Kuchyně je uzavřená. Tady trendu propojování kuchyní s obývacími pokoji nepodlehli | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Trendu propojování šéfkuchař nepodlehl. Kuchyni oddělil od obýváku

  • 5
V kuchyni manželů Svatkových svítí slunce, i když je venku pod mrakem a prší. Na stole voní právě upečená bábovka. Mistr kuchař Martin Svatek dokazuje, že u něj doma známé rčení o kovářově kobyle, která chodí bosa, rozhodně neplatí.

Starší rodinný domek v Košicích poblíž Tábora zdědili mladí manželé před lety po babičce. Původně byli rozhodnuti pro přestavbu. "Jenže jak to tak bývá, tak dlouho se dům přestavoval, až se kompletně zbořil a postavil se nový," popisuje Martin Svatek, kterému u sporáku zdatně vypomáhá i tříletá dcera Martina, prý se potatila a určitě bude kuchařkou.

Rodina šéfkuchaře se do nového stěhovala před šesti lety. Jak bude vypadat kuchyně, která se právem nazývá srdcem každé domácnosti, však měli jasno ještě o několik měsíců dříve. "Máme takové heslo: V kuchyni v práci velím já, v naší domácí moje žena Jana," vysvětluje Martin Svatek.

Manželé se inspirovali u známých, objížděli kuchyňská studia a studovali časopisy o bydlení. Váhali mezi šesti výrobci, nakonec se rozhodli pro jihočeskou nábytkářskou firmu, která už dnes kuchyně nevyrábí.

"Neuvažovali jsme o tom, že bychom se obrátili na truhláře. Spíš než po kuchyni z masivního dřeva jsme toužili po veselé a barevné. Nakonec jsme zvolili meruňkový odstín lamina v kombinaci se světlým dřevem," vypráví majitel.

Co má Martin Svatek na své kuchyni rád? "Je veselá a barevná. Meruňkový odstín lamina působí příjemně v kombinaci se světlým dřevem. Rodině vyhovuje i to, že není příliš veliká, v těch se člověk zbytečně naběhá."

Co má Martin Svatek na své kuchyni rád? "Je veselá a barevná. Meruňkový odstín lamina působí příjemně v kombinaci se světlým dřevem. Rodině vyhovuje i to, že není příliš veliká, v těch se člověk zbytečně naběhá."

V práci plyn, doma sklokeramika

Rodina si přála nadčasové, ale zároveň stylové a funkční zařízení nenáročné na údržbu. K němu doladila i barvu stěn a dalších doplňků. O tom, že se tyto požadavky Svatkovým vyplnily, svědčí fakt, že s kuchyní doposud neměli žádný problém. A to jim slouží denně. Počet pravidelných strávníků na čtyři v červenci rozšířila druhá dcera Janička.

Kuchyňskou linku ve tvaru písmene L přizpůsobovali pouze velikosti místnosti. "Myslím, že je pro naši rodinu tak akorát. Ve velké kuchyni se pak zbytečně naběháte. Pomáhal nám manželky otec, který byl takovým hlavním poradcem. Do vzhledu pak mluvila hlavně žena, ale nijak přehnaně nároční jsme nebyli. Spousta věcí vyplynula z dispozice místnosti, třeba rohový dřez," ukazuje Martin Svatek.

Všechny spotřebiče volili Svatkovi vestavěné. Většina profesionálních kuchyní vaří na plynových hořácích, proto zvídavou návštěvu překvapí, že mají doma sklokeramickou desku.

"V hotelové kuchyni opravdu raději vařím na plynu, ale v našem domě není zavedený. Navíc je vaření pomocí elektřiny čistší. Moderní desky už reagují na ztlumení či zvýšení intenzity ohřevu téměř okamžitě. Do domácnosti mi přijdou jako nejdostupnější a nejjednodušší i na údržbu," zdůvodňuje svou volbu.

U Svatkových v kuchyni nejčastěji voní česká klasická kuchyně, právě na tu se pán domu ve své profesi specializuje. Nejvíce experimentuje v práci, doma naopak sází na jistotu. Například rajskou omáčku vaří podle více než třicet let starého rodinného receptu.

Budoucí šéfkuchařka? U Svatkových se do vaření čím dál více zapojuje tříletá dcera Martina

Budoucí šéfkuchařka? U Svatkových se do vaření čím dál více zapojuje tříletá dcera Martina

O moučníky se naopak většinou stará Jana. "Vaříme tak, jak to bylo dřív běžné. Tedy tak, aby bylo jídla dost na oběd a ještě zbylo na druhý den. Jíme rádi jednoduchá jídla, malá Martina například sekanou s bramborovou kaší," říká.

Kuchyně není propojená s obývacím pokojem

Z kuchyně, kde pod velkým oknem stojí kulatý stůl se čtyřmi židlemi, vedou kromě dveří do chodby ještě jedny menší do spíže. Úložný prostor nejen pro potraviny je v rodině s malými dětmi hodně důležitý. Právě kvůli potomkům Svatkovi nelitují, že z původně uvažovaného propojení kuchyně s obývacím pokojem sešlo.

"Všechno má samozřejmě své pro a proti. Teď například nerušíme děti, když vedle spí nebo se dívají na televizi. Navíc se přiznám, že nemám v kuchyni rád, když mi někdo stojí za zády a radí nebo poučuje," směje se šéfkuchař.

Jedinou výjimkou je momentálně právě tříletá Martina. "Ráda míchá. Je ve věku, kdy všechno zkoumá a objevuje. Říkám jí, co právě vaříme, to jsou moc hezké chvíle. Přiznám se, že jsem dřív doma moc nevařil, ale jakmile se nám narodila, vyloženě mě to chytilo. Alespoň částečně se tím podílím na chodu rodiny," říká.

V meruňkové kuchyni chybí nekonečná řada kořenek. Základní bylinky jako tymián, rozmarýn, pažitka nebo petržel rostou na zahrádce. Ostatní koření, které rodina používá, by se dalo spočítat na prstech jedné ruky.

"V jídle musí vyniknout typická chuť surovin. Pak už si vystačíte s pepřem, bobkovým listem, majoránkou a paprikou. Když pečete kachnu, stačí sůl a kmín," radí profesionál.

Vaření na sklokeramice. Profesionální kuchaři obvykle dávají přednost plynu, tady je sklokeramická deska

Vaření na sklokeramice. Profesionální kuchaři obvykle dávají přednost plynu, tady je sklokeramická deska

Naopak velkou vášní Martina Svatka jsou kuchařky, které sbírá spolu se zajímavými jídelními lístky. Většinu knih nachází pod vánočním stromkem. Momentálně jich vlastní asi čtyři desítky, které schovává ve své pracovně. V kuchyni na polici prý úplně stačí jedna.

"Nejoblíbenější je asi Moje francouzská kuchyně od Auguste Escoffi era, ale doma vaříme také z kuchařky od nestora českých kuchařů Ladislava Nodla," dodává.

Recepty jsou pro něj spíše inspirací, přesný postup dodržuje většinou jen u těst a také u moučníků. Zatímco domácí kuchyni sestavoval Martin Svatek před šesti lety poprvé, v práci už několik změn udělal.

"Zhlédl jsem se v ostrůvkové kuchyni, abychom všichni měli k jejímu srdci - sporákům, stejně daleko. Předělávali jsme ji v létě. Trochu ji upravujeme téměř každý rok," vysvětluje. Domov mu i tady připomíná barva stěn. I tady vsadil na osvědčenou krémovou s nádechem do meruňkova.

A jaká má podle něho ideální kuchyně být? "Má vonět dobrým jídlem a sálat domácí pohodou. Doufám, že právě taková naše kuchyň bude pokaždé. Ať už bude vypadat jakkoli," přeje si Martin Svatek.

KDO JE MARTIN SVATEK

* Narodil se 14. září 1973. Pochází z Mladé Vožice
* Pracuje jako šéfkuchař v Hotelu Dvořák v Táboře a je členem Národního týmu asociace kuchařů a cukrářů České republiky
* Z řady medailí získal například v roce 2008 dvě bronzové a dvě stříbrné na IKA Olympiádě v Erfurtu, na soutěži Kypr Gastronomia Mediterranean Culinary Challenge jednu stříbrnou, zlatou a celkově vyhrál
* Na jaře reprezentoval Česko na Asijském světovém poháru v Singapuru. Českou kuchyni představil nedávno i v sídle OSN v New York