšem se stínítkem, aby zdroj světla nebyl vidět a neoslňoval.

4. Dost světla v dětském pokoji

Dětská svítidla se prodávají v mnoha tvarech a barvách. Lustr by měl vydávat dostatek světla. Na psacím stole školáka či studenta by neměla chybět nastavitelná stolní lampička s neprůhledným stínítkem, které zakrývá zdroj světla. Důležité jsou i lampičky u postele.

5. Zrcadlo v koupelně osvětlete ze stran

Na strop nebo nahoru na stěnu se umístí hlavní zdroj světla, nejlépe čirý či bílý. Zrcadlo by mělo být osvětleno tak, aby při pohledu do něj nevznikaly na obličeji stíny či tmavé plochy.

Proto by osvětlení mělo být plošné, nikoli bodové. Nejlepší je zářivka po obou bočních stranách zrcadla, nikoli nahoře.

6. Do menších prostor dejte žárovku

Na toalety, chodby, schodiště a do technické místnosti jsou vhodná čirá svítidla s klasickou žárovkou. Více se tam rozsvěcí a zhasíná, než svítí, ale světlo přitom musí být jasné. Svítidla se umisťují na strop nebo nahoru na stěnu.

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Moderní jsou lampičky a lustry bez ozdob

Moderní jsou lampičky a lustry bez ozdob

Moderní jsou lampičky a lustry bez ozdob

Interiér bytu rozzáří dobré osvětlení.

Interiér bytu rozzáří dobré osvětlení.