Trávník potřebuje dokonalou péči

Trávník potřebuje dokonalou péči | foto: Zahrada Brno

Trávník potřebuje dokonalou péči. Jak na to?

  • 28
Už je to tu zase – tráva na zahradě roste neuvěřitelně rychle a nejméně každý druhý víkend je ve znamení sekání trávníku. Spousta práce, říkáte si. Můžete si ji však hodně ušetřit správným výběrem sekačky.

Volit můžete mezi elektrickými, benzinovými a samozřejmě také ručními. Stále více příznivců si získávají rovněž zahradní traktory.

Elektrika versus benzin
Prvním kritériem při výběru sekačky by měla být velikost zatravněné plochy. Zhruba do stovky metrů čtverečních postačí ruční vřetenová sekačka, kterou můžete doplnit sběrným košem. Přibližně do 500 metrů čtverečních bez problémů obslouží elektrické sekačky.

Větší plochu by však zvládaly obtížněji vzhledem k prodlužovacímu kabelu, který za sebou musíte neustále tahat. A také kvůli svému záběru, jenž je menší než u benzinových sekaček, obvykle od 32 do 45 centimetrů. Jinak mají v podstatě už jen samé plusy.

„Jsou lehké, a tudíž snadno ovladatelné, mají tichý a levný provoz, dobře posečou i poměrně prudké svahy,“ říká zahradnice Vlasta Černá-Rypáčková ze zahradnictví Rypáček. Navíc vyžadují jen minimální údržbu.

Ostření a vyvážení nože, dotažení šroubových spojů a čištění, to je zpravidla vše, co potřebují. Kromě toho šetří i přírodu, protože neprodukují žádné výfukové plyny.

Přijatelné jsou také jejich ceny, stojí přibližně od dvou do 10 tisíc korun. U těch nejlevnějších ale nepočítejte s příliš vysokou kvalitou.

Tam, kde není k dispozici elektrická energie a pro větší plochy, až do dvou tisíc metrů čtverečních, ale ideálně tak do jednoho tisíce metrů čtverečních odborníci doporučují benzinové motorové sekačky. Tomu odpovídá i větší záběr sekání od 40 do 57 centimetrů.

Jejich výhodou je snadná obsluha, provoz je však dražší než u elektrických. Také údržba je náročnější. Kromě ostření nožů a dotahování šroubů je totiž nutné podle potřeby doplňovat palivo a jednou za čas vyměnit olej.

Startování výrobci nabízí buď mechanické, nebo pomocí elektrického startéru. U toho je však třeba starat se o baterii podobně jako u motorky či auta.

V každém případě vybírejte vždy sekačky s kvalitním motorem od některého z renomovaných výrobců. Ceny se průměrně pohybují od sedmi do 25 tisíc korun, s další výbavou i kolem 35 tisíc korun.

Vychytávky, které pomáhají
Oba typy sekaček lze zakoupit bez pojezdu nebo s pojezdem. Druhý typ, někdy označovaný také jako samochodný, se hodí především pro velké plochy, nebo pokud se nechcete při sečení příliš namáhat.

Sekačky s pojezdem totiž nemusíte tlačit, jedou samy a vy je jen vedete. Ve výbavě některých strojů je navíc i mulčovací sada. „Zařízení dokáže posekanou trávu rozdrtit na malé kousky, které zůstávají v trávníku a slouží jako biohnojivo,“ vysvětluje prodavač zahradní techniky Pavel Malec.

Případně si můžete koupit sekačku kombinovanou s vertikutátorem. Tohle zařízení z trávníku odstraňuje plevel a odumřelé zbytky rostlin a mechu. „Trávník pak nejen lépe dýchá a přijímá vodu s živinami, ale také se omlazuje a houstne,“ popisuje Vlasta Černá-Rypáčková.

Zcela bez námahy
Pro ty, kteří by chtěli mít sečení ještě pohodlnější, jsou určeny zahradní traktůrky, kterým se říká rovněž ridery. Mají velký záběr, přibližně od 60 až do více než 90 centimetrů.

Dnes si je kupují i majitelé menších pozemků. „Neslouží totiž jen k sečení trávy,“ vysvětluje Pavel Malec. Lze s nimi také trávník provzdušnit nebo pohnojit.

Na podzim s nimi můžete například sbírat napadané listí nebo rozdrtit ostříhané větve, v zimě po přidání frézy také odklízet sníh.

Odradit vás může cena. Nejjednodušší lze koupit za 35 tisíc korun, ty velké s mnoha doplňky přijdou i na 200 tisíc korun. Zcela bez námahy se o trávník postará samočinná sekačka, která nepotřebuje vůbec žádnou obsluhu.

Prostě seče sama – jen o pár milimetrů, ale zato častěji. K dostání jsou solární, které nepotřebují žádné palivo. Když však bude pod mrakem, jejich výkon nebude moc velký. Druhou možností jsou akumulátorové samočinné sekačky.

 Ty na jedno nabití zvládnou zhruba hodinu práce, což představuje podle typu 300 až 500 metrů čtverečních posekaného trávníku. Výhodou je velmi tichý provoz. Komfortu ale odpovídá i cena – kolem 60 tisíc korun.

Samočinné sekačky nepotřebují vůbec žádnou obsluhu, sečou samy. Mají velmi tichý provoz a posečete s nimi každý kout zahrady. Komfortu ale odpovídá i cena - kolem 60 tisíc korun.

,
Témata: Plyn, Zděné domy