Trendy v koupelnách

Naše koupelny se sice nepředělávají každých deset či patnáct let, jak je tomu zvykem v západní Evropě, přesto a možná i právě proto se vyplatí vědět, co dnes patří k "dobrému tónu ".
Naše koupelny se sice nepředělávají každých deset či patnáct let, jak je tomu zvykem v západní Evropě, přesto a možná i právě proto se vyplatí vědět, co dnes patří k "dobrému tónu ". Zvyšuje se zájem o kvalitní design, ale - a to je poměrně překvapivé - víc než úspora vody zajímá tuzemské zákazníky snadná údržba. To znamená jednoduché oblé tvary, kde se nezachycují nečistoty, či snadno odnímatelné klozetové sedátko. Kdo je schopen si připlatit na speciální protišpinivé úpravy (stojí kolem 1650 až 7700 korun), už dnes neváhá.

Barevnost

Jednoznačně je preferována bílá, ta tvoří kolem 95 procent veškeré prodané sanitární keramiky. Tmavé barvy prakticky zmizely, v omezeném množství se prodávají jemné pastelové odstíny typu pergamon (barva bílé kávy) či agais (světle zelenkavá). Speciální protišpinivé úpravy, kdy stačí umyvadlo či klozet jen občas setřít vlhkým hadrem, jsou zatím poměrně drahé "Zatím se tyto úpravy dělají jen na objednávku. Až bude zájem zákazníků větší, objeví se i u českých výrobků, ale teď je ne myslitelné, aby si k umyvadle za osm set korun pořídil někdo úpravu za 1700 korun," vysvětlil na otázku MFD Joseph Royo L firmy Laufen CZ, kam patří i tradiční domácí výrobce keramiky JIKA. "Na zájmu opravdu záleží, dříve se třeba u obkladů muselo poměrně hodně připlácet, u letošních novinek je protišpinivá úprava již v ceně," vysvětluje Jiří Polášek z firmy Villeroy&Boch.

Nábytek

Trend poslední doby lze charakterizovat zcela jednoznačně - závěsný nábytek. Důvod je jednoduchý. Snadná údržba končí v okamžiku, kdy skřínka stojí na podlaze, a to bez ohledu na to, zda má nábytek nožky nebo sokl. Po závěsných klozetech a bidetech se proto objevuje trend závěsného provedení také u koupelnového nábytku. Kvůli snadnějšímu úklidu mizí i dříve tak oblíbené sloupy u umyvadel. Nahrazují je krycí polosloupy a elegantní chromované sifony.

Sprchové kouty

O jejich existenci v koupelnách se už nediskutuje, mnohde nahrazují i vany. Jsou pohodlné, hygienické a samozřejmě snižují spotřebu vody. V poslední době se ovšem mění jejich podoba. I sami prodejci totiž často rozmlouvají zákazníkům sprchové boxy, protože v koupelně působí jako velké a nevzhledné bakelitové "budky". Ve spárách, které kolem nich vznikají, se drží nečistota. Prodejci pro tuto situaci používají větu (samozřejmě nikoliv před zákazníky), že "plastová bedna drží špínu". Přednost tak dostávají zděné sprchové kouty, kde za bezpečnostním průhledným sklem dveří či stěn vidíte použité obkládačky. Výsledný dojem je výrazně elegantnější, snadnější bývá i údržba. Sprchové panely, které se zde používají, pak nabízejí stejný komfort jako uzavřené sprchové boxy. Výsledná cena přitom bývá výrazně nižší, nezřídka se pohybuje kolem třiceti až čtyřiceti procent toho, co by musel zákazník zaplatit za sprchový box.