Televize jako obraz

Televize jako obraz - Vybrané LCD televizory Sony si můžete pořídit i s ozdobným rámem. | foto: Sony

Trendy v domácí elektronice: od LED televizorů až po retro gramofony

  • 18
Ultratenké televizory s přístupem na internet, set-top boxy s nahráváním a Blu-ray přehrávače zamíří o letošních Vánocích možná i do vašeho obýváku. Podobně v kurzu jsou i internetová rádia nebo levné retro gramofony.

Dosud jste potřebovali hi-fi věž, televizor, set top box, DVD přehrávač, satelitní dekodér a počítač. Obývák se zaplnil přístroji, kabely a ovladači. Teď vše obstarají třeba jen dva přístroje. Zároveň s technologickým pokrokem je však trendem i návrat gramofonů v retrostylu. V audio a video technice tak lze najít šest základních trendů.

1. Televizory s technologií LED diod

Označení "bedna" pro televizi už nemá smysl. Místo televizorů ve tvaru krabice se kupují hlavně ty ploché. Mezi sebou soupeří tři technologie. Plazma má na trhu menší podíl, ale zájem neklesá, oživuje ho i novější varianta NeoPDP.

Daleko víc se prodávají levnější LCD. Poměrně rychle se však ujal nový hit – LED televizory. Jsou hodně tenké, mají nízkou spotřebu energie a většinou velmi kvalitní obraz.

LG SL9000 - nejtenčí LCD televizor má tloušťku jen 29 mm

LG SL9000 - nejtenčí LCD televizor má tloušťku jen 29 mm

2. Set top boxy, kabelová televize a satelitní příjem

Na nové televize chytíte analogový i digitální signál DVB-T. Ke starším je však třeba připojit set-top box, který digitál dekóduje. Česko přechází na digitální vysílání, proto se poptávka po DVB-T set-top boxech dočasně zvyšuje. Zájem však bude klesat, protože všechny nové televize jsou již digitálním tunerem vybaveny. 

"Roste zájem hlavně o set-top boxy s přídavnými funkcemi, třeba nahráváním na harddisk nebo na flash disk," říká Bohuslav Komín z firmy Euronics.

Vše o set-top boxech naleznete v článku Digitální televize za pár korun. Otestovali jsme devět nejlevnějších set-top boxů.

Jak správně set-top box zapjit se dozvíte v návodu Jak správně propojit set-top box s televizí.

Mnohým lidem jsou digitální programy málo, proto přibývají i prodeje satelitních systémů. V některých televizích je satelitní dekodér, případně i tuner pro kabelovou televizi. Pak stačí jen připojit talířovou anténu nebo příslušný kabel.

Možností je i internetová televize IPTV, kterou nabízí O2 pod názvem O2TV. Pro její příjem je také potřeba speciální set-top box.  

Set-top box Smarty DVB 828

Set-top box Smarty DVB 828

Set-top box Strong SRT 51

Set-top box Strong SRT 51

3. Blu-ray, domácí kino a konec hi-fi věží

DVD přehrávače prý brzy zapadnou do historie. Vytlačují je přístroje na Blu-ray disky, které nabízejí výrazně kvalitnější obraz i zvuk. Z trhu se pomalu vytrácejí DVD rekordéry, ale prodejci vám je před Vánoci určitě budou vnucovat. Zajímavým řešením mohou být  televizory s vestavěným DVD přehrávačem.

Další možností jsou hi-fi věže, dřív jen k pouštění hudby, dnes si poradí i s DVD a některé přehrají i filmy stažené z internetu. Proto se řadí k domácím kinům. "Prodeje audio systémů stagnují již několik měsíců, nárůsty jsou patrné jen u mikrosystémů s DVD," potvrzuje Martin Matocha z Electro Worldu.

Novějším typem domácího kina jsou ploché "soundbary", které pověsíte na zeď pod televizi. "Některé poskytují lepší zvuk než standardní domácí kino se třemi reproduktory, dokážou napodobit i prostorový zvuk," popisuje Pavel Sláma z firmy Datart. Takto vyrobený prostorový zvuk však není nijak zázračný a srovnání se skutečným vícekanálovým domácím kinem nesnese.

Pokročilé funkce moderních televizorů

Pokročilé funkce moderních televizorů umožňují přehrávání videí z YouTube i z připojeného USB disku. Stále častější je omezený přístup na internet přes obyčejným dálkový ovladač.

4. Internet v rádiu i televizi a bezdrátový přenos

Není divu, že do stále univerzálnějších domácích přehrávačů proniká internet. Na "tranzistoráku" naladíte přes wi-fi tisíce internetových rádií. V některých televizorech zas můžete brouzdat po webových portálech televizí, prohlížet videa na YouTube, fotografie na webech rajče.net, Picasso či na Flickru.

Recenze internetových rádií naleznete v článku: Test: Konec FM lomozu, poslouchejte celý svět. V kuchyni i na zahradě.

"U televizorů s bluetooth si můžete posílat na obrazovku fotografie z mobilu či využít bezdrátová sluchátka. Zařízení zvaná multimediální centra (mediaboxy) umožňují na televizi v obýváku bezdrátově přehrát film uložený třeba na počítači v pracovně," popisuje Jakub Švestka z firmy LG Electronics CZ.

Recenzi těch nejlepších multimediálních center naleznete v článku Hit letošních Vánoc. Jediný přehrávač, který potřebujete pro svou televizi.

5. Hudba, video i fotky přes USB

Většina nových přístrojů se neobejde bez vstupu pro USB. Do malé hi-fi věže zasunete flash disk a přístroj z něj načte hudbu v MP3, video i s titulky nebo fotky.

Připojit lze i fotoaparát, telefon či externí disk. A existuje i opačná varianta – na flash disk můžete nahrát film z televize nebo hudbu z rádia.

gramofon

gramofon

6. Návrat gramofonů a retro design

Před pár lety šlo gramofony koupit především v bazarech, teď se vrátily. "Standardem je kopírování vinylů na přenosnou paměť či do počítače jedním tlačítkem," říká Pavel Sláma.

Desku přepálíte i na CD. U gramofonů se navíc rozmohl retrodesign. "Přístroje v retro stylu jsou hitem Vánoc. Hodí se třeba na chatu či chalupu," říká Ondřej Vičar z internetových obchodů Vltava.cz.

Jiný Názor

Před samotným nákupem je dobré si uvědomit, že je velký rozdíl mezi trendem a zbožím, které se vám prodejce pouze snaží vnutit. Nenechte se zbytečně zlákat levným DVD rekordérem, který stejně nikdy nepoužijete. Ležáky se vám v supermarketu budou snažit prodat o to vehementněji, oč hlubší je propad jejich letošních tržeb.

Kromě uvedených trendů je již několik let patrný návrat zákazníků ke klasickému stereu. Dvě kvalitní reprobedny, zesilovač a příslušný přehrávač jdou na odbyt lépe než levná multikanálová kina. Lidé totiž pomalu znovu objevují kouzlo poslechu.

Fakt, že se podle prodejců hezky prodávají set-top boxy s možností nahrávání televizního signálu, kalí neohrabanost celého systému. Nahrávání totiž komplikuje EPG - Elektronický programový průvodce, který je nepřesný a zákazník tak na záznamu mnohdy najde jiný pořad než ten, co chtěl. Problém nastává například u pořadů posunutých přímým přenosem.

Zájem o kvalitní gramofony je stabilní již delší dobu. Ty podivně levné, které najdete v letácích řetězců, kvalitní poslech desky rozhodně nenabídnou. Česko přitom patří ve výrobě gramofonů i gramofonových desek mezi světovou špičku. Vyrábí se zde například v Evropě  populární a kvalitní gramofony značky Pro-Ject.

Jan Kužník, Technet.cz

,