Trendy v nábytku: Itálie versus Česko

  • 1
Koho zajímají trendy v bydlení, s chutí se půjde podívat na veletrh či výstavu nábytku. A může porovnávat. Třeba trendy předvedené v Miláně na Salone mobile či na art & interior v Praze. A jak to dopadlo? Italský veletrh byl hodně ve znamení černé a hnědé.
Prohlédněte si bohatou FOTOGALERII.

Ale nešlo o žádný smutek! Cílem byla elegance, jednoduché, až puristické tvary a samozřejmě také potřeba změny.

Několik let trvající nadvláda světlých dřevin začínala být nudná. Zda si ale najdou tyto barvy i cestu k zákazníkovi, to je věc jiná. Protože to, co se předvádí na veletrhu, se ještě nemusí vůbec prodávat!
 
Vedle černé (téměř zásadně v provedení vysokého laku) a hnědé (tady vládl ořech) bylo vidět výrazné zastoupení přírodních materiálů (hlavně tropických dřevin), přetrvával silný podíl skla, nerezu a hliníku.

U čalouněného nábytku se vedle tmavých odstínů neztratily ani nejrůznější valéry bílé, smetanové a červené.

Tvary až už nudícího kvádru zredukovaného na maximální míru, tak typické pro skříňkový nábytek posledních let, vyřešili designéři po svém – začali jej skrývat, aby splynuly se stěnou. Na ni pak jen zavěšovali mělké police či skřínky, nejčastěji bez viditelných úchytek.

Vtip a „vychytávky“ pak představovalo zejména použité kování, jež umožňuje netradiční otevírání třeba do stran.


Typické prvky současného nábytku

* vysoký lesk
* černá, tmavá hnědá barva
* přírodní materiály
* horizontální linie
* závěsná podoba skřínek
* zapouštění skřínek do stěn
* jednoduché, až puristické tvary
* důraz na kování
* sklo, nerez, hliník
* vnitřní osvětlení skříněk

Jak se vyrovnat s trendy
Máte pocit, že váš byt není právě v „trendu“? Nic si z toho nedělejte, v Miláně bylo vidět třeba také spousta rustikálních záležitostí - hlavně v kuchyních.

Toužíte-li po současných módních tvarech, zkuste se podívat do bazaru - možná tam najdete věci, jež jako by „vypadly“ z oka milánských hal, ale jsou staré dvacet let.  A skříňky zapuštěné do zdi? (Mimochodem skvělý nápad do kuchyní, protože se vám neusazuje žádný prach ani mastnota na horních skříňkách.) Ty si můžete pořídit zcela bez problémů, stačí trochu sádrokartonu a dobrý nápad.

A co si o Miláně a pražské konfrontaci myslí odborníci?

Architekt Viliam Ladziansky, Hotový interier
Miláno bylo ve znamení lesku, tak jsme ho vyzkoušeli i my. Na Art & Interior jsme šli se stejnými tvary i barvami, jaké byly v Miláně. Trochu jsme se báli, jak lidé zareagují, protože tu býval vždy určitý skluz, tak jeden až dva roky. Ale letos poprvé nebyl vůbec žádný problém nebo podiv, a to bez ohledu na věk návštěvníků.

Ivan Karas, Poggenpohl Czech
V kuchyních se převratné změny nekonaly, ale přece jen byl na milánské výstavě Eurocucina, jež je jednou za dva roky součástí veletrhu, vidět nástup černé barvy, výrazný kontrast materiálů a vůbec zájem o nové materiály nabízející lepší vlastnosti než původní. To je třeba případ nového akrylátu Parapan s vysokým leskem, který byl poprvé použit a představen v rámci nové řady +Integration. Vytváří velmi hladký, snadno čistitelný povrch, odolný vůči vodě i UV záření. Proto se ideálně hodí pro použití na přední plochy skříněk. Kombinací Parapanu s ušlechtilým dřevem, granitem či hliníkem získává kuchyně nový výraz a je podtržen dojem nadčasového luxusu.
Nové bylo zvětšení hloubky horních skříněk až na 58 centimetrů. To umožnilo použití až do stropu vytažených  předsazených skořepin, ve vzniklém prostoru můžete tak umístit i všechny potřebné kuchyňské instalace.

Ladislav Theisz, Cult Design
I v čalouněném nábytku bylo vidět hodně černé, šedé a hnědé barvy, objevilo se hodně „hranatých“ tvarů. Svým způsobem šlo o jakýsi návrat k 80. létům, kdy se díky jupíkům (young urban profesional - mladý městský odborník s dostatečným finančním zázemím a zájmem o vysokou kvalitu předmětů, pozn. redakce), kladl velký důraz na kvalitu sezení. To znamená třeba použití peří na sedácích, což u nás ovšem nevítá každý zákazník, protože pohovky mohou působit „vysezeným“ dojmem. Pokud jde ale o barvy, materiály či tvary, pak nabízíme totéž, co bylo vidět v Miláně.


Více článků o bydlení: LIVING

Kuchyň - Milano

Pohovky - Milano, vedle hnědých a šedých odstínů byla v Miláně vidět hodně oranžová.

Pohovku Kerberos od firmy Polstrin design lze "vyskládat" z řady prvků - kdo nemá moc místa, může zvolit i jediný (asi 14 400 Kč). Milano

Systém Domino z Dřevotvaru Znojmo (vysoká skříňka 50x116x40 cm stojí 10 889 Kč). Praha

Závěsné skříňky s barem (Latimeria) z běleného dubu (sklopná dvířka, 76 000 Kč). Praha

Nové pojetí kuchyní předvedla v Praze Koryna nábytek. Její expozici dominoval materiál Hi-Macs na pracovních plochách i dveřích.

Značka Molteni preferovala lehkost a jednoduché tvary. Milano

Potravinovou skříň s posuvnými dveřmi vyrábí do sedmi týdnů na objednávku Brik za 41 279 Kč. Praha

Stůl z černé kůže a běleného buku (délka 2,5 m) se značkou Latimeria stojí 75 000 Kč, italská židle Ston vyjde na 21 820 Kč. Praha

Černá barva a geometrické tvary se v Miláně nevyhýbaly ani koupelnám, značka Risma je toho důkazem.

Umyvadlo, Milano

Nová řada Polis 3000 od firmy LE BON (120 cm skříňka včetně zrcadla a umyvadla Mano za 39 000 Kč bez DPH). Praha

Umyvadlo se značkou Rapsel je klasickou ukázkou moderních "plochých" umyvadel.

Sestavu navrženou v "italském" duchu od firmy Hotový interiér (155 000 Kč) doplňuje pohovka z imitace kůže (čtyřsed, od 72 000 Kč). Praha

Větší hloubka sedu je typická nejen pro značku Divani&Co.